Strona głównaOgródŻagwin ogrodowy - uprawa, kiedy sadzić, wysiew, nasiona, stanowisko, odmiany

Żagwin ogrodowy – uprawa, kiedy sadzić, wysiew, nasiona, stanowisko, odmiany

Co wiadomo na temat rośliny kryjącej się pod enigmatyczną nazwą, żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)? Jest to kwiat, który jest dość mały. Pochodzi z rodziny kapustowatej. Jego istnienie jest wynikiem krzyżówki innych odmian żagwinu (między innymi żagwinu zwyczajnego). Jest to roślina, której próżno szukać rosnącej gdzieś samodzielnie. Tym, co powinno się również wiedzieć na temat rośliny żagwin ogrodowy, jest stanowisko, które powinno się jej zapewnić. Jest to niewątpliwie kwiat ciepłolubny. A tym, co  wyróżnia ją na tle innych roślin, jest fakt, że ma gęsty i poduszkowy pokrój. 

Żagwin ogrodowy – uprawa 

Co wiadomo na temat żagwinu ogrodowego i uprawy tej rośliny? Na pewno to, że jest to kwiat, który jest mało wymagający i dość łatwy w obsłudze. Będzie więc zatem idealnym pomysłem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Niezwykle ważne, w kontekście żagwinu ogrodowego i uprawy jest także, aby zapewnić mu stanowisko pełne słońca. Żagwin ogrodowy i nasiona tej rośliny, można zakupić w wielu miejscach. Dużo klientów kupuje je i próbuje swoich sił w uprawie. Kwiat ten najlepiej radzi sobie na zasadowej glebie. Jeśli chodzi natomiast o kwestie jego przetrwania w zimie, warto zapewnić mu osłonę w postaci gałązek stroiszu. 

Żagwin ogrodowy kiedy sadzić?

Na forach internetowych, wiele osób pyta, o żagwin ogrodowy i kiedy sadzić ten kwiat. Dużo ogrodników, chętnie dzieli się informacjami na temat efektywnej uprawy rośliny o nazwie żagwin ogrodowy. Kiedy sadzić je najlepiej? Można dokonać tego w połowie marca, ale także na jesieni, w okresie między początkiem września a październikiem.  

Żagwin ogrodowy kwitnienie 

Co z kwestią żagwinu ogrodowego i kwitnienia tej rośliny? Okres ten jest dość długi, zaczyna się już w kwietniu, a kończy w czerwcu. Jak wygląda zatem rozkwit tego kwiatu? Kwiaty żagwinu ogrodowego mogą być:

  • różowe
  • niebieskie
  • fioletowe
  • purpurowe
  • czerwone
  • białe

Kolor tej bylinowej rośliny, uzależniony jest od jej odmiany. Należą do nich takie, jak chociażby:

  • żagwin Agnette
  • żagwin Royal blue
  • żagwin Cascade Red

Istnieje ich jeszcze więcej, jednak wracając do sprawy żagwinu ogrodowego, kwitnienie (aczkolwiek delikatne) odbywa się również w lipcu. Proces ten, polega na wytworzeniu nowych pędów, które kwitną. Są one jednak znacznie delikatniejsze niż te wiosenne. Różnorodność wyboru koloru sprawia, że w ostatnim czasie coraz więcej osób kupuje żagwin ogrodowy. Wysokość, którą osiągają, nie jest duża, w związku z czym kwiaty te stanowią idealne uzupełnienie wielu istniejących już kompozycji kwiatowych.

Żagwin ogrodowy odmiana fioletowa

Żagwin ogrodowy rozstawa 

Żagwin ogrodowy i rozstawa tej rośliny to 25 cm x 30 cm. Informacja ta, jest niezwykle istotna dla architektów ogrodowych. Daje im możliwość dokładnej organizacji przestrzennej projektowanych przez nich ogrodów. Co jednak daje nam ta informacja? Wiemy dzięki niej, że na 1 km2 powinno sadzić się około 9 – 10 sztuk. 

Żagwin ogrodowy rozmnażanie 

Na wielu stronach, które poświęcone są ogrodnictwu, jest wiele wątków, na temat żagwinu ogrodowego. Rozmnażanie stanowi jeden z nich. Jak zatem tego dokonać? Na przykład poprzez podział egzemplarzy, które są już dorosłe. Proces ten może odbyć się zarówno w marcu oraz we wrześniu. Istnieje jeszcze inna metoda, która stosowana jest przy żagwinie ogrodowym. Rozmnażanie tej rośliny może również odbyć się poprzez pobranie sadzonek pędowych, które są następnie ukorzeniane w ciepłym miejscu.

Żagwin ogrodowy wysiew 

Kluczowy w uprawie żagwinu ogrodowego jest wysiew. Jak zostało już wcześniej wspomniane, nie jest to trudna w uprawie roślina. Jak zatem ją zasiać? Żagwin ogrodowy i wysiew tej rośliny może odbywać się przez cały rok. Proces ten powinien rozpocząć się od zakupu nasion, które następnie umiejscowić należy w pojemniczkach ze zwykłą ziemią ogrodniczą. Następnie pojemniczek ten należy odłożyć w chłodne miejsce. Warto pamiętać, o informacjach na temat żagwinu ogrodowego i rozstawy, którą ma. Jest to również niezwykle istotne w kwestii jego wysiewu.

Żagwin ogrodowy kolory 

Na to, jaki żagwin ogrodowy ma kolor, wpływa jego odmiana. Informacje na ich temat zostały wspomniane już jednak wcześniej. Najczęściej pojawiającym się kolorem jest fioletowy. Poszukując dalszych informacji o żagwinie ogrodowym, wysokość, którą osiąga, często jest wymieniana. Wynosi ona około 10 – 15 cm. (Co również zostało już wcześniej wspomniane)

Myśląc nad zakupem żagwinu ogrodowego, nasiona można nabyć w wielu miejscach. Dokonując ich nabycia, warto znaleźć najlepsze miejsce w naszym ogrodzie dla żagwinu ogrodowego. Stanowisko powinien mieć słoneczne oraz z ograniczonym dostępem do wilgoci. Warto również pamiętać, jaką żagwin ogrodowy ma wysokość. Wszystkie te dane pozwolą cieszyć się z długiego i pięknego życia naszej rośliny. Najczęściej wybieranym miejscem dla żagwinu ogrodowego są byliny skalne. Wielu ogrodników wykorzystuje go również do nasadzeń na obwódkach rabat. Bardzo dobrze poradzą sobie również na skalniakach oraz murkach. Kompozycyjnie, najpiękniej wyglądają w towarzystwie goździków, gęsiówki lub floksów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze