Strona głównaWnętrzaWyspa kuchenna - obowiązek każdej, funkcjonalnej kuchni

Wyspa kuchenna – obowiązek każdej, funkcjonalnej kuchni

Wyspa kuchenna jest bardzo ceniona w każdej, funkcjonalnej kuchni. Kuchnia z wyspą od razu nabiera o wiele bardziej profesjonalnego wyglądu stając się miejscem, w którym zarówno każda kobieta jak i mężczyzna pragnie przebywać. Jest to po prostu wolnostojący obiekt położony w centralnym miejscu kuchni. Nie łączy się ona z tradycyjną zabudową kuchenną stanowiąc coś w rodzaju odrębnego obiektu.

Wyspa kuchenna jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – można na niej przygotowywać posiłki jak i wykorzystać ją jako stół do spożywania potraw. Jeśli chcesz zrobić wyspę w kuchni inspiracje pomogą Ci w działaniu.

Kuchnia z wyspą – co daje?

Wraz z wyspą kuchenną można z przyjemnością wypełniać swoje obowiązki kuchenne każdego dnia. Jednym z największych atutów jest sytuacja, kiedy kuchnia z wyspą i salonem stanowi integralną całość. Wyspa kuchenna jako stół sprawdza się znakomicie. W tej roli podczas przygotowywania posiłków można pozostawać w stałym kontakcie z domownikami nie izolując się od rozmów. Tak więc wyspa kuchenna może nawet uczestniczyć we wspieraniu kontaktów międzyludzkich.

Dodatkowym atutem jest zapewnienie funkcjonalności przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Wyspa kuchenna przy ścianie pozwala na wygodne zagospodarowanie szafek znajdujących się w jej wnętrzu. Projekty kuchni z wyspą przemyślały ten fakt montując w jej wnętrzu szafki i szuflady. Dzięki temu można w nich schować wiele najpotrzebniejszych narzędzi kuchennych takich jak noże, garnki, patelnie czy inne urządzenia. 

Wyspa kuchenna – wymiary 

Wymiary są jednym z najważniejszych parametrów, na które powinno zwrócić się uwagę podczas projektowania swojej własnej kuchni z wyspą. Aby kuchnia mogła być wyposażona w wyspę musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim jej długość powinna przekraczać 360 centymetrów. Jest to związane z wygodą – aby wyspa była funkcjonalna musi posiadać co najmniej 80 centymetrów długości. Dodatkowo dochodzą do tego wyliczenia biorące pod uwagę odległość wyspy od szafek, swobodę poruszania się wokół wyspy kuchennej, a nawet głębokość szafek, które znajdują się w zabudowie.

Zbyt mały metraż? Sposoby na wyspę kuchenną w małej kuchni

Wyspa kuchenna w małej kuchni nie musi być odległym marzeniem. Wiele osób, zwłaszcza tych żyjących na co dzień w mieszkaniach w bloku nie posiada tak obszernej kuchni. Jednak kuchenne inspiracje nie znają końca i projektanci wymyślili wyjście z takiej sytuacji, które może ziścić sen wielu ludzi dotyczący posiadania wyspy w mniejszej kuchni.

Rozwiązaniem jest montaż wyspy kuchennej przy ścianie. Dzięki temu wyspa kuchenna w małej kuchni da Ci wiele przestrzeni i pozwoli zaoszczędzić sporą część miejsca na swobodne przechodzenie wzdłuż kuchni i wykonywanie tam swoich obowiązków. Jednocześnie taka forma wyspy zapewnia podobne cechy funkcjonalne jak wyspa klasyczna – wyspa kuchenna jako stół, miejsce do przygotowywania posiłków czy przechowywania narzędzi kuchennych. Również kuchnia z wyspą i salonem jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca. Pozwala ona połączyć dwa pomieszczenia w gustowny sposób.

Wyspa kuchenna – jak zrobić?

Wiele osób zastanawia się, czy samodzielny montaż wyspy jest możliwy oraz jak stworzyć wyspę kuchenną. Jak zrobić więc ją samodzielnie krok po kroku?

Jeśli chodzi o kuchnie inspiracji w internecie jest wiele. Może nie jest to najprostsze, ale wraz ze złotą rączką domowego majsterkowicza da się to zrobić. Jednak aby wszystko poszło pomyślnie trzeba się do tego dobrze przygotować. Stworzenie  kuchni z wyspą i salonem tak samo jak stworzenie samej wyspy kuchennej wymaga planu.

Wszystko rozpoczyna się od zaplanowania jej usytuowania. Wyspa kuchenna przy ścianie czy na środku pomieszczenia wymaga dokonania pomiarów. Przede wszystkim przyda się tu metr. Wymiary powinny być zachowane tak jak we wcześniejszej części artykułu – minimum 60 centymetrów miejsca z każdej strony (pomiędzy wyspą a zabudową kuchenną). W przypadku wyspy kuchennej to jak zrobić mebel jest zależne od wielu czynników.

Po zrealizowaniu pierwszego punktu można przejść dalej. Budowanie wyspy kuchennej może być możliwe na trzy różne sposoby:

  • zakup gotowych elementów, które można nabyć w sklepie i złożyć według instrukcji,
  • budowa konstrukcji od podstaw z obudową drewnianą bądź gipsowo-kartonową,
  • murowanie ceglanej wyspy, a następnie postępowanie jak w przypadku domowej ściany – tynkowanie powierzchni cegły i nałożenie dowolnych płytek synchronicznie dopasowujących się do aranżacji kuchni.

Wyspa kuchenna – cena

Jeżeli chodzi o cenę wyspy kuchennej to jest to ściśle uzależnione od jej wielkości i rodzaju materiału, z którego jest zbudowana. Większa wyspa to więcej materiałów i więcej pracy prowadzącej do jej budowy – dlatego logicznie w przypadku wyspy kuchennej cena będzie wzrastać. Jednak można przyjąć ogólne widełki, że za budowę wyspy kuchennej z prawdziwego zdarzenia można zapłacić od 1000zł do 3000zł. Jeśli jednak chodzi o wyspę kuchenną cena jest jednorazowym wydatkiem, który odmienia wnętrze nie do poznania.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze