Strona głównaWnętrzaJakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe?

Jakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe?

Podczas remontu istniejącego domu lub mieszkania albo budowy nowej nieruchomości, wielu właścicieli zastanawia się, jakie okna wybrać: 2- czy 3-szybowe? Między tymi dwoma rodzajami różnice są zasadnicze i nie dotyczą wyłącznie kwestii ceny. Oto ich podstawowe parametry, na podstawie których łatwiej będzie ci podjąć decyzję.

Planujesz zakup okien? Sprawdź markę KRISPOL.

Różnice między oknami dwu i trzyszybowymi

Różnice między oknami dwu- i trzyszybowymi są zasadnicze i dotyczą tak naprawdę szczegółów ich budowy. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, okna trzyszybowe składają się z trzech szyb. Oznacza to, że pomiędzy nimi są aż dwie komory wypełnione specjalnym gazem. Przy oknie dwuszybowym taka komora jest jedna. Oznacza to gorsze parametry izolacji termicznej.

W budownictwie pasywnym stosuje się wyłącznie okna trzyszybowe i to nie każdy ich rodzaj. Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – do jakich pomieszczeń pasują? To wszystkich często używanych, w których przebywa się na co dzień, stosuje się okna z trzema szybami. Czy zatem okna dwuszybowe nie mają żadnego zastosowania? Ze względu na cenę używa się ich w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak na przykład garaż, kotłownia, składziki etc. W ten sposób można nieco zaoszczędzić. Warto wiedzieć, że zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie produkowane okna muszą mieć izolacyjność cieplną niższą niż 0,9 W/m2K. Zgodnie z tym jest duża szansa, że okna dwuszybowe niespełniające tych standardów już w ogóle nie będą produkowane. Do tej pory popularne okna dwuszybowe miały współczynnik izolacyjności na poziomie Uw od 1,5 do 1,1 W/m2K.  

Dawniej to, jakie okna wybrać 2- czy 3-szybowe nie było polem dyskusji, bo po prostu brakowało lepszej jakości produktów i wszędzie były to okna 2-szybowe. Obecnie jednak wybór okna 2 czy 3 szybowe wybiera się na innej zasadzie, a starsze modele są sukcesywnie wymieniane w trakcie przeprowadzanych remontów.

Różnica w oknach dwu i trzyszybowych

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – charakterystyka producenta

Sam zakup okien 3-szybowych to jednak zbyt mało. Także one muszą spełniać określone parametry, przede wszystkim muszą być właściwie zaizolowane i docieplone. Wiodący na rynku producenci oferują właśnie tego rodzaju dobrze wykonane, porządne okna na lata. Są one niewątpliwie droższe, ale jednocześnie oszczędność po ich zakupie dotyczy przede wszystkim kosztów ogrzewania domu. W przypadku wyboru pomiędzy oknami 2 czy 3 szybowymi warto poprosić także o charakterystykę izolacyjności cieplnej danego modelu. Na jej podstawie wyraźnie zobaczyć można, jakie są różnice w stratach ciepła pomiędzy poszczególnymi modelami i wybrać najlepszy do potrzeb ogrzewania swojego domu. To obiektywne źródło wiedzy, pozwalające nie tylko na wybór między oknami 2 czy 3 szybowymi, ale także konkretnymi trójszybowymi.

Oczywiście każda osoba budująca albo remontująca nieruchomość ma swój budżet, jednak na zakupie okien nie warto oszczędzać. Różnica między oknami dwu- i trzyszybowymi jest naprawdę duża i wkrótce przełożyć się może na wysokie rachunki. Z całą pewnością okna 2 czy 3 szybowe decydują ile zapłacisz za ogrzewanie wnętrza. 

Trzeba również pamiętać o kolejnym fakcie: to, że okno dobrze chroni przed uciekaniem ciepła ze środka ma także swoje minusy. W końcu również zimą zdarzają się słoneczne dni, a słońce jest naturalnym i darmowym źródłem ciepła. Czy da się to pogodzić? W tym celu producenci wprowadzili współczynnik g. Oznacza on stosunek pomiędzy całkowitą przepuszczalnością energii szyby do padającej na nią energii pochodzącej ze słońca. W budownictwie pasywnym stosuje się specjalne szyby, które z jednej strony nie pozwalają na „uciekanie” przez nie nagrzanego powietrza, ale z drugiej, pozwalają na dowolne wykorzystywanie darmowego ciepła słonecznego. To idealne rozwiązanie dla osób myślących długoterminowo, które po zainwestowaniu większych nakładów finansowych w swój dom, w perspektywie lat chcą obniżyć płacone za niego rachunki. 

Czy wiesz okna zamontujesz u siebie? Dwuszybowe czy trzyszybowe?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze