Kłódka jest to urządzenie służące do zabezpieczenia najbardziej cennych dóbr każdego człowieka. Może służyć do zamykania pomieszczeń, przypinania roweru czy ochrony pieniędzy zamkniętych w małym pudełku. Wszystko po to, aby ograniczyć do nich dostęp osób trzecich, którzy potencjalnie mogliby ukraść chronione przedmioty. Otwarcie kłódki w bezpieczny sposób umożliwione jest przez otworzenie jej zamka poprzez użycie specjalnie dostosowanego do niej kluczyka.
Jednak czasem zdarza się sytuacja, w której kluczyk zostaje zagubiony, a dana osoba chce dostać się do wnętrza danego pomieszczenia/skrzynki. Jak postąpić w takiej sytuacji? Na pierwszy rzut narzuca się oczywiście otwarcie kłódki za pomocą różnych urządzeń przecinających. Lecz aby odpowiedzieć na pytanie – jak przeciąć kłódkę, warto najpierw poznać ich podstawowe rodzaje, od których wiele może zależeć. Zdradzamy jak przeciąć kłódkę antywłamaniową i wiele więcej.
Rodzaje kłódek
Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów kłódek. Różnią się od siebie przede wszystkim mechanizmami działania oraz materiałem, z którego zostały zbudowane. Ten drugi parametr będzie miał kluczowe znaczenie w przypadku odpowiedzi na tytułowe pytania – jak przeciąć kłódkę. Pod względem materiału dzielą się na:
- Kłódki żeliwne – są dość mocno odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak pogoda i zmieniające się warunki środowiska potrafią osłabić jej strukturę. Dość łatwo je przeciąć dlatego też z reguły stosowane są jako dodatkowe zabezpieczenie.
- Kłódki mosiężne – zbudowane są z mosiądzu, który jest już mocniejszym materiałem niż ten zastosowany w kłódkach żeliwnych. Oprócz dobrego mechanizmu ochronnego są uodpornione na zmieniające się warunki środowiska. Dzięki temu mogą z powodzeniem chronić jeszcze droższe dobra.
- Kłódki wzmocnione – najbardziej odporne i równocześnie najbezpieczniejsze rodzaje kłódek obecnych na rynku. Ich budowa składa się z mosiądzu lub granitu, które dodatkowo jeszcze są pokryte stalą hartowaną.
Czym przeciąć kłódkę?
Jeśli wiemy jak przeciąć kłódkę warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym ją przeciąć. Po poznaniu podstawowych rodzajów materiałów, które należy przełamać można już przejść do narzędzi, które pomogą w tym zabiegu. Więc czym przeciąć kłódkę?
Dużo zależy od warunków, w których będzie się przecinać kłódkę. W warunkach domowych ważna jest prostota i skuteczność działania. W takich pomieszczeniach nie ma miejsca na skomplikowane maszyny i urządzenia, przez co z reguły trzeba sobie radzić samemu z tym co się ma obecnie pod ręką. Do najpopularniejszych narzędzi, które przydadzą się w odpowiedzeniu na pytanie – czym przeciąć kłódkę zalicza się:
- Szlifierkę kątową; stanowi jedno z najczęściej używanych urządzeń do przecinania różnorodnych metali. Za pomocą jej rozpędzonej pod wpływem energii tarczy można przerwać ciągłość kłódki w jednym z jej zaczepów, a następnie pozbyć się całej obudowy.
- Piłka do metali; wszystkim znana piłka do metalu, z którą praca jest skuteczna, ale niesamowicie żmudna. Dobra opcja dla osób, które mają sporo czasu i zapału, a kłódka nie należy do najmocniejszych.
- Piła tarczowa; posiada ona solidną moc, przez co swobodnie powinna sobie poradzić z nawet mocniejszymi kłódkami. Z reguły w zestawie znajduje się różnorodny dobór tarcz – należy wybrać taką, która dostosowana jest do materiału, z którego zbudowana jest kłódka. Poprzez dodatek substancji chemicznych i składników ściernych w bardzo skuteczny sposób przebija się przez każdy metal.
- Nożyce do metalu; ręczna metoda, która tak naprawdę jest bardzo skuteczna. Cały mechanizm opiera się o prawa fizyki i element zastosowania dźwigni, gdyż z reguły nożyce do metalu są bardzo długie. Posiadają mocne zakończenia, które „w zęby” łapią kłódkę i pod wpływem siły wywołanej przez mięśnie człowieka potrafią tak mocno ścisnąć kłódkę, że ulegnie przerwaniu.
Jak przeciąć kłódkę antywłamaniową?
Kłódka antywłamaniowa to jedno z najwyższych poziomów zabezpieczenia w swojej kategorii. Czy zatem wiesz jak przeciąć kłódkę antywłamaniową? Podstawowe metody mogą nie zdać tutaj egzaminu. Jednak według statystyk bardzo skuteczne jest użycie wyrzynarki z mocnym brzeszczotem, który powinien sobie poradzić z konstrukcją takiej kłódki antywłamaniowej.