Włamania do mieszkań i domów to niestety obecnie plaga. W związku z groźbą takiego włamania wiele osób zabezpiecza się poprzez montaż systemów alarmowych, monitoringu, instalację rolet antywłamaniowych i jeszcze inne próby zabezpieczenia swojego majątku przed złodziejami. Tak naprawdę główną metodą włamania do domu jest sforsowanie drzwi. Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem, by czuć się bezpiecznie?
Drzwi antywłamaniowe
Oczywiście podstawową metodą zabezpieczenia domu przed próbą włamania jest zamontowanie porządnych drzwi antywłamaniowych. Same w sobie są one solidne, wykonane z materiałów zabezpieczających na przykład przed ich wyważeniem.
Sercem każdych drzwi powinien być porządny zamek. Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem? Wybierając zamek zabezpieczony przed manipulacją i z bezpiecznym sprzęgłem. Wkładki atestowane są stworzone w taki sposób, by zapewnić odpowiednią współpracę pomiędzy korpusem, sztyftem, bębenkiem, kuleczkami i sprężynkami. Oznacza to, że tego rodzaju wkładki nie da się przekręcić przy pomocy zewnętrznych materiałów. Nie jest także łatwo go rozwiercić. Włamywacz spędzić by musiał nad tym zbyt wiele czasu, dlatego wielu zrezygnuje chociażby z próby dostania się do środka, bo może to zwrócić nadmierną uwagę. Bolce antywyważeniowe są wykonane z metalu. Po zamknięciu drzwi wsuwają się do gniazda w ościeżnicy. Z tego powodu bardzo trudno jest takie drzwi wyważyć. Kupując zamek antywłamaniowy, zawsze wybieraj taki z atestem. Mają one różny stopień ochrony oznaczony literowo. Litera C jest przyznawana produktom z najwyższą ochroną antywłamaniową.
Zasuwka sztabowa
To jeszcze nie koniec możliwości, jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem. Innym prostym, ale zabezpieczającym rozwiązaniem jest montaż specjalnej, solidnej zasuwki sztabowej. W trakcie przebywania w domu poza przekręceniem klucza w zamku (i wyjęciem klucza z niego), warto zasunąć także taką zasuwkę. Ciężki metal zapobiegnie wyważeniu drzwi, nawet jeżeli ktoś napierał by na nie z dużą siłą. Jednocześnie z zasunięciem sztabki poradzą sobie nawet starsze osoby. Sztaby drzwiowe zabezpieczają odrzwia od razu od strony klamki, jak i zawiasu.
Łańcuch drzwiowy
Dobrym rozwiązaniem poprawiającym poziom bezpieczeństwa jest także montaż łańcucha drzwiowego. Dzięki niemu można nieco uchylić drzwi, aby z kimś porozmawiać i zorientować się, kto stoi za drzwiami albo odebrać na przykład list lub ulotkę. Jednocześnie łańcuch skutecznie zabezpiecza przed mocniejszym napieraniem na skrzydło. Takie włamanie to często ułamki sekundy. Włamywacz łatwo może odepchnąć niczego nie spodziewającą się osobę w mieszkaniu i wtargnąć do niego, zabierając na przykład torebkę leżącą w przedpokoju. Łańcuch zabezpiecza przed takimi sytuacjami.
Inne sposoby, jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem
Dodatkowe zabezpieczenia na drzwi to także blokada zawiasów. Prawidłowo zamontowana zabezpiecza drzwi przed wyważeniem. Klamki bezpieczne mają konstrukcję, która zapobiega jej demontażowi, ponieważ na zewnątrz nie ma żadnych śrub. Oczywiście bezwzględnie w każdych drzwiach wejściowych powinien umieszczony być wizjer, pozwalający na sprawdzenie, kto znajduje się po drugiej stronie drzwi.
Sposobów na to, jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem jest więc całkiem sporo. Przy ich wyborze dużo zależy od twoich możliwości finansowych, ponieważ dość znacznie różnią się one od siebie pod tym względem.