Ostróżka ogrodowa znowu powraca na salony! Ach nieee… do ogrodów! Przez jakiś czas ostróżka ogrodowa była zapomniana. Całe szczęście na nowe wkroczyła do naszych zielonych ogródków. W tym artykule dowiesz się ciekawych informacji na temat ostróżki ogrodowej, która jest rośliną wieloletnią, poznasz jej odmiany – ostróżka tatrzańska, wielokwiatowa, wyniosła, dowiesz się, jak wygląda uprawa, jaka jest cena sadzonek, jak wygląda sprzedaż ostróżki wieloletniej, kiedy siać i jak powinien wyglądać wysiew i pielęgnacja.
Ostróżka ogrodowa
Ostróżka ogrodowa to inaczej ostróżka wyniosła. Jest wieloletnią, wysoką byliną, która należy do rodziny jaskrowatych. Jej występowanie przypisuje się na regiony Europy środkowej oraz wschodniej i Azji, a dokładniej Syberii, Chin, Mongolii. Nazwa – ostróżka, wzięła się stąd, że działka kielicha zagina się na kształt ostrogi. Roślina jest bardzo wysoka, ma długie, sztywne pędy, których po prostu nie da się nie zauważyć i przejść obok obojętnie. Ta wieloletnia roślina ma dłoniasto – pierzaste, o dużych rozmiarach liście, które raz z przepięknymi kwiatami, tworzą zachwycającą całość. Ostróżka ogrodowa, wyniosła ma fantastyczne, dekoracyjne kwiatostany, które są złożone z pięciopłatkowych, dwukolorowych kwiatów. Barwy kwiatów to: niebieski, fioletowy, biały, różowy i czerwony. Zazwyczaj środek jest innego koloru. Kwitnienie przypisuje się na okres od lipca do września. Mieszek jest owocem ostróżki wyniosłej. Ostróżka ogrodowa, będąc rośliną wieloletnią, ma wiele odmian, a o niektórych z nich dowiesz się w dalszej części artykułu.
Ostróżka ogrodowa – uprawa
Uprawa ostróżki ogrodowej nie należy do trudnych zadań. Ta roślinka zdecydowanie lubi słoneczne stanowiska, niezwykle dobrze komponuje się na rabatkach z szafirkami. Gleba powinna być piaszczysto – gliniana, wilgotna. Ilość składników pokarmowych powinna być średnia, bądź duża. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ ostróżka ogrodowa przystosowuje się do słabszych warunków glebowych. W czasie uprawy dobrze jest dać podpórki szczególnie wysokim pędom, aby uchronić je od złamania podczas silnego wiatru. Stanowisko ostróżki ogrodowej powinno być osłonięte od wiatru, właśnie z powyższej przyczyny – jej długie pędy mogą się po prostu połamać. Po pierwszych przekwitnięciu zalecane jest przycinanie, aby jesienią zakwitła raz jeszcze. Na zimę należy okrywać roślinę, a tu przed – przyciąć ostróżkę przy samej ziemi. Uprawę najlepiej dokonywać z nowych nasion, ponieważ po procesie rozdziału karpy, roślina marnieje.
Ostróżka tatrzańska
Jedną z ciekawszych odmian jest ostróżka tatrzańska. Jej nazwa nie jest przypadkowa. Ta odmiana występuje dziko w Tatrach, Niżnych Tatrach, na Wielkim Choczu i Małej Fatrej. Jest to gatunek rodzimy. Łodyga ostróżki tatrzańskiej jest gruba i rozgałęziona, wzniesiona, osiąga nawet do 100 centymetrów wysokości. Góra łodygi jest pokryta delikatnymi włoskami, dół jest gładki. Liście ostróżki tatrzańskiej są duże, mogą być lekko owłosione. Posiadają długie i grube ogonki. Kwiaty są zebrane w grono, występują na szczycie łodygi na bardzo długich szypułkach. Przybierają lazurowe, fioletowe zabarwienie. Długość pojedynczego kwiatka to ok. 4 cm. Ostróżka tatrzańska, podobnie jak ostróżka ogrodowa, czy inaczej ostróżka wyniosła, wytwarza nieduże, delikatnej budowy mieszki, które również przybierają lekko niebieskie zabarwienie.
Ostróżka wielkokwiatowa
Ostróżka wielkokwiatowa jest jedną z niższych odmian i osiąga maksymalnie do 30 cm wysokości. Liście są pierzaste, mocno powycinane, jasnozielone, tworzą kępki. Kwiatami stróżkami wielokwiatowej można się cieszyć aż od czerwca do września. Łodyżki ostróżki wielokwiatowej są wzniesione, smukłe, a na nich rosną piękne kwiaty o chabrowym zabarwieniu. Wygląd płatków jest naprawdę wyjątkowy – są pomarszczone, na końcach subtelnie postrzępione, a w środku kwiatka jest białe oczko, które świetnie kontrastuje z kolorem kwiatów. Istnieje również wersja „Ocean” ostróżki wielokwiatowej, która charakteryzuje się większą wysokością oraz różną kolorystyką. Można spotkać także wersję miniaturową o nazwie „Tiara Blue”, która pomimo tego, że jest mniejsza, zapewnia długie i obfite kwitnienie oraz bardzo nasycony kolor kwiatów. Żadna odmiana ostróżki wielokwiatowej nie jest bardziej intensywna. Ostróżka wielkokwiatowa jest odmianą lubiącą wilgotne i żyzne gleby próchnicze. Jednak nie wolno dopuścić do zalegania wody. Będzie dobrze rosnąć w słonecznych miejsca, jednak osłoniętych od wiatru. Roślinę trzeba regularnie podlewać i nawozić, szczególnie podczas wzrostu.
Ostróżka ogrodowa – cena sadzonki
Ostróżkę ogrodową możemy kupić w wielu sklepach ogrodniczych, a także na aukcjach internetowych. Cena za sadzonkę ostróżki ogrodowej w popularnym centrum ogrodniczym to 8,50 zł/ sztukę. Na popularnym serwisie aukcyjnym możemy znaleźć sadzonki ostróżki ogrodowej w cenie 5,90 zł/ sztukę. Należy mieć na uwadze fakt, że cena jest zależna od odmiany ostróżki oraz wielkości sadzonki.
Ostróżka wieloletnia – sprzedaż
Sprzedaż ostróżki wieloletniej jest również bardzo popularna zarówno w Internecie, jak i w centrach ogrodniczych. Ostróżka stała się ostatnio bardzo popularna. Ogrodnicy myśleli, że jej okres świetności, już minął, ponieważ dawno nie było o niej głośniej i tylko zdecydowana mniejszość decydowała się na kupno sadzonek ostróżki wieloletniej do swoich ogrodów. Tymczasem sprzedaż ostróżki „kwitnie”. Ostróżka wieloletnia jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną, która przez długie lata będzie cieszyć nas swoim dekoracyjnym wyglądem. Z racji tego, że sprzedaż ostróżki wieloletniej w ostatnim czasie mocno ruszyła na przód, nie będzie problemu z jej nabyciem.
Ostróżka trwała – kiedy siać?
Kiedy siać i jak wygląda wysiew ostróżki trwałej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższej treści. Ostróżka trwała nie jest rośliną mocno wymagającą, jednak już przed wysiewem należy zapewnić jej jak najdogodniejsze warunki do wzrostu, aby cieszyć się wspaniałymi efektami. Ziemia, w jakiej najlepiej jest siać ostróżkę, powinna być przepuszczalna, żyzna i wilgotna. Ostróżka nie poradzi sobie w zakwaszonych glebach. Stanowisko do wysiewu powinno być odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Wysiew ostróżki można zrobić wprost do gruntu. Kiedy siać? Pierwszy wysiew to wczesna wiosna w miesiącach marzec / kwiecień. Drugi wysiew można zaplanować na jesień – wrzesień/ październik. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, to lepiej jest wysiać nasiona ostróżki trwałej jesienią. Kiedy zobaczymy, że siewki wzeszły należy je wtedy przerwać, aby pomiędzy roślinami był 10 – 20 cm odstęp. Przesadzanie nie jest rekomendowanie, ponieważ rośliny ciężko się przyjmują w nowych miejscach.
Rozmnażanie ostróżki można również przeprowadzić przez podział kęp. Jednak warto pamiętać, że rośliny muszą być dobrze rozrośnięte. Ten sposób jest praktykowany, jednak ogrodnicy ostrzegają, że taki sposób może osłabić roślinę, ponieważ jej system korzeniowy jest bardzo wrażliwy, a przy podziale kęp, ich nieuszkodzenie jest niemożliwe. Rozmnażanie przez podział kęp może odbywać się wiosną w marcu lub kwietniu albo we wrześniu. Termin jest podobny do wysiewu. Każda oddzielona roślina powinna mieć kilka dobrze wykształconych zawiązków pędów i korzeni. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że roślina się przyjmie w nowe miejsce.
Ostróżka – pielęgnacja
Pielęgnacja ostróżki nie jest specjalnie wymagająca. W czasie jej wzrostu należy ją często podlewać, aby gleba była ciągle wilgotna, jednak nie przelewać, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Pielęgnacja to bardzo ważny aspekt podczas uprawy każdej rośliny, dlatego z uwagą należy czytać wszelkie dostępne w Internecie uwagi od ogrodników.