Strona głównaPoradyOdpryski przy spawaniu migomatem - jak sobie z nimi poradzić?

Odpryski przy spawaniu migomatem – jak sobie z nimi poradzić?

Spawanie nazywa się proces łączenia ze sobą dwóch elementów wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych. Odpowiednie wykonanie spawania, daje wysoką trwałość zespolonych przedmiotów. Ten proces jest możliwy dzięki spawarkom różnego typu: gazowych, elektrodowych, mig, tig. Wysokie napięcie i natężenie sprawia, że elektrody, druty zaczynają się rozgrzewać, nadlewają się i tworzą spoinę pomiędzy dwoma materiałami. Spawanie pozwala na tworzenie zarówno małych elementów, jak i ogromnych budowli, jak statki, mosty, wieżowe. Niestety spawanie kojarzone jest także z powstawaniem odprysków przy spawaniu migomatem. Jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Odpryski przy spawaniu migomatem

Spawanie migomatem polega na wykorzystaniu gazu chemicznie obojętnego w przypadku sposobu MIG lub chemicznie aktywnego w przypadku sposoby MAG. Spawanie MIG świetnie sprawdza się w przypadku łączenia miedzi i aluminium, natomiast MAG wykorzystuje się do spawania stali wysokostopowej, niskostopowej i niestopowej. Spawanie migomatem posiada wiele zalet, jak łatwość automatyzacji, niskie koszty, wysoka trwałość spoin, duża wydajność, a także uniwersalność. Opinie wskazują, że łączne koszty są o ok. 20 % niższe niż w przypadku spawania elektrodowego.

Czym są odpryski przy spawaniu migomatem? To nadmiar stopionego materiału. Ich całkowita eliminacja nie jest możliwa, jednak można ją ograniczyć. Jak to zrobić?

Na pierwszym miejscu należy postawić higienę w miejscu pracy. Należy zapobiec zanieczyszczeniom materiałów, które będzie się łączyć. Im brudniejsze są materiały, tym większe ryzyko odprysków przy spawaniu migomatem.

Kolejnym aspektem, o który powinno się zadbać, aby zminimalizować liczbę powstawania odprysków to dobrej jakości materiały spawalnicze. Słabej jakości materiały spawalnicze lub nieodpowiednio dobrane sprawiają, że spoina będzie nietrwała i zacznie szybko odpryskiwać.

Następna rzecz, na którą powinno zwrócić się szczególną uwagę to parametry podczas spawania. Spawarka powinna mieć dobrane odpowiednie parametry, do wybranego materiału spawalniczego, aby uniknąć odprysków. Kiedy natężenie prądu będzie zbyt wysokie, a prędkość podawania drutu zbyt niska dojdzie do powstawania licznych odprysków przy spawaniu migomatem. W celu jak najlepszego dobrania parametrów należy dopasować prędkość pracy do natężenia prądu. Niestety nie ma tutaj możliwie dobrej metody. Początkową fazę spawania należy potraktować, jako fazę metody prób i błędów w celu, jak najlepszego dopasowania tempa pracy do parametrów spawarki. Im większe będziesz miał doświadczenie w spawaniu, tym bardziej intuicyjnie okaże się dobieranie prędkości posuwu drutu i innych parametrów.

Problemem, przez który dochodzi do powstawania największej ilości odprysków jest brak doświadczenia. To dzięki długoletniej pracy przy spawaniu migomatem ryzyko odprysków staje się minimalnie. Nic nie jest w stanie zapobiec temu zjawisku tak, jak wprawione oko fachowca i dobór odpowiednich materiałów wysokiej jakości.

Niestety, całkowita eliminacja odprysków nie jest możliwa, jednak małe odpryski nie przesądzają o złej jakości spoiny. Minimalizacja odprysków pozwala jednak na zaoszczędzeniu czasu na czyszczenie spoin po spawaniu i pieniędzy na zakup nowych tarcz do szlifowania.

Warto wiedzieć, że dzisiejszy rynek spawalniczy ma w swojej ofercie preparaty zapobiegające powstawaniu odpryskom. Ich nadmierne stosowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą one znacząco obniżyć jakość spoiny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze