Strona głównaPoradyMocowanie kabli do ściany bez wiercenia

Mocowanie kabli do ściany bez wiercenia

Mocowanie kabli do ściany bez wiercenia to najwygodniejszy i najszybszy zarazem sposób na poprowadzenie nowej albo rozszerzenie istniejącej instalacji elektrycznej. 

Jak zamaskować kable na suficie i ścianie?

Jednym ze sposobów na mocowanie kabli do ściany bez wiercenia jest wykorzystanie w tym celu specjalnych maskownic. Mogą być one wykonane z drewna albo tworzywa sztucznego. Przemyślany sposób ich montażu pozwala na niezauważalne przeprowadzenie nowych przewodów. Oczywiście jednak nie da się ich całkowicie zamaskować. Jednym ze sposobów, jak zamaskować kable na suficie i na ścianie może być ich poprowadzenie wzdłuż stropu. Wówczas w załamaniu można umieścić wąską listewkę, która po pomalowaniu nie będzie się mocno rzucała w oczy. Wszystko jest proste, dopóki przebieg instalacji jest również prosty. Wszelkie utrudnienia, na przykład zakręty, wymagają sporo zabiegów, a i tak trudno jest zrobić to bardzo estetycznie. 

Tego rodzaju maskownice najlepiej jest po prostu przyklejać. Ma to swoje plusy. W przypadku chęci demontażu nie jest to trudne. Wystarczy odklejenie listwy i ewentualne pomalowanie miejsc, w których farba odeszła.

Jak przymocować kabel do ściany, by był niezauważalny?

Innym rozwiązaniem, które jednak wymaga odrobiny czasu i chęci do planowania, jest mocowanie kabli do ściany bez wiercenia wykorzystując w tym celu otoczenie. Można na przykład poprowadzić kabel za meblami, a na podłodze pod dywanami. W takiej sytuacji pamiętać jednak trzeba o dodatkowej osłonie, która zabezpieczy przewód.

Płaski kabel

Kolejnym rozwiązaniem na to, jak przymocować kabel do ściany bez wiercenia, żeby jednocześnie był on jak najmniej widoczny, jest zastosowanie płaskich kabli. Taka propozycja najmniej rzuca się w oczy przy montażu natynkowym. Przede wszystkim tego rodzaju kabel przypomina bardziej taśmę niż klasyczny przewód. Dostępny jest również w wielu wersjach kolorystycznych. W ten sposób sposób, jak przymocować kabel do sufitu może być jak najmniej widoczny. Wszystko prezentować się będzie bardzo atrakcyjnie, pozostanie niemal niezauważalne przez osoby, które nie spodziewają się okablowania w takim miejscu. Taki kabel jest także prosty w montażu, ponieważ posiada pasek kleju, pozwalający na przyczepienie go do ściany. Dodatkowo kabel można również pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor.

Uchwyty do mocowania kabli do ściany bez wiercenia

Niezależnie od wybranego sposobu, jak przymocować kabel do sufitu lub do ściany, należy jednak to fizycznie zrobić. W tym celu powstały specjalne uchwyty. Są to uchwyty natynkowe. Ich montaż jest ekspresowy, ponieważ wykorzystuje się gwóźdź lub kołek. Wykonane z plastiku uchwyty do mocowania kabli do ściany bez wiercenia są bardzo wygodne. 

Inną propozycją są klipsy do kabli. Pozwalają one na przymocowanie przewodów do zróżnicowanych powierzchni. Ich działanie zabezpiecza kable przed przemieszczaniem się i uszkodzeniem. 

Rolka na kable sprawdza się, jeżeli przewód jest zbyt długi i na przykład leży na ziemi. Dzięki rolce nadmiar kabla może zostać wygodnie zwinięty.

Sposoby, jak zamaskować kable na suficie i na ścianach mogą być naprawdę różnorodne. Dużo zależy od konkretnego pomieszczenia i od tego, jakie daje ono możliwości samodzielnej aranżacji. Przede wszystkim staraj się wykorzystać jego naturalne walory, takie jak na przykład zabudowane przestrzenie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku mocowania kabli do ściany bez wiercenia jest wykorzystanie elementów samoprzylepnych. Dzięki nim w razie potrzeby łatwo jest umieścić przewód w innym miejscu i nie zostaje po tym ślad. Najlepiej jest jednak, jeżeli i tak planuje się remont, po prostu wykuć w ścianie przestrzeń do ułożenia przewodów instalacji elektrycznej. Jest to bardziej estetyczne, a przy tym nieco bezpieczniejsze, chociaż wymaga pracy. Tym niemniej, jeżeli jest taka konieczność, możliwości jak przymocować kabel do ściany są zróżnicowane i można to zrobić samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowca.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze