Strona głównaPoradyJak przeciąć szkło? Poznaj narzędzia, sposoby i techniki

Jak przeciąć szkło? Poznaj narzędzia, sposoby i techniki

Szkło jest bardzo newralgicznym i niezwykle delikatnym materiałem, którego cięcie nie należy do najłatwiejszych. Z pewnością ten proces bez odpowiednich narzędzi i warunków jest niebezpieczny i nieodpowiedzialny. Przy użyciu niskiej jakości urządzeń i pomocy cięcie szkła może okazać się bolesne w skutkach. Nie trudno o skaleczenia i przecięcia.

Dowiedz się jak przeciąć szkło hartowane, jak przeciąć szkło klejone i jakich narzędzi użyć. Podpowiadamy jak przeciąć szkło w domu i wiele więcej.

Skuteczne sposoby, czyli jak przeciąć szkło w domu?

Zastanawiasz się jak przeciąć szkło domowym sposobem? Mimo wszystko nawet w domu zapewniając odpowiednie warunki da się w bezpieczny sposób przeciąć szkło. Jednak nie każdy jego rodzaj – ten parametr będzie miał ważne znaczenie w późniejszej części artykułu. Mówiąc o najbardziej podstawowym i tradycyjnym szkle z reguły wystarczą ostre nożyczki.

Jednak jak przeciąć szkło w domu? Wystarczy do tego jeden ciekawy trik. Jest nim zanurzenie szkła w wodzie – na przykład misce bądź zlewie i dopiero wtedy można spróbować przystąpić do cięcia używając ostrych nożyczek. Ogranicza się wtedy ryzyko skaleczenia do minimum. Aczkolwiek aby ten zabieg skończył się pomyślnie należy pamiętać, że szkło musi być dość cienkie. W przeciwnym razie szanse na powodzenie drastycznie maleją. Dodatkowo ta metoda jest polecana osobom, które nie wymagają precyzyjnego cięcia. Czasem skuteczność może pozostawiać wiele do życzenia – wtedy trzeba będzie użyć bardziej profesjonalnych narzędzi. Dowiedz się jak przeciąć szkło domowym sposobem. Podpowiadamy jak wykonać cięcie szyby szlifierką i wiele więcej. 

Jak przeciąć szkło klejone?

Jednym z rodzajów szkła, które bardzo często występuje w społeczeństwie jest szkło klejone. Jego cięcie nie należy do najłatwiejszych – trzeba się skupić i postępować bardzo uważnie

Aby zrobić to sprawnie, trzeba wyposażyć się w ostry nożyk, alkohol izopropylowy i źródło ognia. Za pomocą nożyka należy nakreślić linie cięcia. Należy przeciąć szkło dość głęboko. Kolejnym krokiem jest zalanie rysy alkoholem i podpalenie. Po ostygnięciu szkła do niższej temperatury powinno ono pękać w miejscu wyżłobionej rysy. Jeśli wiemy jak przeciąć szkło klejone pora przejść do szkła hartowanego.

Jak przeciąć szkło hartowane?

Szkło hartowane stanowi solidny problem – jest kilka razy odporniejsze niż jego tradycyjna wersja. Zatem jak przeciąć szkło hartowane skutecznie i bezpiecznie? Największą zagwostką jest fakt, że szkło hartowane po uszkodzeniu nie rozpada się na kilka większych kawałków. Rozpada się w „drobny mak”.

Dlatego też warunki domowe nie wystarczą do przecięcia szkła hartowanego. Do cięcia szkła hartowane konieczna jest wizyta u prawdziwego specjalisty. Większe zakłady szklarskie świadczą takie usługi i jedynym wyjściem jest oddanie go w ręce fachowców.

Czym przeciąć szkło?

W zależności od rodzaju szkła i jego grubości można zastosować wiele urządzeń do cięcia szkła. Jeśli wiemy jak przeciąć szkło domowym sposobem pora na dobór narzędzi.

  • W przypadku cięcia szkła zbudowanego z polistyrenu z reguły wystarczy ostry nożyk i przejechanie nim po powierzchni szkła. Następnie taflę szkła wystarczy przełamać z użyciem rąk w bezpieczny sposób. 
  • Noże olejowe; posiadają specjalną strukturę i kształt przystosowany do cięcia szkła. Ostrze tego noża jest cały czas dobrze chłodzone ze względu na „zainstalowanie” w jego strukturze dozownika na olej. Dodatek trwałych materiałów sprawia, że nóż może być z powodzeniem wykorzystywany przez długi czas – zarówno w pracowniach szklarskich jak i zaciszu domowym.
  • Szlifierka; Cięcie szyby szlifierką również jest wykonalne. Wystarczy klasyczna szlifierka i odrobina innego materiału jak na przykład drewno w celu wymierzenia prostego kąta. Następnie włączoną szlifierką wykreśla się linie po długości, której szkło ma zostać przecięte. Do metody ciecie szyby szlifierką obowiązkowe jest założenie okularów i rękawiczek ochronnych. Po naniesieniu linii cięcia należy przełamać część szkła. Do ostatniego etapu należy podejść z uwagą, aby szkło nie uległo uszkodzeniu w całości.

Cięcie butelki szlifierką – czy to możliwe?

Cięcie butelki szlifierką najlepiej przeprowadzić z użyciem specjalnej szlifierki kątowej – w praktyce im mniejszy rozmiar, tym lepiej. Następnie wystarczy wykreślić linię, po której ma być wykonywanie cięcie i delikatnie wzdłuż niej przeprowadzać szlifierkę. Jednak w razie bezpieczeństwa tu również poleca się użyć rękawiczek i okularów ochronnych. Cięcie butelki szlifierką wymaga zachowania zasad ostrożności.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze