HomeOgródLilak pospolity - odmiany, cena, ciekawostki, opis, pielęgnacja

Lilak pospolity – odmiany, cena, ciekawostki, opis, pielęgnacja

Lilak pospolity to inaczej bez, który jest bardzo popularnym krzewem, rosnącym w wielu polskich ogrodach i na ulicach. Został on sprowadzony z Turcji, stąd też wzięła się jego potoczna nazwa – bez turecki. Lilak pospolity ma postać małego drzewa lub dużego krzewu jak rhododendron. Bez często swoją formą i przez dość szybkie rozrastanie się rozłogów, tworzy zarośla. Lilak pospolity nie ma szczególnych wymagań co do stanowiska, ale dobrze jest, kiedy zostanie posadzony w pełnym słońcu. Jest on bardzo odporny na suszę. W tym artykule przedstawimy krótki opis bzu, informacje na temat odmian lilaka pospolitego, poznasz cenę, dowiesz się, jakie są jego owoce, przytoczymy parę ciekawostek z nim związanych oraz damy wskazówki na temat cięcia i pielęgnacji tego drzewa.

Lilak pospolity – opis

Przedstawimy pokrótce opis lilaka pospolitego. Rośnie na różnego rodzajach gleb. Osiąga wysokość od 2 do 5 metrów. Uprawiany jest w formie zarówno krzaczastej, jak i piennej. W profesjonalnych ogrodniczych opisach widnieje informacja, że lilak pospolity kwitnie od końca kwietnia do pierwszej połowy czerwca. Najintensywniejsze kwitnienie przypisuje się na początek maja, jednak w tym roku, przez wyjątkowo niskie temperatury i długą, śnieżną zimę, kwitnienie bzu się opóźniło. W opisach ogrodniczych lilaka pospolitego znajdujemy informację, że występuje aż ok. 1000 odmian, jednak o tym dowiesz się więcej w dalszej części artykułu.

Lilak pospolity – odmiany

Istnieje wiele odmian lilaka pospolitego, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Najbardziej popularny to Syringa vulgarius L. Osiąga wysokość nawet 7 m. Ma ok. 25 cm kiście kwiatowe, które uformowane są z małych, pojedynczych kwiatuszków. To właśnie na bazie tego gatunku powstało wiele innych o okrągłych, stożkowych, czy nawet cylindrycznych kwiatostanach. Kolejna popularna odmiana lilak Meyera, inaczej Syringa meyeri. Ten krzew to miniaturka, której wysokości nie przekracza 1,5 m. Ma mniejsze kwiatostany, do 10 cm, które przybierają różowoliliową barwę. Inną ciekawą odmianą jest lilak kosmaty, czyli Syringa villosa. Ta odmiana osiąga wysokość nawet 3 m. Jej liście są eliptyczne i widoczne są na nich włoski. Kwiatostany są podobnej wielkości co odmiany Syringa vulgarius L. Kolor kwiatów jest różowoliliowy. Odmiana charakteryzująca się ciemnozielonymi, podłużnymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatostanami to lilak perski, czyli Syringa persica. Kiedy krzew jest młody, należy go okryć przed przymrozkami. Ciekawą propozycją jest lilak zwisający, czyli Syringa reflexa, której wysokość maksymalnie 3m. Liście mają charakterystyczny szarozielony spód. Kwiatostany są bardzo ciekawe, ponieważ wnętrze jest białe, natomiast na zewnątrz kwiaty są fioletowe.

Lilak pospolity – sensation

Lilak pospolity Sensation to bardzo atrakcyjna odmiana ze względu na niespotykane połączenie barw kwiatów. Do momentu kwitnienia wygląda, jak inne odmiany, jednak w okresie kwitnienia bardzo się wyróżnia wśród pozostałych. Wysokość, na którą wzrasta Lilak pospolity Sensation to 3,5 m. Liście charakteryzują się sercowatym kształtem, intensywną zieloną barwą i połyskiem. Kwiatostany mają długość nawet 30 cm. Kwiatki lilaka pospolitego Sensation są dwubarwne – purpurowe z białawą obwódką. Okres najbardziej obfitego kwitnienia tej odmiany przypada na maj.

Lilak pospolity – cena. Drzewo

Na aukcjach internetowych możemy dostać lilaka pospolitego w cenie 55 zł za 150 cm drzewo. Są dostępne również dużo mniejsze sadzonki tego drzewa w dużo niższych cenach, np. ok. 15 zł za lilaka pospolitego Primrose. Ceny za drzewka lilaka pospolitego są bardzo zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od wielkości drzewa i od jego odmiany.

Lilak pospolity – ciekawostki

Istnieje wiele ciekawostek na temat lilaka pospolitego. Przytoczymy kilka z nich. Pierwsza ciekawostka na temat lilaka pospolitego jest taka, że ma on bardzo duże właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo i moczopędnie. Kolejną ciekawostką jest fakt, że lilak pospolity działa ochronnie na miąższ wątroby i ją oczyszcza. Działa wspomagająco w przypadku chorób reumatycznych.

Lilak pospolity Aucubaefolia

Lilak pospolity Aucubaefolia to roślina charakteryzująca się dekoracyjnymi, pstrymi liśćmi. Jej wysokość osiąga nawet do 4m. Liście mają sercowaty kształt i a przez ich zieleń pięknie przebijają się żółte i kremowe plamy. Lilak pospolity Aucubaefolia najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku oraz kiedy zapewnimy mu żyzną i próchniczą glebę. Lilak pospolity Aucubaefolia jest odporny na suszę.

Lilak pospolity – cięcie, pielęgnacja

Do jednych zabiegów odnoszących się do pielęgnacji lilaka pospolitego jest cięcie. Tę czynność, jaką jest cięcie powinno przeprowadzać się tuż po kwitnieniu. Cięcie polega na usunięciu przez odpowiedni sekator przekwitłych kwiatostanów lub kwiatostanów z pędami do 1/3 długości. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji lilaka pospolitego, jeśli chcemy, aby nasze drzewko było pięknie uformowane.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze