Strona głównaPoradyJak pomalować rower

Jak pomalować rower

Stary rower może po przeglądzie, naprawie i serwisie służyć dalej, może też stać się ozdobą ogrodu czy restauracji. Każdy fachowiec czy złota rączka pewnie ma swój sposób na to, jak odnowić rower. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odrestaurować rower krok po kroku, musisz nieco wiedzieć nie tylko o mechanice, ale i o samym malowaniu.

Oczywiście w tym, jak odnowić stary rower, zdecydowanie najbardziej będzie nas cieszyć możliwość samego malowania roweru.  Trzeba jednak przedtem wiedzieć, jak przygotować powierzchnię do malowania, aby renowacja była w pełni profesjonalna. Zatem jak przemalować rower i od czego w ogóle zacząć? Podpowiadamy jak odnowić stary rower! 

Jak odnowić stary rower?

W wielu garażach czy składzikach wciąż znajdziemy takie perełki, jak Wigry, Romet czy inne rowery z lat 90. XX wieku. Przed sprawdzeniem najlepszej metody na to, jak odrestaurować rower, trzeba dowiedzieć się, z jakiego materiału jest jego główna część, czyli rama. W tamtych latach rowery był solidnymi konstrukcjami z wykonanymi ze stali ramami. Taka informacja dużo nam daje choćby w kwestii tego, jaką farbą pomalować rower. Fachowcy mówią o tym, jak odrestaurować rower – często wspominają, że najbardziej wartościowe jest odtworzenie jego pierwotnej formy. Jeśli jednak nie zależy nam na historycznej i zabytkowej otoczce, a bardziej o użytkowym czy jedynie ozdobnym aspekcie, możemy do tego tematu podejść nieco bardziej na luzie.

Dlaczego i jak pomalować rower?

Zdecydowanie to właśnie malowanie roweru jest najprostszą rzeczą, jaką można zrobić, aby przywrócić urządzeniu pierwotny wygląd, czy po prostu estetyczny wygląd odpowiadający naszym potrzebom. Zanim zapytamy, czym pomalować rower, warto zastanowić się, jak najlepiej to zrobić? Nawet w tej kwestii możemy wybrać jedną z dwóch metod postępowania. Zdecydowanie najprościej jest zlecić malowanie roweru zewnętrznej firmie. Ta, choć z pewnością doskonale poradzi sobie ze swoim zadaniem, również będzie niemało za tę usługę chciała. Zwykle przyjmuje się, że koszt przemalowania stalowej ramy to około 200 złotych, a aluminiowej – nawet o sto złotych więcej. W takim razie, jak odnowić rower, aby być z niego dumnym i by nie wydawać na to małej fortuny?

Czym pomalować rower?

Niezaprzeczalnie ważną kwestią jest to, czym pomalować rower, aby prezentował się doskonale jako środek transportu czy nawet jako ogrodowa atrakcja. Wielu domorosłych renowatorów zastanawia się, jaką farbą pomalować rower, aby efekt był ładny i trwały. Jeśli wiesz już, jak pomalować rower – jaki kolor wybrałeś – możesz zacząć od najprostszych metoda malowania, czyli od puszki ze sprayem. W takim razie na pewno jaką farbą pomalować rower, aby efektem cieszyć się naprawdę długo? Doskonale sprawdzają się powszechnie dostępne na rynku spraye akrylowe z dodatkiem utwardzacza powłoki lakierniczej. Jeśli mamy na ten cel przeznaczony nieco większy budżet, niż ok. 500 zł, możemy wykorzystać również specjalny spray do ram rowerowych. Tu z pewnością efekt zrobi większe wrażenie i na nas samych. 

czym pomalować rower

Jak pomalować rower samodzielnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby malowanie roweru sprayem czy inną, bardziej specjalistyczną farbą i wykonać pracę na własną rękę. Nie ma się co jednak oszukiwać – jeśli nie mamy doświadczenia ani zbyt wielkiej wprawy, nasze efekty mogą być nieco odmienne od tych, jakie by były po wykonaniu zadania przez firmę. malowanie roweru sprayem lub farbą w puszcze musi przebiegać etapami. Przed wiedzą, jak pomalować rower, znacznie ważniejsze jest przygotowanie powierzchni do malowania. Rower musi być idealnie czysty i suchy. Po zabezpieczeniu również miejsca pracy można wykonać najprostszą czynność  – malowanie roweru sprayem. To szczególnie dzisiaj jedna z najtańszych i najpowszechniej wykorzystywanych metod. Co ważniejsze, przy malowaniu rowery sprayem nie musisz mieć ogromnych zdolności manualnych ani wielkiej wprawy.

Jak przemalować rower, jeśli spray to dla nas za mało? Inną metodą na to, jak odnowić rower, jest wykorzystanie do malowania kompresora – tu jednak pewne umiejętności i doświadczenie są potrzebne. A jak przemalować rower w sposób nowoczesny i trwały? Można pokusić się o malowanie proszkowe, które kosztuje obecnie około 300 złotych, jednak daje naprawdę dobre efekty. Atutem tej metody jest naprawdę imponująca paleta barwna RAL. Najlepiej takie malowanie zlecić fachowcom. Zupełnie inną metodą, jak odnowić rower, będzie pokrycie niektórych jego elementów anodą.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze