Strona głównaPoradyJak wygląda regulacja drzwi balkonowych?

Jak wygląda regulacja drzwi balkonowych?

Drzwi balkonowe to ten element wnętrza, z którego bardzo często korzystamy głównie w okresie, w którym panują wysokie temperatury, jednak mimo wszystko zdarzają się również sytuację, w których otwieramy je również w zimie. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku drzwi i okien w domu, drzwi balkonowe uchylne powinno się systematycznie konserwować i regulować. Brak jakiejkolwiek konserwacji może przyczyniać się do tego, że drzwi będą nieszczelne, a tym samym będą one przepuszczały zimne powietrze i ochładzały pomieszczenie. Dodatkowo mogą one nieprawidłowo się domykać. W ten sposób wiele osób zadaje sobie podstawowe pytanie, jak wyregulować i ustawić okna i drzwi balkonowe? Oczywiście można wykonać taką czynność, nawet samodzielnie, tak naprawdę do regulacji i ustawienia okien i drzwi balkonowych będziemy tylko potrzebować narzędzi i umiejętności, o których omówimy niżej w dalszej części wpisu.

Jak wyregulować i ustawić okno i drzwi balkonowe?

W takim razie, jak wyregulować i ustawić okno i drzwi balkonowe PCV? Przede wszystkim systematyczna regulacja okna i drzwi balkonowych plastikowych polega na tym, aby odpowiednio ustawić siłę docisku. W zależności od producenta tych elementów, najczęściej zaleca się to, aby taka regulacja odbywała się minimum dwa razy w ciągu roku. Przed sezonem letnim, zaleca się obniżenie siły docisku, taka czynność przyczyni się do tego, że poprawi się mikrowentylacja, jaka występuje w danym pomieszczeniu. W przypadku pojawiających się jesiennych przymrozków, warto w tym przypadku nieco zwiększyć siłę docisku po to, aby poprawić całkowicie szczelność drzwi. W związku z tym pojawia się pytanie, jak wyregulować i ustawić okno, lub drzwi balkonowe uchylne?

Cała procedura polega na tym, aby zmienić całkowite położenie okuć. Z kolei w przypadku, gdy zależy nam na zwiększeniu szczelności okien i drzwi balkonowych PCV przekręcamy element w kształcie rolki mimośrodowej, która jest zlokalizowana najczęściej przy uszczelce. Oczywiście w trakcie wykonywania tej czynności nie można zbytnio przesadzić z dokręcaniem, ponieważ można ją w łatwy sposób uszkodzić. Z kolei utrzymywanie niewielkich odstępów może przyczynić się do utrudnienia czynności związanej z płynnym zamykaniem. Czynność związana z wyregulowaniem drzwi i okien balkonowych plastikowych nie należy do zbyt skomplikowanych zadań. Podstawowym narzędziem do regulacji okien i drzwi balkonowych jest klucz imbusowy 4 mm i śrubokręt.

Regulacja docisku okna i drzwi balkonowych plastikowych

Regulacja docisku okna i drzwi balkonowych uchylnych PCV odbywa się w pierwszej kolejności od regulacji zawiasu, który znajduje się na dolnej części drzwi. Warto tę czynność wykonać przy lekko uchylonych drzwiach, ponieważ dokręcanie tej śruby przyczyni się do tego, że skrzydło się podniesie. W przypadku odkręcania dolnej śruby pojawi się możliwość, aby w dowolny sposób ustawiać pozycję drzwi. Po wykonaniu tej czynności, przechodzimy dalej. Następna czynność będzie polegała na tym, aby wyregulować i ustawić górne zawiasy, w ten sposób pojawi się możliwość, aby uzyskać pożądaną pozycję drzwi po przekątnej.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że regulacja i ustawianie okien, lub drzwi balkonowych PCV to nie wszystko, warto również systematycznie wykonywać konserwację tych elementów poprzez sprawdzanie stanu uszczelek i smarowaniu specjalistycznymi preparatami ruchomych elementów. W tym przypadku rekomendujemy zastosowanie specjalnych olejków do pielęgnacji oraz konserwacji okucia okiennego. Przede wszystkim systematyczna konserwacja pozwala na to, aby te elementy funkcjonowały bez zarzutu przez dłuższy okres.

Nieszczelne drzwi balkonowe – w czym tkwi problem?

Nieszczelne drzwi balkonowe to sygnał do tego, aby przeprowadzić regulację po to, aby zniwelować nieszczelność. Innym powodem do tego, aby ustawić drzwi, jest sytuacja, w których skrzypią, lub pojawia się większy opór w trakcie ich otwierania. W związku z tym tak ważna jest jego regulacja i konserwacja. Efektem nieszczelnych drzwi balkonowych jest to, że przepuszcza ona zimne powietrze, i w ten sposób odczuwamy nieprzyjemny podmuch wiatru w pomieszczeniu, który może całkowicie wyziębić wnętrze, dlatego tak ważne jest utrzymywanie w prawidłowej kondycji. W przypadku, gdy pojawił się problem z nieszczelnością drzwi balkonowych, można problem rozwiązać poprzez całkowitą wymianę uszczelki, albo przeprowadzenie regulacji. Montaż uszczelki na drzwiach balkonowych powinien być wcześniej poprzedzony dokładnym odtłuszczeniem powierzchni, do której będzie ona przyklejana. Dodatkowo powierzchnia powinna być gładka i pozbawiona wszelkich złuszczeń.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze