Strona głównaPoradySkrzynia hydrostatyczna nie jedzie? Sprawdź dlaczego

Skrzynia hydrostatyczna nie jedzie? Sprawdź dlaczego

Kosiarki traktorki do koszenia trawników mają wiele zastosowań. Są urządzeniami o szerokim zakresie funkcjonalności. Służą głównie do koszenia trawników o dużych powierzchniach. Za pracę kosiarek traktorków odpowiada skrzynia hydrostatyczna. Jeżeli wystąpią przerwy w dostawie mocy lub zauważymy, że nasza maszyna jest mniej wydajna, można oznaczać, że nasze urządzenie ma usterkę. Brak mocy w skrzyni hydrostatycznej może zwiastować problemy. Skrzynia hydrostatyczna nie jedzie? Sprawdź, dlaczego, ponieważ może to być poważniejsza usterka.

Hydrostatyczna skrzynia biegów – działanie

Konstrukcja hydrostatycznie skrzyni biegów funkcjonuje w motoryzacji już ponad pół wieku i cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Ceniona jest za swoją prostotę i niezawodność. Do użytków przez większe grono trafiła dopiero dwadzieścia lat później od jej skonstruowania. Zazwyczaj skrzynie biegów hydrostatyczną można było spotkać w traktorach i ciągnikach. Działanie hydrostatycznej skrzyni biegów polega na przepływie oleju hydraulicznego, który w ruch wprowadza pompa. Skrzynia biegów hydrostatyczna nie posiada ruchomych elementów, które odpowiedzialne są za zmienianie przełożenia i prędkości. W skrzyni biegów hydrostatycznych nie jest konieczna zmiana biegów. Za zwiększenie mocy odpowiada mocniejsze dociśnięcie pedału gazu. Jeżeli zastanawiamy się, jaka skrzynia lepsza manualna czy hydrostatyczna, odpowiedź jest taka: przekładnia hydrostatyczna działa w mniejszym zakresie, niż skrzynie manualne. Z tego względu w przypadku skrzyni hydrostatycznej maszyna nie jest w stanie rozwinąć tak dużej prędkości, jak skrzynie manualne. Według opinii niektórych, taka ilość mocy generowana przez hydrauliczną skrzynię biegów w traktorku kosiarce jest wystarczająca, aby skosić trawnik. Dzięki przekładni hydrostatycznej skrzynia hydrostatyczna charakteryzuje się niskim zużyciem, co przekłada się na dłuższą żywotność. Dlatego na  pytanie, jaka skrzynia lepsza manualna czy hydrostatyczna, zależy od naszych zapotrzebowań na moc kosiarki traktorka.

Skrzynia hydrostatyczna nie jedzie

Jak każdy mechanizm i silnik, również w przypadku przekładni hydrostatycznej mogą wystąpić problemy. Większość związana jest ze zbyt dużą eksploatacją maszyny lub po prostu ze zużycia. Często zauważalnym problemem jest brak mocy skrzyni hydrostatycznej. Co może oznaczać? Brak mocy to jedna z najczęstszych awarii tego typu napędu. Zazwyczaj związane jest to z odpowiedniego ciśnienia oleju w skrzyni biegów hydrostatycznej. Najczęściej prowadzi do niego nieszczelność układu lub zużyte uszczelniacze. W tym wypadku potrzebny będzie demontaż całej skrzyni i wymiana nieszczelnych elementów. Warto również przyjrzeć się i przeczyścić filtry oleju, ewentualnie w przypadku jego niskiego poziomu, dolać go. Jaki olej do skrzyni hydrostatycznej? Wymiana i uzupełnienie oleju powinny załatwić sprawę braku mocy. Powinno się stosować oleje zalecane przez producenta, zazwyczaj rodzaj i jego nazwa podane są na instrukcji. Jaki olej do skrzyni hydrostatycznej, jeżeli szukamy zamienników? Przede wszystkim olej do traktorków kosiarek ze skrzynią hydrostatyczną, ale ważne jest, aby były to oleje do skrzyni hydrostatycznej.

Skrzynia hydrostatyczna – opinie

Ten rodzaj skrzyni ma swoich zwolenników i przeciwników. Według opinii o skrzyni hydrostatycznej niektórych, cieszą się oni komfortem prowadzenia. Rzadko spotyka się opinie, by występowały problemy ze sterowaniem maszyny. Dodatkowym atutem jest brak skrzyni biegów, dzięki czemu za kierownicą może usiąść osoba bez doświadczenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze