Strona głównaInneWiór osikowy

Wiór osikowy

Wiór osikowy stanowi jeden z popularniejszych pokryć dachowych, które wykorzystuje się do wykonywania dachów wiórowych. Wiór osikowy wygląda jak miniaturowe strugane deseczki, które bardzo często wykonywane są z drewna osikowego. Właściwości drewna osikowego to przede wszystkim wolne wchłanianie wody, a także zapach, który odstrasza szkodniki. Dzięki tym właściwościom drewna osikowego wykorzystywane jest ono do wykonywania dachu osikowego, który jest bardzo trwały. Dach osikowy, wykonywany z wióra osikowego jest wykonywany na dach głównie przez zwolenników ekologii, a także zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Drewno osikowe, z którego wykonane są wióry osikowe wykorzystywane do pokrycia dachu, jest niezwykle trwałe. Trwałość wióra osikowego sięga nawet 40 lat. Swoją trwałość wiór osikowy zawdzięcza wysokiej szczelności drewna osikowego, przy zachowaniu odpowiedniej przepuszczalności dla pary wodnej. Dodatkową właściwością wióra osikowego jest jego niewielka masa, która pozwala stworzyć lekkie pokrycia dachowe. Właściwości drewna osikowego to między innymi wysoka wytrzymałość, biała barwa oraz połysk. Pod wpływem wilgotności staje się zwarta lekka i wytrzymała. Drewno osikowe jest bardzo odporne na szkodniki drewna, a także wpływ wilgoci i grzybów. 

Wiór osikowy – produkcja

Jak wygląda produkcja wióra osikowego? Do produkcji wióra osikowego wykorzystuje się głównie drewno osikowe, drewno sosnowe oraz drewno świerkowe. Aby produkować wióry osikowe, należy świeże ścięte drzewa obrać z kory i pociąć na odpowiedniej długości kawałki. Z tych kawałków struga się wzdłuż włókien wióry osikowe. Są to deseczki zazwyczaj o długości 35 cm lub 40 cm, szerokości około 10 cm i grubości około 5mm. Produkcja dachu osikowego polega na układaniu wiórów, gdy drewno osikowe jest świeże i wilgotne, ponieważ są one bardziej elastyczne. Następnie wióry osikowe mocuje się za pomocą gwoździ, zazwyczaj o grubości 1,3-1,5 mm i dłuższych niż 4,5 cm.  Zazwyczaj potrzeba około 200 gwoździ na 1m kwadratowy. Wiór osikowy układa się, zachowując 2 cm zakładu i idzie się ku górze, zazwyczaj jest to ¼ długości wióra i układa naprzemiennie. 

Wiór osikowy – cena

Cena wióra osikowego za 1m2 wynosi około 85 złotych. W cenę wióra osikowego jest również wliczany materiał, czyli wiór, a także gwoździe, które będą użyte do przymocowania, a także robocizna wykonania wióra osikowego. Cena wióra osikowego to około 50 zł/m2, jednak montaż należy przeprowadzić samemu. Cena wióra osikowego jest dosyć wysoka, a spowodowane jest to, ponieważ ilość plantacji topoli osiki w Polsce maleje, ponieważ drewno osikowe w budownictwie nie znalazło szerszego zastosowania oprócz paru przypadków, w tym właśnie produkcja dachu osikowego. 

Drewno osikowe – zastosowanie

Zastosowanie drewna osikowego znalazło miejsce w wielu gałęziach przemysłu drzewnego, między innymi znalazło ono zastosowanie przy produkcji zapałek, a także dawniej używana była ona do plecionek, na przykład do wykonywania damskich i męskich kapeluszy.  Drewno osikowe zastosowanie głównie ma przy produkcji gontów, ale także do wykonywania klepek do beczek. Można wykorzystać drewno osikowe jako drewno opałowe, jednak ma ono mniejsze zastosowanie. Z drewna osikowego można również wytworzyć węgiel drzewny, który jest wykorzystywany do wyrobu prochu strzelniczego. Z drewna osikowego można również wykonywać budynki gospodarskie, do wozów konnych, a także przy budowie przyczep samochodowych i ciągnikowych, jako materiał na ściany ochronne, które osłaniają osiedla przed hałasem z dróg. Bardzo często również zastosowanie drewno osikowe ma dekoracyjne i używa się go do wykończenia wnętrz. Szczególnie w tym celu wykorzystuje się topole, które rosną na terenach zalewowych, czy wzdłuż rzek. Oderwana kra podczas wiosennych wylewów powoduje, że powstaje drewno osikowe z zawiłym układem włókien. Drewno osikowe pochodzące z plantacji topolowych wykorzystywane jest do przemysłu papierniczego. Jednak produkcja papieru z drewna osikowego jest droga, ponieważ plantacje topolowe mają niższą produkcyjność, niż większość drzew innych gatunków.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze