Strona głównaNarzędziaNarzędzia dla elektryka

Narzędzia dla elektryka

W pracy elektryka bardzo ważne jest bezpieczeństwo. W tym celu przydatne okazują się narzędzia wykorzystywane w tym zawodzie. Drugą  z kolei rzeczą jest jakość pracy, która bez odpowiedniego przygotowania narzędziowego na nic się zda. Narzędzia dla elektryka powinny być przede wszystkim wygodne, a także wykonane z odpowiedniego rodzaju materiałów i posiadały odpowiednią izolację. Jakie narzędzia dla elektryka? Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, najlepsze są takie, których parametry izolacyjności wynoszą około 1000 V, co zapewnia, że w pracy przy prądzie o wysokim natężeniu ryzyko porażenia nim spada. Ale należy pamiętać, że nigdy nie jest wykluczone. Co wchodzi w skład zestawu narzędzi dla elektryka? Do najistotniejszych narzędzi należy przede wszystkim ściągacz izolacji, dzięki któremu można ściągnąć izolację, a także nacinać otulinę na przewodzie, czy zaciskać końcówki. Następne to szczypce izolowane, które sprawdzą się w pracy pod napięciem. Do dyspozycji mamy różne kształty, co umożliwia wykonywanie różnego rodzaju prac. Kolejnym niezbędnym narzędziem dla elektryka są wkrętaki izolowane. Stanowią podstawę zestawu narzędzi dla elektryka i posłużą do pracy na przykład w gniazdkach elektrycznych. Tutaj pod uwagę należy wziąć wcześniej wspomniane parametry izolacyjne, a także kształt tego narzędzia, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przy pracy. Profesjonalne narzędzia dla elektryka to te z odpowiednią izolacją, ale także umożliwiające wykonywanie różnego rodzaju prac, jak obróbka kabli, zaciskanie ich, czy narzędzia pomiarowe, na przykład mierniki cyfrowe prądu.

Profesjonalne narzędzia dla elektryka

Przede wszystkim są to ręczne narzędzia, do których należy między innymi próbnik elektryczny do sprawdzenia napięcia w obwodzie, taśma izolacyjna do naprawy kabli i zabezpieczania ich końcówek, a także wymienione wyżej wkrętaki elektryczne, obcinaki do kabli, które sprawdzą się do obcinania zarówno kabli miedzianych oraz aluminiowych. Dodatkowo w skład zestawu podstawowych narzędzi dla elektryka powinien wchodzić ściągacz izolacji. Jednak w pracy elektryka, oprócz ręcznych narzędzi, potrzebne sa również te elektryczne, do bardziej wymagających prac. Do najpopularniejszych elektrycznych narzędzi należy młotowiertarka udarowa do wykonywania instalacji elektrycznej od podstaw, wkrętarka akumulatorowa, multimetr cyfrowy do zbadania napięcia, czy cyfrowy detektor do rozpoznawania konstrukcji pod tynkiem. 

Narzędzia dla elektryka – zestawy

Skoro wiadomo już, jakie narzędzia dla elektryka są potrzebne, można przystąpić do ich zakupu. Jednak jeżeli chcemy uniknąć kupowania ich na raty, można pokusić się o zakup całego zestawu narzędzi dla elektryka, w którym znajdą się najbardziej potrzebne, a co najważniejsze, odpowiednio przystosowane. Do wyboru mamy różne firmy wykonujące takie zestawy. Ich cena również będzie się różnić. Warto wziąć pod uwagę opinie wystawiane na forach i ewentualnie pod ich kątem dokonać wyboru. Niektóre zestawy są ubogie o ważne narzędzia i czasami trzeba samemu dokupić w sklepie dane narzędzie. Jeżeli zestaw podstawowych narzędzi dla elektryka to za mało dla nas, można zaopatrzyć się w bardziej wymagane w sklepach z narzędziami budowlanymi. Dostępność profesjonalnych narzędzi dla elektryków jest duża. Praktycznie w każdym sklepie z narzędziami elektrycznymi można znaleźć to, co nas interesuje. Ewentualnie o jakości konkretnych przedmiotów można poczytać na forum dla elektryków, czy nawet forum dla klientów danego sklepu. Zestawy narzędzi, oprócz zapewnienia podstawowych środków do pracy dla elektryka, mogą okazać się ciekawym prezentem urodzinowym, czy też z okazji innej rocznicy. Nie musi być to zestaw narzędzi dla zawodowego elektryka, ale może okazać się świetnym pomysłem na zakup dla osoby, która ma pojęcie o budownictwie i potrzebuje potrzebnych narzędzi do małych prac związanych z prądem. W zależności od wielkości zestawu, mogą to być walizki wyposażone w niezbędne narzędzia za kwoty kilkuset złotych, ale również walizki wypełnione profesjonalnym sprzętem za cenę dużo wyższą, bo około kilku tysięcy w zależności od marki. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze