Strona głównaWnętrzaCo zamiast dywanu do salonu i dla dziecka?

Co zamiast dywanu do salonu i dla dziecka?

Dywan jest elementem dekoracyjnym, stosowanym w wielu domach. W zależności od rodzaju, wzoru czy koloru może spełniać różne funkcje. Potrafi ocieplić lub ożywić wnętrze. Jest elementem, który dopełnia całą estetykę wnętrza i nadaje przestrzeni charakter. Istnieje jednak wiele alternatyw, kiedy nie chcesz zdecydować się na użycie go w swoim pokoju. Co zamiast dywanu do salonu? Co kupić zamiast dywanu dla dziecka?

Zobacz: Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Zalety dywanu

Poza tym, że dywan pełni funkcję wizualną, ma też wiele zastosowań praktycznych. Może sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej wyciszone. Zmienia on bowiem akustykę każdego wnętrza. Ważną cechą jest to, że dywan izoluje zimno. Sam dywan jest przyjemny w dotyku, co może być przyjemne dla osób lubiących chodzić boso po domu. Poza tym pełni on też funkcję ochronną. Dzięki dywanowi można zapobiec zarysowaniom na podłodze, możliwym do zrobienia poprzez meble, takie jak stół czy krzesła. 

Wady dywanu

Dywan może być problematyczny dla osób z alergią na kurz lub roztocza. Powodem tego jest fakt, że dywan jest miejscem, które łatwo i szybko zbiera takie zanieczyszczenia. Jest też rzeczą, która łatwo się brudzi. Dywan oczywiście można czyścić, jednak wymaga to dużo pracy lub zakupu specjalnego odkurzacza piorącego, przeznaczonego do dywanów. Na jasnych wykładzinach szczególnie może być widać, nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Co więc wybrać na podłogę zamiast dywanu? To zależy od oczekiwań klienta.

Kobieta z alergia

Co zamiast dywanu do salonu?

Co zamiast dywanu? Jeśli odpowiada on czyjejś estetyce, ale ta osoba boi się o utrzymanie czystości, może zdecydować się na zakup chodników. Wizualnie spełniają podobną funkcję. Jest jednak łatwiej o nie zadbać. Chodnik średniej wielkości może być prany w pralce. W tym wypadku nie trzeba ograniczać się do ilości. Można zakupić kilka chodników, które będą wyglądać bardzo podobnie jak dywan. 

Tym, co sprawdzi się zamiast dywanu do salonu, będzie podłoga z paneli laminowanych. Warstwa ochronna, którą panele są pokryte, jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ taka podłoga nie ma możliwości na wchłanianie kurzu. Jednym z bardziej klasycznych rozwiązań w wielu domach jest nadal podłoga drewniana. Może być używana zamiast dywanu, ponieważ bardzo ociepla pomieszczenie. Podobnie jak panele laminowane jest odporna na wchłanianie kurzu. 

Płytki ceramiczne są lepszym rozwiązaniem niż dywan, jeśli chodzi o zbieranie drobnoustrojów. Nie są w tej kwestii jednak lepsze niż deski czy panele. Mimo swojej łatwo czyszczącej struktury, roztocza czy kurz mogą się zbierać w fugach, będących wypełnieniem przestrzeni pomiędzy kafelkami. Ostatnią naszą propozycją w odpowiedzi na to, co wybrać na podłogę zamiast dywanu, są panele winylowe. Ich położenie jest łatwe, a pielęgnacja i czyszczenie nie są wymagające. Jest to też jedno z tańszych propozycji zamiast dywanu do salonu. 

Zobacz: Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał? – TOP 5 metod

Co zamiast dywanu do pokoju dziecka?

Jeśli zastanawiasz się co wybrać zamiast dywanu dla dziecka, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Warto pamiętać, że podłoga w dziecięcym pokoju jest też często jego miejscem zabawy. Ważne, żeby maluch mógł cieszyć się miękką i ciepłą powierzchnią. W przypadku najmłodszych odpowiednie zabezpieczenie podłogi jest też związane z bezpieczeństwem podczas zabawy. 

Tym, co sprawdzi się zamiast dywanu dla dziecka, jest  mata. Jest ona dostępna w różnych wersjach kolorystycznych. Nadruki nawiązujące do bajkowych postaci na pewno sprawią

dziecku dużo więcej radości niż jednokolorowy dywan, który może wydać im się nudny. 

Już wiesz, że na podłogę zamiast dywanu w pokoju dziecięcym warto położyć matę. Ale jaką? Istnieją różne rodzaje. Najbardziej popularne są maty piankowe. Jeśli poza miękką nawierzchnią, chcemy zaangażować dziecko do zabawy, warto zdecydować się na składaną wersję maty. Dostępna jest ona do kupienia w formie klocków. Możliwe są one do układania w różny sposób, przybierając różne formy. 

Źródło: meebee.pl

Dywan jest świetnym elementem, który dopełnia wnętrze i sprawia, że staje się bardziej przytulne. Nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji i nie będzie odpowiedni wobec wymagań każdego klienta. Odpowiadając na pytanie, co zamiast dywanu, można wziąć pod uwagę takie rozwiązania jak np. chodniki. Będąc na etapie wybierania podłogi, warto zdecydować się na drewnianą podłogę lub jej zamienniki. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dla osób mających alergię. Jest też alternatywą dla tych, którzy nie mają czasu na częste czyszczenie dywanu. 

Zobacz: Jak dobrać dywan do kanapy?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze