Strona głównaOgródMilin amerykański - opinie, forum, odmiany, jaka cena?

Milin amerykański – opinie, forum, odmiany, jaka cena?

Milin amerykański to roślina z rodziny bignoniowatych. Jest to pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wieloletnie pnącze, które stało się bardzo popularne na całym świecie. Milin amerykański to duża roślina, której pędy sięgają nawet do 10 m długości, dodatkowo są one bardzo mocne i rosną wyjątkowo szybko. Liście rośliny mają ciemnozielony kolor, osiągając około 30 cm. Kwiaty milinu amerykańskiego przypominają trąbki, rosną w kwiatostanach, najczęściej przybierając czerwone i żółte odcienie. Kwitnienie trwa w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem, ale trzeba czekać na nie przynajmniej kilka sezonów. Owoce milinu to długie torebki, których kolor przechodzi z zielonego do brązowego podczas dojrzewania.

Milin amerykański – opinie

Opinie na temat milinu amerykańskiego, jako jego największą zaletę, wymieniają przede wszystkim jego niezwykłe kwiaty. Są one szeroko lubiane, i doceniane. Milin amerykański jest według opinii większości hodowców, rośliną niezwykle wytrzymałą. Potrafi rosnąć w bardzo trudnych warunkach, jest dosyć odporny na mrozy, oraz wytrzymuje trudną pogodę. Jest rośliną bardzo efektowną, nie wymaga od hodowcy zbyt wiele, jego hodowla jest przyjemna i łatwa. Jako największą wadę tej rośliny, wymienia się okres czekania na kwitnienie, ponieważ może on trwać nawet do kilku lat. Jednak warto czekać na efekty, bo mogą być one spektakularne.

Milin amerykański – odmiany

Jednym z najpopularniejszych gatunków milina amerykańskiego jest odmiana Flamenco, charakteryzująca się sporych rozmiarów czerwonymi kwiatami. Okres jej kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. Kolejną ciekawą odmianą rośliny jest Flava, szczycąca się żółtymi kwiatami i rosnąca nieco wolniej od pozostałych gatunków. Odmiana Gabor kwitnie szczególnie pięknie i obficie, jej kwiaty mają ciemnoczerwony kolor. Inną odmianą, która może pochwalić się efektownym ukwieceniem, jest Judy, której kwiaty mają ciepły, pomarańczowy kolor. Ursynów to wyselekcjonowana w Polsce odmiana, charakteryzująca się żywą, pomarańczową barwą.

Milin amerykański – rozmnażanie

Rozmnażanie milina amerykańskiego nie jest skomplikowanym procesem. Istnieją różne metody, by tego dokonać, jednak najpopularniejszą jest robienie tego poprzez sadzonki pędowe. Pobiera się je w lipcu, po czym sadzi w tymczasowo przygotowanym miejscu, najlepiej dosyć wilgotnym i ciepłym. Sadzonka powinna być regularnie podlewana. Tak przygotowana sadzonka, powinna poczekać do kwietnia, kiedy to przypada pora sadzenia jej. Inną metodą rozmnażania milina amerykańskiego jest odkładanie zdrowego pędu w ziemi, oraz delikatnie nacinanie go, pęd powinien być w glebie bardzo płytko, tak by jego pędy wyrastały ponad ziemię.

Milin amerykański – uprawa

Uprawa milina amerykańskiego nie wymaga od nas dużo. Roślina ta preferuje nasłonecznione stanowiska, oraz żyzną i próchniczą glebę. Powinna być często podlewana, ponieważ nie znosi suszy, dlatego warto podczas uprawy tej rośliny, zastosować nawadnianie kropelkowe. Nawożenie go jest jedną z najważniejszych czynności przy uprawie tej rośliny – milin jest pnączem sporych rozmiarów, potrzebuje więc wielu minerałów. Powinien być on też przycinany wiosną lub jesienią, by wypuszczał bujne pędy. Milin powinien być sadzony przy stałych podporach, a młodym okazom powinno się pomagać w owinięciu wokół nich. Roślina wytrzymuje bardzo duże mrozy, oraz warunki miejskie.

Milin amerykański na pniu

Milin amerykański jest pnączem, ciężko więc jest wyobrazić go sobie jako roślinę rosnącą na pniu. Są jednak pewni miłośnicy ogrodnictwa, którzy preferują to pnącze w takim właśnie stanie. By milin amerykański sprawiał wrażenie stojącego na pniu, musimy pamiętać o odpowiednim przycinaniu jego łodyg. Roślinę należy formować w taki sposób, żeby liście i kwiaty wystawały tylko na górnych warstwach. W tym celu pędy milina amerykańskiego układa się równolegle w stosunku do podpory, tak by roślina rosła w górę. Odpowiednio ułożona, podparta i przycięta roślina sprawia wrażenie pięknego, ogrodowego drzewka.

Milin amerykański – przesadzanie

Milin amerykański jest jedną z roślin, które przesadza się bardzo rzadko. Zazwyczaj nie ma potrzeby, by ruszać to pnącze z miejsca, ponieważ jest ono bardzo wytrzymałe i przystosowuje się do ciężkich warunków. Jednak gdy przesadzanie jest jedyną opcją, powinniśmy pamiętać, że proces ten może być problematyczny, ponieważ roślina ma swoje korzenie. Jeśli chcemy przesadzić to pnącze, najlepiej zabrać się za to na wiosnę, kiedy temperatury nie są zbyt wysokie. Sadzić i przesadzać milin powinno się tylko w ziemiach odpowiednio wilgotnych i próchnicznych.

Milin amerykański – forum

Na forum możemy znaleźć wiele artykułów na temat milina amerykańskiego. Jako że ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, na forum możemy doszukać się różnego rodzaju poradników dotyczących uprawy i pielęgnacji tej rośliny. Osoby hodujące milin amerykański często wymieniają się uwagami, a także opiniami na temat rośliny. Można znaleźć artykuły dotyczące chorób, z jakimi może zmagać się roślina, a także porad jak te choroby zwalczyć.

Milin amerykański – cena

Cena milinu amerykańskiego waha się w zależności od odmiany rośliny. Zazwyczaj sadzonki rośliny kosztują w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Można też kupić milin rosnący na pniu, takie okazje są jednak o wiele droższe, a ich cena oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze