Strona głównaOgródPopularne kwiaty doniczkowe

Popularne kwiaty doniczkowe

Dom od razu wydaje się piękniejszy, przytulniejszy i bliższy naturze, kiedy znajdą się w nim naturalne rośliny i ciekawe rośliny doniczkowe. Nie trzeba być botanikiem ani doświadczonym ogrodnikiem, żeby trzymać we własnych czterech kątach kilka niewymagających kwiatów doniczkowych. Tylko które z nich są najwdzięczniejsze w uprawie dla początkujących amatorów domowej zieleni? Jakie popularne kwiaty doniczkowe poprawiają nastrój, a jakie pełnią funkcję czysto dekoracyjną?

Rośliny od zawsze towarzyszyły człowiekowi – jako pożywienie czy jako schronienie. Dzisiaj chętnie wykorzystujemy je w domach jako element dekoracyjny. Warto pamiętać, że niektóre z nich potrafią wpływać na nasze dobre samopoczucie.

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Nie trzeba mieć dyplomu z zielarstwa ani być doktorem botaniki, żeby zafundować sobie kilka kwiatów doniczkowych łatwych w uprawie. W im większej ilości pokoi się znajdą, tym lepiej dla domowników. Rośliny produkują tlen, działają nawilżająco na powietrze, a niektóre z nich są są w stanie zredukować ilość zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Istnieje przynajmniej kilka gatunków popularnych kwiatów doniczkowych, które warto zacząć hodować. Najlepsze jest to, że nawet ciekawe rośliny doniczkowe wcale nie muszą być wyzwaniem, jeśli chodzi o pielęgnację czy zapewnienie im optymalnych warunków rozwoju.

Niewymagające rośliny doniczkowe

Zdecydowanym numerem jeden na liście popularnych kwiatów doniczkowych są paprotki. Jeszcze do niedawna traktowane nieco po macoszemu, dzisiaj wracają do modnych sypialni i na salony. Idealnie nadają się do łazienek, ponieważ lubią wilgotne i zacienione stanowiska. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie zmieniać tej roślinie miejsca pobytu.

Wśród najpopularniejszych kwiatów doniczkowych znajduje się monstera – roślina o bardzo ozdobnych, dużych i fikuśnie powycinanych liściach. Ta bardzo ciekawa roślina doniczkowa stała się inspiracją i motywem wielu dekoracyjnych akcesoriów, jak poduszki, pościel czy obrazy.

Niektóre popularne kwiaty doniczkowe, jak skrzydłokwiat, są roślinami egzotycznymi, a jednak doskonale czują się w domowych warunkach. W sprzyjających okolicznościach bujnie się rozrastają. Warto je mieć, ponieważ oczyszczają powietrze.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na parapet

Zwykle ze względu na deficyt miejsca na innych stanowiskach, wybiera się niewymagające kwiaty doniczkowe, które można postawić na mocno nasłonecznionym parapecie. Wśród takich niewymagających roślin doniczkowych na pewno należy wymienić wężownicę, czyli słynne i lubiane przez wszystkich szable. Jednak nawet światłolubne rośliny będą się źle rozwijać w pełnym, ostrym słońcu.

Kwiatami doniczkowymi łatwymi w uprawie, a w dodatku niezwykle oryginalnymi, są sukulenty o nazwie litopsy. Z wyglądu te popularne kwiaty doniczkowe przypominają wielobarwne kamienie. Ich bardzo ciekawą cechą jest brak łodyg – składają się praktycznie z samych liści i systemy korzeniowego.

Duży format popularnych kwiatów doniczkowych

Wśród miłośników domowej zieleni znajdą się i amatorzy wielkogabarytowych kwiatów doniczkowych łatwych w uprawie. Rośliną, która spełnia oba kryteria, jest przede wszystkim fikus, nazywany również figowcem. W nowoczesnych wnętrzach królują właśnie te rośliny w przeróżnych odsłonach gatunkowych.

Niewielkie liście w kształcie serc, kolor soczystej zieleni i zwykle pnące się odmiany – to niewymagająca roślina doniczkowa o nazwie filodendron. Prawdziwi koneserzy decydują się jednak na odmiany o liściach przebarwiających się na bordo lub róż.

Równie niewymagającym kwiatem doniczkowym jest powszechnie spotykana i lubiana begonia plamista. Ceniona jest za niezwykłej urody liście oraz ciekawie wyglądające kwiaty.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe to także palmy, idealnie nadające się do ciepłych i słonecznych pomieszczeń.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze