Strona głównaWnętrzaJak usunąć lakier z brokatem ze ściany?

Jak usunąć lakier z brokatem ze ściany?

Malowanie ścian dla niektórych jest fantastyczną zabawą, a dla innych przykrym obowiązkiem. Czasem przychodzą do głowy bardzo różnorodne rozwiązania, które tworzone są, aby upiększyć otoczenie bądź spełnić oczekiwania innych domowników. Zwykłe, przeciętne kolory farb potrafią się nudzić! Dlatego z czasem coraz większa liczba osób szuka nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań upiększania swojego otoczenia. 

Jednym z sposobów na zapewnienie efektu wow swojej ściany jest pomalowanie jej farbą z brokatem. Jednak jak usunąć lakier z brokatem ze ściany w przyszłości? Najpierw zajmijmy się metodyką malowania, a później usuwaniem!

Malowanie ściany z brokatem – jak to zrobić?

Malowanie ściany z brokatem rozpoczyna się jak malowanie każdej innej – od przygotowania dla siebie wszystkich potrzebnych narzędzi i akcesoriów. Kluczowym elementem dla uzyskania ściany z brokatem będzie ostatni element – lakier z brokatem. Jednak wszystko po kolei…

Na początku należy przygotować i zabezpieczyć powierzchnię ściany, która będzie malowana. W przypadku posiadania cennych przedmiotów w pokoju dobrym pomysłem jest wyniesienie ich, bądź zakrycie specjalistyczną farbą malarską. Można nabyć ją w praktycznie każdym sklepie wykończeniowym. Jeżeli ściana jest w bardzo kiepskim stanie i dosłownie kruszy się pod wpływem nacisku warto jest zeszlifować jej powierzchnię używając papieru ściernego. Dla zapewnienia najlepszego możliwego efektu ścianę można pokryć podkładem.

Malowanie ściany z brokatem – etap główny

Teraz można zabrać się za prawdziwą pracę! Po przygotowaniu farby i rozcieńczeniu jej z wodą wystarczy już tylko brać się za wałki/pędzle i malować dane pomieszczenie pamiętając o rozpoczęciu malowania od sufitu. Po bardzo dokładnym i precyzyjnym nałożeniu farby zaczyna etap główny, w którym kluczową rolę gra precyzyjne nałożenie brokatu.

Brokat występuje w formie wygodnego lakieru. W momencie, kiedy farba jeszcze nie wyschła i została co dopiero naniesiona spryskuje się ją lakierem. Dzięki temu brokat przyschnie wraz z farba dając piękny i rzadko spotykany efekt.

Czasem zdarza się, że za kilka lat będzie chciało się znów zmienić kolor farby na nowy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak usunąć lakier z brokatem ze ściany? 

Jak usunąć farbę z brokatem ze ściany?

Odpowiedzi na pytanie – jak usunąć farbę z brokatem ze ściany jest kilka. Wszystko zależy od metody, której używał będzie pracownik. 

  • Niektórzy eksperci radzą, aby użyć do tego rozpuszczalnika akrylowego. Jednak wiele osób stroni od tego rozwiązania ze względu na zbyt dużą inwazyjność tego związku. Na szczęście jest jeszcze kilka metod.
  • Użycie farb emulsyjnych i zamalowanie farby z brokatem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że malowanie farby z brokatem nie będzie możliwe. Farba może nie być w stanie chwytać tej śliskiej powierzchni ściany. Jednak z pomocą farby emulsyjnej już nie jednej osobie się to udało!

Jak usunąć farbę z brokatem ze ściany? Szlifowanie!

Szlifowanie jest ostateczną metodą usunięcie farby z brokatem ze ściany. Jest to z pewnością metoda skuteczna, dlatego w ostateczności zawsze będzie pomocna.

Wystarczy zaopatrzyć się w szlifierkę bądź tradycyjny papier ścierny i zewnętrzną powłokę ścierać, aż cały brokat wraz z farbą „zejdzie” z powierzchni ściany. Oczywiście jest to czasochłonne, jednak czasem nie ma innego wyjścia!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze