HomeOgródIle kosztuje ogród zimowy?

Ile kosztuje ogród zimowy?

Ogród zimowy to wyjątkowa ozdoba każdego domu. Ten przeszklony, zabudowany taras służy do spędzania czasu wśród roślin także jesienią i zimą, kiedy korzystanie z tradycyjnego tarasu i ogrodu nie jest możliwe. Dobrze zaplanowany ogród zimowy prezentuje się wyjątkowo okazale, a także pozwala na zimowanie bardziej egzotycznych roślin doniczkowych. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje zbudowanie ogrodu zimowego na tarasie. Cena oczywiście uzależniona jest od kilku czynników.

Ogrody zimowe budować samemu, czy powierzyć to zadanie firmie?

Od razu trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że dobrze wykonany ogród zimowy nie jest wybitnie tani i wymaga sporych nakładów pracy. Jego stworzenie najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie i przede wszystkim wie, jak uszczelnić takie miejsce. W przeciwnym ogród zimowy: koszt jego wykonania musi zostać także powiększony o zwiększony koszt ogrzewania. Przez duże połacie szyb ciepło będzie szybciej uciekać. Ogród zimowy wymaga także stosownej dbałości o rośliny i to przez cały rok. Jeżeli planujesz sporo egzotycznych roślin, konieczne jest zadbanie o wydajny system nawadniania. Najlepiej jest rozprowadzić automatyczne podlewanie. Nie jest to najtańsze, ale zaoszczędzony czas bardzo się opłaci.

Niewątpliwie samodzielna budowa ogrodu zimowego nie jest rozwiązaniem najprostszym. Taka konstrukcja składająca się z dużych szyb jest ciężka i wymaga odpowiedniego podparcia. Dużo bezpieczniej jest zdecydować się na powierzenie firmie budowy ogrodu zimowego. Koszt takiej realizacji okazać się może dużo bardziej przyjazny dla portfela, ponieważ odpadają wszelkie elementy dodatkowe, o których nie pomyślisz na etapie projektowania.

Ogrody zimowe cena za m2

W przypadku ogrodów zimowych cena za m2 jest bardzo mocno związana z tym, co ma się znaleźć w środku. Dużo droższa będzie oranżeria całoroczna. Możliwe są konstukcje, w których na przykład ściany są ruchome i latem można je przesunąć. To jednak naprawdę spory koszt. Jeżeli twój ogród jest duży, zdecydować się możesz zarówno na ogród zimowy, jak i osobny taras letni, które uatrakcyjnią wygląd fasady budynku. W przypadku ogrodu zimowego cena zaczyna się od kilkunastu- kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku ogrodów zimowych cena za m2 jest zależna od regionu. Górnej granicy tak naprawdę nie ma, jeżeli wliczyć w to także koszt roślin, które przecież nie są najtańsze. Jest tyle możliwości związanych, chociażby z ich doświetleniem, że decydując się na ogród zimowy na tarasie, cena może znacznie poszybować w górę. Lepiej od razu założyć określony budżet i poszukiwać rozwiązań zgodnych z nim. 

Najprostszy ogród zimowy cenę związaną będzie miał wyłącznie z zabudową szybami. Jeżeli ma to być prawdziwa oranżeria, gdzie będą panowały cieplarniane warunki, koszt będzie wysoki. Jeżeli natomiast ma to być wyłącznie ogród zimowy na tarasie, cena będzie bardziej przystępna. Wówczas będzie on oczywiście nieco chronił przed zimnem, ale nie ma się raczej co spodziewać możliwości siedzenia w nim w krótkim rękawku. Jeśli chodzi o ogrody zimowe na tarasie, cena jest zależna od wielu czynników.

Zgłoszenie budowy ogrodu zimowego

Budowa ogrodu zimowego, którego powierzchnia nie przekracza 25 m2, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie tego zamiaru do właściwego starostwa. Urząd ma 30 dni kalendarzowych na wniesienie sprzeciwu do inwestycji. Jeżeli tego nie zrobi, uznaje się to za milczącą zgodę i można przejść do zbudowania ogrodu zimowego na tarasie. Cena takiego zgłoszenia w przypadku ogrodu zimowego to koszt ewentualnych mapek geodezyjnych załączanych do wniosku.

W przypadku ogrodu zimowego cena będzie niższa o jakieś 20%, jeżeli o jego budowie zdecydujesz już na etapie budowy domu. Późniejsze dostawianie tego elementu zdecydowanie zwiększa koszty. Dlatego plany co do tego najlepiej jest nanieść na projekt budynku. Architekt wplecie ten element na tyle starannie, że możliwe jest poprawienie jego właściwości chroniących przed nadmiernym chłodem w środku.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze