Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie płaszczyznowe, należące do typu niskotemperaturowego. System ten jest bardzo wydajny, ma też wiele innych zalet takich jak ekonomiczność, niska awaryjność oraz efektywność. Ogrzewanie podłogowe stało się popularne już wiele lat temu, głównie w zabudowie jednorodzinnej. Sytuacja ma się jednak nieco inaczej w blokach. Pod względami technicznymi, nic nie stoi na przeszkodzie do zainstalowania ogrzewania podłogowego w bloku, mogą się pojawiać jednak problemy prawne. Na zamontowanie ogrzewania podłogowego zgodzić muszą się deweloper oraz zarząd spółdzielni mieszkaniowej. W większości przypadków niezbędna może okazać się również zgoda wszystkich mieszkańców budynku. Łatwiej o takie pozwolenie, jeśli jest mowa o mieszkaniu na poddaszu. Zazwyczaj mieszkania te mają swój własny, oddzielny od reszty budynku system grzewczy.
Ogrzewanie podłogowe wodne w bloku
Pod względem technicznym bardzo ważna jest nośność stropów, która w wielu starych budynkach może być niewystarczająca, zwłaszcza do ogrzewania wodnego, które uchodzi za najbardziej wydajne. Ogrzewanie podłogowe wodne dzielimy na dwa typy – ogrzewanie w zabudowie mokrej, oraz zabudowie suchej. Ten pierwszy typ instalacji montuje się zazwyczaj w domach jednorodzinnych; polega on na zalaniu rur grzejnych warstwą jastrychu. Ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie suchej polega na układaniu rur grzejnych w płytach o specjalnie ułożonych rowkach. Ogrzewanie podłogowe wodne jest popularniejsze od ogrzewania podłogowego elektrycznego głównie ze względu na koszty eksploatacji, wymaga ono jednak zakupu kotła grzewczego oraz instalacji pomp cieplnych.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu warto zainstalować tylko i wyłącznie jeśli budynek jest w pełni zmodernizowany termicznie. Przy braku ocieplenia ścian i nieszczelnych oknach, ogrzewanie podłogowe nie jest rozwiązaniem wydajnym i ekonomicznym, może narazić właściciela mieszkania na poważne straty finansowe. Jeśli nasze mieszkanie jest właściwie zmodernizowane i zabezpieczone, ogrzewanie podłogowe może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jest przede wszystkim o wiele zdrowsze od tradycyjnych metod ogrzewania, pochłania również mniejsze nakłady finansowe, cieszy się też niskim stopniem awaryjności. Niestety każdą usterkę jest naprawić o wiele trudniej niż w innych systemach grzewczych. Ten typ ogrzewania cechuje też duża bezwładność, co oznacza długi czas oddawania ciepła do otoczenia.
Ogrzewanie podłogowe w łazienkach w bloku
Łazienka to pomieszczenie, w którym chcemy czuć się tak komfortowo jak to tylko możliwe, dlatego zazwyczaj preferujemy jeśli temperatura w nich jest o kilka stopni wyższa niż w reszcie pomieszczeń. Jeśli decydujemy się zamontować ogrzewanie podłogowe jedynie w łazience, warto się temu przyjrzeć od strony technicznej. Instalacja ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim droższa od montażu innych systemów grzewczych, jednak koszt tej inwestycji zwraca się z biegiem czasu. Płytki ceramiczne są najczęściej polecane w przypadku ogrzewania podłogowego, głównie przez wzgląd na dobre przewodzenie ciepła, dlatego łazienka może być do tego najodpowiedniejszym pomieszczeniem. Warto wspomnieć, że na elementach grzewczych nie można układać wykładziny podłogowej. Lepiej również zdecydować się na meble stojące na nóżkach, które ułatwiają swobodną cyrkulację ciepła.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – koszty
Koszty ogrzewania podłogowego w bloku oblicza się przeliczając je na metry kwadratowe. Pod uwagę musimy brać cenę rur, zaworów, sterowników, pomp, rozdzielaczy czy materiałów budowlanych takich jak styropian podłogowy, czy materiałów izolacyjnych. W koszty ogrzewania podłogowego wlicza się również wynagrodzenie dla fachowców.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – cena
Cena ogrzewania podłogowego w bloku wyniesie nas od około 90 zł/m2 do nawet 200 zł/m2. Do końcowej ceny ogrzewania podłogowego w bloku należy doliczyć również wykonanie wylewki oraz montaż podłogi. Cena zależy głównie od typu ogrzewania, na jakie się zdecydujemy oraz stawki fachowca, który będzie montował cały system. Koszty znacznie zmniejszą się jeśli ogrzewanie zamontujemy sami, poleca się jednak korzystanie z pomocy fachowca.