Strona głównaPoradyJak skutecznie położyć tynk mozaikowy?

Jak skutecznie położyć tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy wygląda bardzo dekoracyjnie. Z pewnością jest to taki element, który w dość łatwy sposób wyróżni zewnętrzny wygląd domu. Czy są sposoby na to, jak kłaść tynk mozaikowy w prosty sposób?

Jak nakładać tynk mozaikowy?

Tak samo jak w przypadku każdego rodzaju tynku, także kładzenie tynku mozaikowego odbywać się musi na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Najważniejsze jest, by była ona dość twarda i jednolita, pozbawiona wszelkich uszczerbków. Co prawda struktura tynku mozaikowego zamaskuje te ubytki, jednak zużyjesz o wiele więcej dość drogiego materiału, przez co jest to zupełnie nieekonomiczne. Oczywiście ściana musi zostać także oczyszczona z pozostałości innych substancji i odtłuszczona. Wszelkie szczeliny należy wypełnić przed rozpoczęciem prac.

Tak jak pod każdy rodzaj prac związany z nakładaniem czegokolwiek na ściany, także w tym przypadku niezbędne jest przygotowanie powierzchni poprzez zastosowanie gruntu. W tym przypadku jednak wybrać należy specjalny grunt przystosowany do użytku pod kładzeniem tynku mozaikowego.

To nie koniec przygotowań. Jak nakładać tynk mozaikowy? Należy wybrać właściwą pogodę. Najlepszy jest słoneczny, bezwietrzny dzień. Temperatura nie powinna być niższa niż 10-15 stopni Celsjusza. Co istotne, nie dotyczy to jedynie dnia nakładania materiału, ale również kolejnego. Tynk musi mieć możliwość dobrze zaschnąć. Zbyt niska albo zbyt wysoka temperatura doprowadzić mogą do pękania tynku.

Jeżeli podłoże jest już przygotowane i pogoda jest odpowiednia, nie pozostaje nic innego, jak przygotowanie tynku. W tym celu łączy się kruszywo z żywicą przy pomocy mieszacza. Efektem będzie niezbyt wyrazista masa w kolorze burym. To wszystko dlatego, że swojego ostatecznego wyglądu nabierze on już po zastygnięciu. 

Jak kłaść tynk mozaikowy w najprostszy sposób? W tym celu przyda się porządna, stalowa paca oraz łopatka do nabierania materiału. Nakładanie odbywa się w banalny sposób. Jeżeli już chociaż raz kładłeś gładź na ściany, ta czynność jest bardzo podoba. Niewielką ilość materiału należy nabrać szpachelką, a następnie przesunąć po ścianie. Jeżeli tynku będzie za dużo, trzeba nadmiar zebrać. 

Kładzenie tynku mozaikowego przyniesie najlepszy efekt, jeżeli czynność tę będziesz wykonywał tylko w jedną stronę, bez przerw w pracy. Można nakładać go również techniką natryskową, o ile dysponujesz odpowiednim urządzeniem. Czas schnięcia tynku mozaikowego to od 4 do 12 godzin. Dobrze jest więc pracę rozpocząć rano, aby skończyć ją przed nastaniem zmierzchu.

Jak usunąć tynk mozaikowy?

Sam sposób, jak nakładać tynk mozaikowy, nie jest bardzo skomplikowany. Pojawiają się jednak dodatkowe pytania, na przykład: jak usunąć tynk mozaikowy? Czasami zdarzyć się może, że taka struktura zewnętrznych ścian budynku po prostu się znudzi albo pod dłuższym czasie nie wygląda już dobrze. Zdarzyć się mogą również błędy podczas nakładania tynku, na przykład zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi elementami. Jeżeli wcześniej nałożony tynk zdąży wyschnąć, pojawią się wyraźnie zarysowane miejsca styku kolejnych miejsc.

Z tego powodu pojawia się pytanie, jak poprawić źle położony tynk mozaikowy? W przypadku jeżeli problem dotyczy niewielkich odcinków, można zeskrobać tynk do gładkiej powierzchni siatki. Nie jest to jednak dobry pomysł na większych obszarach. Tynk mozaikowy jest po zaschnięciu bardzo twardy. To zaleta, ale z pewnością utrudnia sposób, jak poprawić źle położony tynk mozaikowy.

Wiele osób pyta również, czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy? W przypadku każdego rodzaju tynku, zaleca się raczej nałożenie kolejnej warstwy niż zrywanie nieprawidłowo położonej. Przy zrywaniu nietrudno jest uszkodzić prawidłowo wykonane ocieplenie budynku. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy nie jest jednoznaczna. Należy przede wszystkim dobrze ocenić elewację budynku, najlepiej ostukując ją, by sprawdzić, czy wszędzie dobrze się trzyma. Najpierw stary tynk mozaikowy należy pokryć warstwą kleju z siatką wykonaną z włókna szklanego i dopiero na tak przygotowane podłoże nanosić można świeżą warstwę tynku mozaikowego. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze