Strona głównaPoradyGdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Święta, święta i po świętach. Jako że Trzech Króli również za nami, to większość Polaków zastanawia się, gdzie wyrzucić choinkę. W tym artykule podamy Ci kilka możliwości pozbycia się świątecznego drzewka – zarówno tego żywego, jak i sztucznego. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: Skup pieców kaflowych – gdzie sprzedać i za ile?

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucić choinkę?

Segregacja śmieci jest już nie tylko ,,dobrym eko uczynkiem” – jest to nasz obowiązek. Od 2020 roku straż miejska ma prawo ukarać osoby, które:

  • nie segregują śmieci, 
  • nie złożyły deklaracji, dzięki której można ustalić wysokość opłaty za wywóz, 
  • podały fałszywe informacje w deklaracji w celu obniżenia kosztów,
  • nie płacą za wywóz śmieci.

Ile zapłacimy za taki mandat? Do 500 zł. Po 6 stycznia choinki wyrzucane są masowo – najczęściej w nieprawidłowy sposób. W tym okresie ryzyko otrzymania mandatu wzrasta – oburzeni brakiem segregacji odpadów sąsiedzi, nierzadko zgłaszają osoby, które nierozsądnie pozbyły się świątecznego drzewka. Gdzie wyrzucić żywą choinkę, aby nie narażać się na niepotrzebny wydatek? Gdzie natomiast wyrzucić plastikową choinkę? 

Gdzie wyrzucić choinkę?

Dwie najprostsze odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucić żywą choinkę, to:

  • do odpadów bio, czyli do brązowego kosza na śmieci (lub jeśli masz – do kosza na odpady zielone),
  • w wyznaczonym miejscu do składowania choinek.

Pierwszy sposób jest nieco trudniejszy niż drugi. Nie możemy bowiem drzewka po prostu włożyć do śmietnika. Kontener na odpady bio jest przeważnie najmniejszy gabarytowo – drzewko najprawdopodobniej nie zmieści się do niego. Nawet jeśli jakimś cudem uda się je tam upchnąć, to takim działaniem zajmiemy cały śmietnik, nie pozostawiając miejsca na inne biodegradowalne odpady. Co w takim wypadku należy zrobić? Pociąć/połamać drzewko na mniejsze kawałki. Pamiętajmy również o tym, że do kosza bio trafia sama choinka – bez doniczki i ziemi. 

Drugi z wymienionych sposób jest o wiele prostszy. Jeśli mieszkasz w bloku na osiedlu, to najprawdopodobniej jest gdzieś wyznaczone miejsce składowania choinek – jest to albo pojemnik na odpady wielkogabarytowe albo jakieś miejsce pod ścianą budynku, bez pojemnika. Poszukaj informacji na stronie swojej gminy, gdzie znajduje się takie miejsce – niekoniecznie musi być ono na Twoim osiedlu. Jeśli je znajdziesz, to nie musisz martwić się cięciem drzewa – po prostu odkładasz je w danym punkcie i tyle. Oczywiście również bez doniczki. Po wszystkie choinki przyjadą odpowiednie służby, które zawiozą je do miejsca, w którym zostaną zutylizowane.

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę?

Fora są pełne pytań w stylu: Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę? lub Gdzie wyrzucić plastikową choinkę? Już wiesz, co zrobić z żywym drzewem. Jeśli jednak chcesz się pozbyć jego plastikowej wersji, to najlepiej, jeśli dasz ją do kontenera na odpady wielkogabarytowe lub zawieziesz ją do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). 

Źródło: rzepiennik.pl

Na pytanie: Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę/gdzie wyrzucić plastikową choinkę? są w internecie dwie, różne odpowiedzi. Część osób uważa, że powinna ona trafić do kosza żółtego, czyli na odpady sztuczne, a część, że do czarnego, czyli na odpady zmieszane. 

Gdzie więc wyrzucić sztuczną choinkę? Jeśli nie masz w pobliżu kontenera na odpady zmieszane i nie masz możliwości podrzucenia jej do PSZOK, to lepiej, jeśli zostawisz ją w koszu przeznaczonym na odpady zmieszane. Dlaczego? Ponieważ choinki są przeważnie robione z wielu materiałów (np. polichlorek winylu, PVC) – nie wszystkie można recyklingować.

Trzecią, najbardziej eko opcją jest zorientowanie się na osiedlu, w rodzinie, czy na grupach pomocowych, czy jakaś rodzina nie chce dostać sztucznej choinki. Plastikowe drzewka są naprawdę wytrzymałe, dlatego służą one nawet kilkanaście lat. Jeśli Twoja choinka nie jest w tragicznym stanie, a Ty po prostu chcesz za rok kupić nową, to może warto popytać, czy ktoś nie chce jej przejąć na następne sezony?

Już wiesz, gdzie wyrzucić plastikową choinkę oraz żywe drzewko. Daj znać w komentarzu, czy w Twojej okolicy było gdzieś wyznaczone miejsce do składowania choinek.

Zobacz: Pestki wiśni do palenia – cena, opinie, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze