Strona głównaOgródJak i czym oddzielić trawnik od rabaty?

Jak i czym oddzielić trawnik od rabaty?

Ogród wymaga troski i pielęgnacji, aby móc wyglądać estetycznie i jak najlepiej spełniał swoje funkcje. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafią tak zaprojektować naszą zieloną przestrzeń, aby w pełni odpowiadała naszym potrzebom i wymaganiom. Prócz ogólnego wyglądu ogrodu, niezwykle istotne są detale, dzięki którym miejsce to, staje się dopracowane, a praca w ogrodzie znacznie ułatwiona. Mowa tu o aspekcie oddzielenia trawnika od rabaty.

Kwiaty czy krzewinki, mimo iż nadają niesamowitego wyglądu ogrodowi, z czasem mają tendencję do rozrastania się. Brak regularnego zaznaczania linii pomiędzy rabatą a trawnikiem sprawi, że nasze ogrodowe rośliny zajmować będą coraz to większą przestrzeń, utrudniając tym samym swobodne poruszanie się, wykonywanie prac pielęgnacyjnych czy chociażby koszenie trawy. Dzięki dostępnym możliwościom sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest wiele. Wcale nie musimy wydawać setek czy tysięcy złotych, aby nasz ogród wyglądał niczym z okładki jednego z popularnych pism o tematyce ogrodniczej. Wystarczy odrobina chęci i pomysłu, a ogród nabierze nowego wyglądu. 

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematami:

  • Czym oddzielić trawnik od rabaty?
  • Czym odgrodzić rabatę od trawnika?
tani sposób na odgrodzenie trawnika od rabaty
Najtańszy sposób na odgrodzenie trawnika od rabaty

Jak oddzielić trawnik od rabaty?

Oddzielenie rabaty od trawnika pozwala na wydzielenie poszczególnych stref w swoim ogrodzie. Mowa tu nie tylko o funkcjach estetycznych, jakie poszczególne formy tworzą, ale przede wszystkim o praktyczności rozwiązania. Aby skutecznie wydzielić miejsce rabat, grządek i trawnika, warto to miejsce odpowiednio przygotować. W zależności czy decydujemy się na taki zabieg podczas projektowania i tworzenia nowego ogrodu, czy też tworzymy wydzielenia w już istniejącym ogrodzie, zabiegi i prace mogą się nieco różnić. W jednym i w drugim przypadku należy jednak odpowiednio przygotować podłoże, a miejsce, w którym zamierzamy stworzyć linię graniczną wytyczyć tak, by pozwolić roślinom na ich wzrost.

Bardzo często układając poszczególne elementy oddzielające w miejscach, w których rabaty są już zaplanowane, linia graniczna przechodzić powinna na powierzchni trawnika, gdyż rośliny, szczególnie krzewy mogą posiadać już rozbudowany system korzeniowy, który wskutek jego częściowego zniszczenia mógłby sprawić, że roślina najzwyczajniej obumrze. Bardzo ważne jest także stabilne umiejscowienie poszczególnych elementów oddzielających, aby wskutek koszenia trawy czy nadmiernej wilgotności podłoża się nie przesuwały. Dodatkowo, wzdłuż linii granicznej warto usunąć trawę tak, by zostawić minimum 5 cm ziemi.

Czym oddzielić trawnik od rabaty?

Sposobów na oddzielenie rabaty od trawnika jest wiele, bowiem wiele materiałów świetnie sprawdzi się jako swego rodzaju ogranicznik, uniemożliwiający mieszanie się roślin i trawnika bądź nadmierny rozrost kwiatów i krzewów znajdujących się na rabacie. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie kostki brukowej bądź krawężników, które ze względu na trwałość materiału, z jakiego są wykonane, tworzą granicę odporną na warunki atmosferyczne i bieg czasu.

Beton jest dość popularnym materiałem, z jakiego wykonuje się wydzielenia stref w ogrodzie dlatego jeśli nie chcemy stosować krawężników, możemy postawić na specjalnie przystosowane do tego palisady. Mówiąc o palisadach, warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także takie, wykonane z drewna, mimo niższej trwałości, świetnie sprawdzają się w ogrodach. W przypadku, kiedy do czynienia mamy z ogrodem o znaczących różnicach poziomów, warto wykorzystać możliwości terenu i postawić ściankę z kamienia bądź cegły, która oddzieli wyżej znajdujące się rabaty od niżej położonego trawnika. Przejście pomiędzy rabatą a trawnikiem wykonane może być także z kamieni bądź żwiru, w przypadku tego drugiego, podłoże warto wcześniej przygotować, układając na podłożu folię, która uniemożliwi wzrost trawy między kamyczkami.

Poszukując nieco bardziej ekonomicznych rozwiązań, warto postawić na gotowe obrzeża, wykonane z tworzywa sztucznego. Są one przede wszystkim dyskretne, a także świetnie wkomponują się w charakter ogrodu. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie butelek plastikowych, jednak o estetyce takiego wyboru ciężko dyskutować.

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze