Strona głównaInneIle prądu zużywa farelka 2000W?

Ile prądu zużywa farelka 2000W?

Farelka to urządzenie, które ratuje nas w sytuacjach, kiedy na zewnątrz jest tak zimno, że grzejniki nie dają rady lub instalacja grzewcza ma awarię. Dzięki farelce możesz dogrzać pomieszczenie w szybkim tempie. Farelki są często używane nie tylko w domach, ale także w biurach, sklepach, domkach kanadyjskich, gabinetach i innych miejscach pracy. W tym artykule dowiesz się, ile prądu zużywa farelka 2000 W.

Farelka 2000W – jakie jest zużycie prądu?

Podłączona do prądu farelka nagrzewa spiralę grzejną, dzięki której powstaje ciepło. Jest ono transportowane na zewnątrz przez zamontowany wewnątrz wentylator. Farelki posiadają z tyłu filtr, który zapobiega zasysaniu kurzu i pyłu. W sklepach możesz spotkać zarówno wolnostojące, jak i naścienne termowentylatory, dlatego z łatwością dobierz odpowiedni dla siebie model. Farelkom nie można odmówić funkcjonalności i bycia ekonomicznymi. Stanowią bezpieczniejszą i tańszą alternatywę dla piecyków gazowych. Zazwyczaj farelka posiada komfortowy uchwyt, dzięki któremu możesz z łatwością przenieść ją w dowolne miejsce. Farelki występują w różnej kolorystyce, więc będziesz mógł dobrać pasującą do Twojego wnętrza. Taki termowentylator może służyć jako dodatek do centralnego ogrzewania, ale też jako główne źródło ciepła. Farelki są bardzo wydajne. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, takich jak garaże, domki letniskowe, czy domki na działce. Niezależnie od pory roku i pogody będziesz mógł przebywać w dowolnym miejscu, bez stałego źródła ciepła. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na to, czy farelka nadaje się do warunków, w których jest wilgoć, a także na inne jej parametry, np. moc. To kluczowy parametr, od którego zależna jest wydajność termoregulatora. Im większa wartość, tym wydajność jest większa. Farelki mają moc od 600 do 2200 W. Ile prądu zużywa farelka 2200 W? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Inne przydatne funkcje to np. regulacja temperatury za pomocą pokrętła. Możesz dostosować ilość ciepła do własnych potrzeb. Zmniejszenie temperatury ogranicza pobór prądu, dzięki czemu możesz trochę zaoszczędzić. Kolejną przydatną funkcją jest nawiew zimnego powietrza z termostatem. Taka opcja przyda się w upalne dni. Farelka posłuży Ci za wentylator. Urządzenia z tą funkcją używane są przez cały rok, co czyni je wielofunkcyjnymi. W niektórych farelkach możesz dostosowywać poziom mocy. Nowoczesne farelki posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem w postaci automatycznego wyłącznika bezpieczeństwa. Kolejną zaletą termowentylatorów są niewielkie rozmiary. Ile prądu zużywa farelka 2200 W? Do obliczenia będziesz potrzebował trzech wartości : moc, czas pracy urządzenia i cenę za jedną kilowatogodzinę. 1 kW to 1000W. W Naszym przypadku ilość kilowatogodzin to 2,2. 1 kWh kosztuje 0,60 zł. 2,2 kWh pomnożone razy 0,60 zł daje 1,32 zł, więc godzina pracy farelki to koszt 1,32 zł.

Jak obliczyć, ile prądu zużywa farelka 2200W podczas 3,5 h pracy? Znamy już koszt 1 kWh. Wystarczy, że 2,2kW pomnożysz razy 0,6 zł, a następnie otrzymany wynik pomnożysz razy 3,5 h. Wyliczona wartość to 4,62 zł. 

Warto mieć na uwadze fakt, że deklarowana moc farelki może być w rzeczywistości nieco niższa. Wynika to z tego, że producenci informują w specyfikacji o możliwie najwyższej mocy farelki. Jednak osiąga ją jedynie raz na jakiś czas. Większość czasu pracy ma mniejszą moc, dlatego też zużycie prądu jest dużo niższe niż wyliczone. Można je jedynie oszacować.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze