Strona głównaNarzędziaJaki agregat prądotwórczy kupić?

Jaki agregat prądotwórczy kupić?

Prawie każdy miał do czynienia z nagłym odcięciem zasilania w wyniku awarii. Coraz częściej brak prądu może uniemożliwić normalne funkcjonowanie w domu z uwagi na to, że praca większości przedmiotów, jak pralka, telewizor, czy lodówka, a przede wszystkim kuchenki, zależy od stałego dopływu prądu. Niektóre z nich w wyniku nagłego wyładowania lub różnicy napięć mogą ulec uszkodzeniu. Jest to tak zwana czuła elektronika, która w swojej budowie posiada płytki krzemowe bardzo wrażliwe na skoki napięć. Aby zapobiec momentowi brak dopływu prądu, warto zaopatrzyć się w domowy agregat prądotwórczy, który uruchamia się w chwili, gdy dochodzi do awarii. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie do domu jednorodzinnego agregat prądotwórczy, który nie będzie potrzebował obsługi. Może się zdarzyć, że w tym momencie nie będzie osoby, która będzie wiedziała, jak go uruchomić, z drugiej strony domowy agregat prądotwórczy sprawdzi się, kiedy nikt nie będzie obecny w domu, a niektóre przedmioty i urządzenia wymagają stałego dostarczania prądu. Jaki wybrać agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Gabaryty agregatu zależą od wielkości gospodarstwa czy domu jednorodzinnego. Takie urządzenie wytwarza tanią energię elektryczną, zazwyczaj koszt wynosi około 5 złotych za godzinę pracy, więc nawet w przypadku większego sprzętu, koszta nie będą wysokie. Jakiej firmy agregat prądotwórczy powinno się wybrać. Jest to kwestia indywidualna każdego domu, a także kupującego. Warto sprawdzić parametry danego agregatu, między innymi poziom hałasu, jaki wywołuje, podczas wykonywanej podczas pracy. Bardzo dużo zwolenników wybiera cichy agregat prądotwórczy. Jakiej firmy możemy znaleźć tego typu agregat prądotwórczy? Jest wiele dostępnych na rynku marek, które mają w ofercie agregaty prądotwórcze, które cicho pracują. 

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Przede wszystkim wziąć pod uwagę bezobsługowość. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest łatwość obsługi takiego sprzętu, a także wymiana filtrów czy olejów nie powinna stwarzać większych problemów. Kryterium zakupu agregatu do domu jednorodzinnego powinna być również fazowość agregatu. Do wyboru jest jednofazowy lub trójfazowy. Z racji tego, że równomierne rozłożenie faz eliminuje ryzyko awarii agregatu, zaleca się kupno, szczególnie w przypadku domowego agregatu, jednofazowego generatora.

W zależności od zapotrzebowania na energię, możemy wybrać spośród agregatów prądotwórczych benzynowych, z silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym. Bardziej ekonomiczniejszym wyborem będzie agregat prądotwórczy z silnikiem diesla, ponieważ spala on mniej paliwa niż w przypadku agregatu benzynowego. Biorąc pod uwagę cenę paliwa, najlepsze okazują się generatory na gaz płynny, ponieważ jest to obecnie jedno z najtańszych paliw, pomimo największej ilości spalanego paliwa. 

Jaki agregat wybrać do domu – ilość produkowanej energii?

Kolejnym kryterium jest ilość energii produkowanej przez agregat. Największą ilość produkują generatory prądu, które są zasilane silnikiem spalinowym. Wygenerowana energia wystarcza na kilka godzin. Minusem w przypadku tych agregatów jest produkcja spalin, dlatego nie powinno się ich umieszczać w zamkniętych pomieszczeniach. Takie agregatory wymagają również chłodzenia i są bardzo głośne. Do przenośnych, o mniejszych gabarytach należą agregaty prądotwórcze, które są zasilane akumulatorami. W przypadku tego typu generatorów, produkują znacznie mniej energii, niż w przypadku tych z silnikiem spalinowym. Po wykorzystaniu całego zasobu, należy je ładować przez kilka godzin. Do przenośnych agregatów prądotwórczych należą te walizkowe, są one najmniejsze i produkują mało energii, sprawdzą się świetnie na wycieczki lub kempingi do podłączenia niewielkich urządzeń elektrycznych, jak na przykład ładowarka do telefonu. 

Opinie o agregatach prądotwórczych

Bardzo dużo domów jednorodzinnych zaopatrzonych jest w agregaty prądotwórczy, aby zapobiec braku dopływu prądu w domach. Jaki agregat prądotwórczy jest najczęściej wybierany do domów? Przede wszystkim cichy agregat prądotwórczy. Okazuje się też, że najczęściej są wybierane agregaty z silnikiem spalinowym, ponieważ produkują najwięcej energii. W zależności od producenta, cena ich różni się znacznie. Według opinii wielu osób, te najtańsze agregatory zazwyczaj nie sprawdzają się w swojej roli. Jedynym atutem jest tutaj cena, jednak przekłada się ona na jakość wykonanego sprzętu, która bardzo często jest tak niska, jak cena. Czytając opinie o agregatach klientów, można wywnioskować, że za relatywnie wysoką ceną, otrzymamy równie dobry sprzęt.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze