Strona głównaPoradyCzym skleić aluminium?

Czym skleić aluminium?

Naprawa usterki w przedmiocie z aluminium nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Aluminium trudno się lutuje i spawa. Najlepszym pomysłem na naprawę uszkodzonych aluminiowych elementów jest ich sklejenie. W dalszej części wpisu podpowiemy czym skleić aluminium, jaki klej wybrać, jak skleić aluminium. Poznasz także opinie na temat klejów do aluminium.

Sklejanie aluminium – czym?

Zastanawiasz się, czym skleić aluminium? Użycie klejów do powierzchni aluminiowych jest jednym z lepszych rozwiązań w przypadku jej uszkodzenia. Jest łatwe, a efekt jest naprawdę estetyczny i zadowalający, pod warunkiem, że wybierzesz dobrej jakości klej. Co ważne, klej nie obciąża przedmiotu, a łączenie jest prawie niezauważalne, dlatego tak często wykorzystuje się kleje do naprawy przedmiotów ozdobnych i zabytkowych. Jeśli nie kleisz metalowych powierzchni na co dzień i potrzebujesz go jedynie do własnego użycia, aby naprawić jakiś domowy przedmiot, wybierz klej jednoskładnikowy, szybkoschnący. Kleje dwuskładnikowe wymagają wymieszania w odpowiednich proporcjach.

Wiesz już, czym skleić aluminium. Dostępne na rynku kleje służą do klejenia zarówno powierzchni aluminiowych, jak i żelaznych, stalowych, miedzianych, mosiężnych i tytanowych. Aluminium jest jednym z lepszych materiałów do klejenia, jednak ważne jest kilka czynników, które zapewnią dużą skuteczność klejenia. O tym, jak skleić aluminium dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak skleić aluminium?

Teraz udzielimy Ci kilku wskazówek, co do tego, jak skleić aluminium. Pamiętaj, że aluminiowa powierzchnia, którą chcesz skleić, musi być dokładnie oczyszczona z tłuszczu i brudu. Wcześniej zeszlifuj wierzchnią warstwę aluminium papierem ściernym. Taki zabieg zapewni zwiększenie przyczepności kleju. Jak skleić aluminium? Teraz wystarczy, że posmarujesz klejem oszlifowaną powierzchnię i przykleisz drugą część przedmiotu. Dociśnij dobrze przedmioty do siebie. Jeśli przedmiot ma płaską powierzchnię, warto jest go dociążyć czymś ciężkim i pozostawić tak na ok. 24h. Dowiedziałeś się, jak skleić aluminium. Jeśli interesują Cię opinie na temat klejów do aluminium, to przeczytaj dalszą część artykułu.

Klej do aluminium – opinie

Cieszący się najbardziej pozytywnymi opiniami klej do aluminium jest dwuskładnikowy klej Distal. Jest to tzw. klej epoksydowy. Mimo tego, że składniki należy ze sobą wymieszać w odpowiednich proporcjach, użytkownicy forów wyrażają w swoich opiniach, że jest on bardzo łatwy w użyciu. Przed jego użyciem należy oczyścić aluminiową powierzchnią i rozprowadzić małą ilość kleju, docisnąć do siebie części przedmiotu i odczekać ok. doby. Klej Distal występuje w dwóch wersjach – Classic i Rapid. Różnią się one czasem schnięcia. Pozytywne opinie zyskał także dzięki stosunkowo niskiej cenie. W Internecie ceny wahają się od 9 do 18 zł.

Innym popularnym klejem do aluminium posiadającym jednak mniej pozytywnych opinii jest Poxipol. Również jest dwuskładnikowy, jednak z opinii wynika, że jego używanie nie sprawia większych kłopotów. Działa zarówno na powierzchnie aluminiowe, jak i na różne rodzaje metali. Negatywne opinie są poparte faktem, iż klej Poxipol nie wykazuje się długą trwałością. Niestety przedmioty po jakimś czasie ulegają rozklejeniu. Poxipol jest polecany tylko do małych przedmiotów.

Najchętniej kupowane są kleje epoksydowe, ponieważ mimo tego, że czas schnięcia jest długi to przedmioty trwale się sklejają. Opinie wskazują na to, że kleje tego rodzaju świetnie wypełniają rysy i ubytki, dlatego też nadają się do stosowania zarówno na powierzchnie gładkie, jak i chropowate. Pozytywne opinie wynikają także z faktu, że kleje epoksydowe są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego też można wykorzystywać je do klejenia przedmiotów będących na zewnątrz.

Na rynku istnieją także kleje w sprayu. Opinie wyrażają, że jest on bardzo łatwy w aplikacji, dlatego też coraz chętniej wybierany jest przez tradycjonalistów. Preparat rozpyla się na przedmiotach, które chcemy skleić i łączymy ze sobą.

Jak widzisz wybór klejów do aluminium jest naprawdę duży. Przed wyborem dobrego kleju warto jest sugerować się opiniami na sprawdzonych forach internetowych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze