Strona głównaNarzędziaJakie są rodzaje wiertarek?

Jakie są rodzaje wiertarek?

Wiertarka to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi dla osób, które wykonują drobne prace naprawczo–budowlane w swoim domu. Są one jednak używane nie tylko przez laików, ale także przez profesjonalistów, dlatego też na rynku istnieje wiele rodzajów wiertarek. W tym celu przybliżymy, jakie zastosowanie ma dany rodzaj wiertarki. Jej wybór jest zależny od wielu składowych, dlatego też postaramy się podpowiedzieć, czym się kierować przy zakupie.

Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

Zacznijmy od tego, czym jest sam proces wiercenia. To wykonywanie otworów w pełnym materiale za pomocą wiertła. Dzięki wykonywanemu przez wiertarkę ruchu obrotowego i posuwaniu urządzenia, następuje wiercenie. Tak w skrócie można opisać ten proces.

Rodzaje wiertarek dzielimy ze względu na posiadany napęd: ręczny, elektryczny, pneumatyczny; ze względu na przeznaczenie: wiertarki przenośne i wiertarki stałe (stołowe, kadłubowe, słupowe, promieniowe, rewolwerowe, udarowe).

Zaczynając od końca, wiertarka udarowa jest tak nazywana przez to, iż posiada ona udar mechaniczny, który wpływa na to, że znajduje ona zastosowanie przy wierceniu w twardych materiałach. Do wiercenia niewymagającego aż tak specjalistycznego sprzętu nada się zwykła wiertarka udarowa z wiertłem cylindrycznym.

Innym rodzajem wiertarki, jest wiertarka bezudarowa, która znajduje zastosowanie w pracach na miękkich materiałach. Jest to typowy rodzaj wiertarek dla początkujących majsterkowiczów. Dobrze sprawdzi się podczas wiercenia w drewnie, czy ścianie, w czasie drobnych prac remontowych. Przy wyborze każdego rodzaju wiertarki należy kierować się mocą urządzenia, ponieważ może okazać się, że moc jest za słaba, aby wiertarka spełniania oczekiwania.

Kolejny rodzaj wiertarki to tzw. młotowiertarka, która znajduje zastosowanie podczas wiercenia w twardych materiałach, jak np. beton. Różni się ona od typowej wiertarki swoją budową, ponieważ jest wyposażona w udar pneumatyczny. Dużą zaletą młotowiertarki jest fakt, że nie należy używać swojej siły, aby dociskać wiertło do powierzchni wiercenia.

Innym popularnym rodzajem wiertarki jest wiertarko – wkrętarka akumulatorowa, której dużym plusem jest to, że jest to urządzenie bezprzewodowe. Zastosowanie znajduje w miękkim materiale. Przy jej używaniu pamiętać należy o regularnym ładowaniu, ponieważ czas jej działania jest ograniczony.

Wiertarko – mieszarka świetnie sprawdza się do rozrabiania gipsu czy farby, dlatego też przeważnie znajduje zastosowanie podczas budowy domu. Ogromną jej zaletą jest podwójny uchwyt, który daje dużą wygodę podczas użycia.

Rodzaj wiertarki używanej przez profesjonalistów jest tzw. wiertarka profesjonalna, która plasuje się wysoko w rankingu wkrętarek. Posiada ona dużą moc 600 W i jest bardzo wysokiej jakości, co sprawia, że znajduje ona zastosowanie podczas prac ekip remontowych, ponieważ w większości przypadków jest niezawodna i służy przez długie lata.

Młot pneumatyczny to narzędzie, które rzadko spotkasz w ekwipunku początkującego majsterkowicza. To urządzenie stosuje się do wyburzania betonu, zdzierania kafelek, kruszenia asfaltu.

Rodzaj wiertarki, który znajduje zastosowanie w warsztatach przy pracach, do których niezbędne jest bycie precyzyjnym i dbałym o szczegóły jest wiertarka stołowa.

Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim musisz zastanowić się, do jakiego celu ją potrzebujesz. Jeśli ma to być wiertarka, która ma spełniać podstawowe zastosowanie w gospodarstwie domowym podczas prostych prac to świetnie sprawdzi się w tym przypadku wiertarko – wkrętarką.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze