Strona głównaWnętrzaJakie okna lepsze? Białe czy brązowe?

Jakie okna lepsze? Białe czy brązowe?

Wybór okien do swojego nowego domu jest bardzo istotny. Każdy chce, by były one jak najlepszej jakości, dobrze izolowały przed wpływem czynników zewnętrznych, a do tego ładnie wyglądały. Wówczas pojawia się pytanie: jakie okna lepsze: białe czy brązowe? Oczywiście na tego rodzaju pytania nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.

Szukasz okien? Sprawdź opinie o marce KRISPOL.

Okna dobierane do fasady budynku

Okna zawsze powinno się dobierać przede wszystkim do fasady budynku. Brązowe okna dobrze prezentują się w połączeniu z elementami drewnianymi, takimi jak drewno okładzinowe na fasadzie, a nawet duża liczba małej architektury ogrodowej wykonanej z drewna. Drewniany dom z białymi oknami tworzy zbyt duży kontrast, przez co rzuca się w oczy niekoniecznie w sensie pozytywnym. Brązowe okna świetnie pasują do domów klasycznych, a także w stylu wiejskim, ponieważ kojarzą się z oknami wykonanymi z drewna. Dodatkowo świetnie uzupełniają wygląd czerwonego dachu. Do tego rodzaju połączenia, szczególnie jeżeli elewacja ma odcienie beżu i żółci, najlepiej prezentują się okna brązowe.

Białe okna są najlepszym wyborem do bardziej nowoczesnych domów, na przykład z czarnym albo antracytowym dachem. Inne pasujące elementy to na przykład obecność dużej ilości metalu na elewacji, na przykład w formie barierek czy balkonów francuskich.

Trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, jakie okna lepsze: białe czy brązowe. Każdy ma swój gust. Najistotniejsze jest to, by tworzyły one spójny wygląd z zewnętrznym domem. Niewątpliwie w poprzednich latach modne były okna PVC w kolorach imitujących naturalne drewno. Także brąz niejedno ma imię. Może przypominać kolor orzecha, mahoniu, czy dębu bagiennego. Tak więc paleta również jest rozbudowana z myślą o osobach planujących mniej typowy wygląd swojego domu. Rok 2020 i kolejne coraz wyraźniej zaznaczają modę na ciemne, wyraziste okna, które są odmianą po wcześniej bardzo popularnej bieli.

Okna od środka

Wygląd elewacji budynku to jedna kwestia, ale równie istotne jest to, jak okna będą się prezentowały wewnątrz domu. Białe okna są z pewnością neutralne. Pasują do wszystkich kolorów ścian, zasłon, rolet etc. Brązowe okna wymuszają niejako zachowanie pewnego rodzaju stylu urządzania wnętrza. Najbardziej pasują do stylu retro, bardziej stylowego i jednocześnie stonowanego. Wybierając kolor ramy okiennej pamiętaj o tym, że wygląd wnętrza domu zmienisz zdecydowanie szybciej niż fasadę budynku. Tutaj poza drobnymi poprawkami z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zmienisz nic nawet przez kilka lat. To także wpływa na to, w oparciu o jaki element lepiej jest dobierać kolor okien.

Rozwiązanie – okna dwukolorowe

Jeżeli nie wiesz, jakie okna lepsze: białe czy brązowe, kolejnym rozwiązaniem jest wybranie okien, które na zewnątrz i w środku mają inny kolor ramy. Zazwyczaj na zewnątrz są brązowe (a także czarne czy antracytowe), a w środku — białe, bo sporo ludzi preferuje taką jasną, stonowaną kolorystykę. Okna dwukolorowe to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla mniej zdecydowanych osób. Taki wybór sprawia, że okno na zewnątrz może dodać fasadzie charakteru, a w środku — idealnie stopić się z preferowanym stylem urządzania wnętrz.

W domach ma się dużo większą swobodę w wyborze koloru ram okiennych. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkań. Tutaj od zaleceń spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej zależy, jaki kolor jest dopuszczalny i tylko w obrębie tej ustalonej palety można się poruszać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze