Strona głównaNarzędziaSzlifierka do drewna - jaką wybrać?

Szlifierka do drewna – jaką wybrać?

W każdym domu oraz warsztacie powinna znajdować się szlifierka do drewna. Potrafi znacznie ułatwić nam prace domowe oraz pozwolić na odnowienie np. mebli. W dużych zakładach stolarskich częściej używana jest maszyna do szlifowania drewna, taka jak szlifierka mimośrodowa do drewna. Również w naszym warsztacie może okazać się bardzo przydatna.

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna

W wielu przydomowych warsztatach narzędzia do szlifowania drewna są bardzo istotne. Na pewno przed zakupem zastanawiamy się co kupić: szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna będzie lepsza w naszym przypadku. Potrzebne są również czyszczarki do drewna, które są konieczne do użycia po już wykonanych pracach za pomocą szlifierki kątowej.

Szlifierka do drewna – rodzaje

Szlifierki do drewna można podzielić ze względu na ich rodzaje oraz przeznaczenie. Do dużych ilości drewna i desek potrzebne są szlifierki taśmowe, ale mogą one obrabiać tylko duże i płaskie powierzchnie. Przy drobnych pracach na drewnie nie będą one dobrym wyborem.

Szlifierka mimośrodowa do drewna jest bardziej uniwersalna, ale również nie mają one tak dużej wydajności, co wyżej wspomniane szlifierki taśmowe. Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna są za to znacznie bardziej przydatne przy niewielkich pracach w domu. Mają również tę zaletę, że pozwalają na dotarcie nawet w najtrudniej dostępne miejsca. Zarówno szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna mają podobny typ działania, ale różnią się między sobą stopą – jej powierzchnią oraz kształtem. Szlifierka mimośrodowa do drewna posiada okrągłą stopę, której średnica wynosi od 125 do 150 mm. Z kolei ich wydajność jest zależna od wielkości powierzchni ścierającej. Szlifierka mimośrodowa do drewna umożliwia nam na szlifowanie drewna w dowolnym kierunku. Szlifierka do drewna w postaci szlifierki oscylacyjnej z kolei posiada zwykle trójkątną bądź prostokątną stopę. Powierzchnię drewna taka maszyna do szlifowania drewna szlifuje za pomocą materiału ściernego, który jest mocowany do stopy. Szlifierka oscylacyjna do drewna ściera jego powierzchnię dzięki drganiom, wysyłanych wibracji. Jest to np. odpowiednia szlifierka do mebli, ale należy pamiętać, że ta szlifierka do drewna może być używana wyłącznie wzdłuż słoi. Jest to idealna maszyna do szlifowania drewna, która posłuży nam do końcowej obróbki drewna.

Szlifowanie desek szlifierką kątową

Inne narzędzia do szlifowania drewna to m.in. szlifierka kątowa. Szlifowanie desek szlifierką kątową jest najmniej uciążliwe, a także pozwala na dokładne obrobienie powierzchni drewna. Można zamiast decydować się na szlifowanie desek szlifierką kątową, wybrać również wiertarki, które mają w sobie ściernice trzpieniowe. Można je dokupić w każdym sklepie budowlanym. Szlifowanie desek szlifierką kątową nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ niestety łatwo można uszkodzić obrabiany materiał. Szlifierka do drewna, w tym również szlifierka do mebli powinna być dobierana ze względu na rodzaj pracy oraz moc, ponieważ od tego będzie zależało jak typ narzędzia wybierzemy.

Do dużych zakładów stolarskich są wymagane szlifierki taśmowe, jednak w naszym przypadku narzędzia do szlifowania drewna można ograniczyć do szlifierki oscylacyjnej.

Inna kategorią są profesjonalne cykliniarki jako narzędzia do szlifowania drewna, które pomogą nam cyklinować drewniane podłogi. Są niezwykle wydajne, ale ich głównym celem jest również zdarcie resztek lakieru, którym pokryty jest drewniany parkiet. Do takiej szlifierki również przydadzą się czyszczarki do drewna.

Szlifierka do drewna – cena

W przypadku takich narzędzi jak szlifierka do drewna – cena jest dość istotna. Dobrej jakości szlifierkę do drewna kupimy już za około 300 zł, jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości, to należy wziąć pod uwagę modele za co najmniej 500-600 zł.

Sprawdź: Sposoby na szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze