Strona głównaPoradyCzym smarować okucia okienne?

Czym smarować okucia okienne?

Okucia okienne należy regularnie smarować, po to by okna zachowały swoje właściwości i płynnie można je było otwierać. Czym smarować okucia okienne, by faktycznie miały przedłużoną trwałość? Oto kilka propozycji.

Konserwacja okien

Regularna konserwacja okien także ma wpływ na ich długowieczność. Nie wolno o niej zapominać. Jakie kroki są niezbędne? Przede wszystkim przed przystąpieniem do konserwacji, w tym smarowania okien, konieczne jest dokładne wyczyszczenie profili okiennych. Piasek i inne zanieczyszczenia nie pozwolą smarowi dokładnie wniknąć w głąb. Do tego zanieczyszczenia tego rodzaju mogą przyczynić się do przedwczesnego zużywania się okuć okiennych. Na początku dobrze jest je oczyścić przy pomocy odkurzacza, a potem umyć na mokro.

Okna trzeba także regularnie regulować. Z czasem mogą zacząć opadać, czego objawem będzie konieczność użycia siły do ich zamykania. W internecie znajdziesz instrukcje dotyczące tego, jak regulować skrzydła okienne.

Dopiero po tych czynnościach przychodzi czas na użycie właściwego smaru do okuć okiennych. Po jego zapuszczeniu dobrze jest także oczyścić i nasmarować uszczelki okna. Z czasem, pod wpływem zmian temperatury, intensywnego światła etc. mogą one tracić swoją elastyczność. Dlatego dobrym zabezpieczeniem ich jest używanie smarów do ogumienia, na przykład samochodowych.

Po tych wszystkich czynnościach można sprawdzić, czy przyniosły one odpowiedni skutek. W jaki sposób? Włóż pomiędzy okno a ramę kartkę papieru, zamknij je, a następnie postaraj się ją wyciągnąć. W przypadku szczelnego, dobrze nasmarowanego okna nie powinno to być możliwe.

Smar do okuć okiennych

Czym smarować okucia okienne? W sklepach budowlanych znaleźć można profesjonalne preparaty służące do smarowania okuć okiennych. Są one zazwyczaj wygodne w stosowaniu i dość wydajne, jednak dość drogie. Czy jest sposób by na nich zaoszczędzić? Tak naprawdę smarowanie okien odbyć się może przy pomocy różnorodnych środków, niekoniecznie takich bezpośrednio do nich przeznaczonych. Jedną z opcji jest użycie oliwy przeznaczonej do olejowania maszyny do szycia. Jeżeli masz taki sprzęt w domu, to z dużą dozą prawdopodobieństwa masz także olej. Kilka kropli wpuszczonych w okucia okienne sprawi, że odzyskają one dawną jakość. 

Innym rozwiązaniem smaru do okuć okiennych, bardzo lubianym przez majsterkowiczów, jest preparat WD40. Ma on bardzo uniwersalne zastosowania, sprawdzi się także w tej roli. Inni zwracają uwagę jednak na jego szybki proces schnięcia i jako smar do okuć okiennych polecają na przykład niedrogą i uniwersalną wazelinę techniczną. Nie brakuje także osób, które preferują olej silnikowy albo smar do łańcuchów rowerowych. Trzeba jednak uważać, by nie odbarwiły one okien.

Jak często należy przeprowadzać smarowanie okien?

Smarowanie okien PVC najlepiej jest przeprowadzać co najmniej raz w roku, chyba że jest to niezbędne częściej. Zazwyczaj fachowcy polecają robić to na wiosną albo jesienią. Wówczas nie jest ani zbyt zimno, ani za ciepło, co sprzyja dobremu wchłanianiu się smaru i jego faktycznemu działaniu.

Do smarowania praktyczne są wszelkie płyny w butelkach z wygodnym aplikatorem. To, czym smarujesz okucia okienne, powinno być możliwe do dozowania do samego wnętrza okna. W ten sposób płyn zostanie odpowiednio rozprowadzony. Co za tym idzie, dobrze wniknie w każdą szczelinę i sprawi, że okno będzie płynnie otwierać się i zamykać. 

Serwis okien bardzo rzadko obejmuje usługi związane z ich konserwacją. Z tego powodu nawet okna będące jeszcze na gwarancji należy konserwować we własnym zakresie albo zapłacić ekstra za tę usługę. Takie czynności jak smarowanie okien należą do grona ich naturalnej eksploatacji i z tego powodu nie można oczekiwać zrobienia tego w ramach gwarancji. Na szczęście czynność ta jest na tyle nieskomplikowana, że każdy sobie z tym poradzi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze