Strona głównaPoradyCzyszczenie kostki brukowej - domowe sposoby

Czyszczenie kostki brukowej – domowe sposoby

Kostka brukowa to produkt dość uniwersalny. Kostkę brukową możemy znaleźć zarówno na chodnikach miejskich, jak i przy skalnikach, wjazdach czy garażach. Niska cena i łatwość układania tego produkty sprawiła, że tysiące polaków dziennie decyduje się na położenie kostki brukowej u siebie. 

Odporna na ścieranie, wytrzymała, łatwa w utrzymaniu struktura kostki sprawia, że nie musimy robić z nią za wiele po położeniu. Z czasem jednak możemy dojść do wniosku, że warto byłoby odnowić kostkę poprzez jej umycie. Dzisiaj odpowiemy sobie na cztery główne pytania. 

  • czym wyczyścić kostkę brukową domowe sposoby
  • jaki środek do czyszczenia kostki brukowej
  • jak czyścić kostkę brukową
  • jaki płyn do mycia wybrać

Czym wyczyścić kostkę brukową – domowe sposoby

Domowe sposoby są najlepsze. Nie każdemu widzi się inwestowanie grubych pieniędzy w specjalistyczny sprzęt lub w ekipę, która skasuje nam na kilkaset złotych za odświeżenie kilkudziesięciu metrów kwadratowych kostki. Domowe sposoby będą wymagały jednak zakupu środków. Możemy użyć miotły do jego rozprowadzenia, lecz bez środków tutaj się nie obędzie. Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej będzie zatem najskuteczniejszy? 

Możemy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Czasami na naszej kostce znajdziemy plamy po oleju czy innych chemikaliach. Zwykłym płynem czy wodą tego nie usuniemy. Przykładem może być płyn firmy Eksil. 

Według producenta umyjemy około 5 metrów kwadratowych jednym litrem płynu. Cena baniaka pięciolitrowego to koszt w okolicach 90 złotych. Zatem za niecałe dwa złote powinniśmy umyć metr kwadratowy naszej kostki. Takie płyny zazwyczaj rozcieńcza się z wodą w proporcjach 1:2, 1:3. Mycie kostki brukowej za pomocą takiego płynu nie wymaga od nas praktycznie żadnej wiedzy. 

Do zwykłego odświeżenia wystarczy sama myjka ciśnieniowa i woda. Jeśli jednak nasza kostka brukowa posiada wiele plam i jest naprawdę zanieczyszczona to warto wydać sto złotych na środek, który nam pomoże uporać się z brudną kostką. 

Jak czyścić kostkę brukową?

Przede wszystkim bezpiecznie. Na samym wstępie zaznaczamy, że wszelakie płyny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Więc zalecamy zakup rękawiczek i okularów, aby uniknąć niebezpiecznego wpływu środka na nasze zdrowie. Rozprowadzać płyn możemy za pomocą pędzla czy zwykłej szczotki lub nawet miotły. Zazwyczaj taki płyn powinien poleżeć chwilę, a następnie za pomocą szczotki myjemy naszą kostkę. 

Jak widzimy nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, aby dobrze umyć kostkę. Niezależnie czy chcesz umyć kostkę z zaprawy czy też cementu. Z domowych sposobów nawet zwykły płyn do mycia naczyń sprawdzi się dobrze. Karcher również dość mocno ułatwi nam czyszczenie. Czasami zielony nalot na kostce brukowej można wyczyścić samą wodą pod wysokim ciśnieniem. Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej to cena w okolicach 900 złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze