Strona głównaPoradyMocowanie przewodów elektrycznych do drewna — jak to zrobić bezpiecznie?

Mocowanie przewodów elektrycznych do drewna — jak to zrobić bezpiecznie?

Domy drewniane są bardzo specyficzne, także w kontekście wykonywania w nich instalacji elektrycznej. Mocowanie przewodów elektrycznych do drewna, niezależnie czy ma to miejsce w domu, czy też na przykład w budynku gospodarczym, altance etc. Jest bardzo specyficzne. Warto przed rozpoczęciem prac starannie je zaplanować i wiedzieć, jakich błędów nie wolno popełnić.

Sposoby mocowania przewodów elektrycznych do drewna

Jeszcze do niedawna mocowanie przewodów elektrycznych do drewna odbywało się powszechnie w trybie natynkowym. Nie ma oficjalnych przepisów nakazujących ten sposób montowania instalacji, ale wydawało się to bezpieczniejsze i wygodniejsze. Czasy się jednak zmieniły i obecnie przewody elektryczne na wierzchu oszpecają drewnianą konstrukcję oraz wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Działo się tak zazwyczaj, jeżeli dom był budowany przez jedną ekipę, a dopiero później na teren budowy wchodzili instalatorzy i rozpoczynali swoje zadania. Nie mieli oni tak naprawdę jak ingerować w konstrukcję budynku i dlatego mocowanie przewodów elektrycznych do drewna odbywało się po prostu na zewnątrz. W budynku murowanym dużo więcej można zmienić. Drewno nie daje takich możliwości. 

Jednym z lepszych pomysłów jest poprowadzenie przewodów przy listwach podłogowych. Wówczas można je zamaskować. Takie przewody mocowane muszą być za sprawą specjalnych uchwytów. Pod żadnym pozorem w tym celu nie można korzystać z gwoździ. Ryzyko pożarowe jest wówczas zbyt duże.

Instalacja elektryczna w drewnianym domu

Mocowanie przewodów elektrycznych do drewna jest najłatwiejsze w momencie, kiedy instalator ma możliwość zaplanowania przebiegu instalacji i wejście do obiektu już w chwili jego wznoszenia. Wówczas może zapoznawszy się z projektem wykorzystać również skrytki do ukrycia przewodów. Na przykład między balami drewna, w ścianach działowych etc. Może również zaplanować przebieg przewodów natynkowych w pomieszczeniach gospodarczych, z których dzięki specjalnym przepustom będą one przeprowadzone na drugą stronę ściany.

Kwestii wykonania elektryki szczególnie w budynku drewnianym nie warto pozostawiać na ostatni moment. Trzeba się zastanowić na przykład, czy nie dojdzie do jakiejkolwiek kolizji z innymi instalacjami. W przypadku drewna, które z czasem pracuje, kurczy się lub rozszerza, warto przewody przeprowadzać w specjalnych rurkach. Takie rozwiązanie zabezpiecza przewód na przykład przed nadmiernym ściśnięciem. W ten sposób mocowanie przewodów elektrycznych do drewna jest bardziej bezpieczne.

Montowanie puszek na konstrukcji drewnianej

Natynkowa instalacja w przypadku obiektu wykonanego z drewna nie wymaga stosowania innych rodzajów puszki. Tylna ściana z odpowiedniego tworzywa sztucznego jest wystarczająca do tego, aby drewno zostało właściwie zabezpieczone. Nie zaszkodzi oczywiście zamontowanie wszystkiego na blaszanej płytce, która zapobiega rozchodzeniu się iskry. Inaczej wygląda ta kwestia jeżeli instalacja ma być wtynkowa. Są co prawda dostępne specjalne puszki do montażu w litym drewnie, ale nie ma potrzeby ich kupowania. Sprawdzą się takie przeznaczone do płyt gipsowo-kartonowych. Można wybrać również puszki PDD60. 

Pomimo że montaż instalacji elektrycznej na drewnie sprzyja rozprzestrzenianiu się ewentualnego pożaru, nie ma żadnych norm, których spełnienie jest wymogiem stworzenia takiej instalacji. Tak naprawdę jedyny wymóg formalny to zabezpieczenie gniazd bezpiecznikami, których prąd znamionowy jest nie większy niż 16 A oraz obwodów, których prąd znamionowy nie przekracza 10 A.  

Mocowanie przewodów elektrycznych do drewna ma jeszcze kilka dodatkowych zasad. W drewnianych konstrukcjach do oświetlenia najlepiej jest wykorzystać urządzenia emitujące jak najmniej ciepła. Idealnie sprawdzi się oświetlenie LED. Puszki, które zostaną osadzone na zewnątrz, powinny być wiatroszczelne.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze