Strona głównaWnętrzaModny salon w stylu skandynawskim – co powinno się w nim znaleźć?

Modny salon w stylu skandynawskim – co powinno się w nim znaleźć?

Styl skandynawski od lat bywa wykorzystywany do tworzenia przyjemnych i praktycznych wnętrz mieszkalnych. Wprost idealnie nadaje się do aranżowania przestrzeni rekreacyjnych, w tym choćby wygodnego salonu.

Jeśli zatem szukaliście pomysłów na pokój dzienny, urządzony zgodnie z zasadami tego nurtu, kilka praktycznych inspiracji znajdziecie poniżej.

Styl skandynawski w salonie – prostota, wygoda i przytulność

Styl skandynawski zadomowił się na dobre we wnętrzach mieszkalnych. Jest ku temu naprawdę sporo powodów. Przede wszystkim to nurt, który w centrum uwagi projektanta stawia maksymalną optymalizację wnętrza i stworzenie komfortowych warunków do realizacji codziennych zadań.

Wszystkie elementy przestrzeni są zatem dobrze pomyślane i wyróżniają się olbrzymią funkcjonalnością. Dotyczy to zwłaszcza mebli – wygodnych i praktycznych, a przy tym minimalistycznych, mocno zgeometryzowanych. Równocześnie jednak podobnymi cechami odznaczają się wszelkie dodatki i dekoracje, które budują klimat przyjemnego miejsca do życia. Takie rozwiązanie sprawdza się zatem świetnie w nowoczesnych i modnych salonach.

Skandynawski salon a dobór kolorów i wzorów

Styl skandynawski zalicza się do dość stonowanych tendencji wnętrzarskich pod względem kolorystycznym. Zazwyczaj wykorzystuje się w nim ograniczoną paletę barw, sprowadzoną do odcieni barw neutralnych – beżów i szarości, uzupełnionych o naturalne surowce, a zwłaszcza drewno i kamień.

Aby nieco urozmaicić przestrzeń, wzbogaca się aranżację o kilka mocniejszych akcentów jednego koloru. Najczęściej bywa to zieleń, pomarańcz lub żółcień.

Równie ważne jest postawienie na odpowiednie desenie dekoracyjne. W salonie skandynawskim nie znajdziemy rozbudowanych wzorów i ornamentów. Najczęściej stosuje się podstawowe motywy geometryczne. Świetnie sprawdzają się pasy, prążki, kratki, kropki i różne formy plecionek. Można je znaleźć na poduszkach, zasłonach lub dywanach, ale też na stylowych tapetach skandynawskich, których szeroki wybór oferuje choćby Wall Art.

Dodatki budujące klimat w stylu skandynawskim

Proste meble tapicerowane, a zwłaszcza sofa, fotele, pufy i stolik kawowy to niezbędny element każdego salonu, przeznaczonego do przyjemnej rekreacji lub przyjmowania gości. Nie można również zapomnieć o praktycznych lampach (sufitowych bądź wiszących – oświetlenie główne; kinkietach – oświetlenie boczne; lampach stojących – oświetlenie zadaniowe i uzupełniające). Stawia się chętnie na konstrukcje drewniane z elementami tekstylnymi.

Co jeszcze powinno trafić do pięknego i wygodnego salonu skandynawskiego? Nie sposób urządzić takie wnętrze bez wprowadzenia do niego ciekawych dodatków. Bywają to przede wszystkim tekstylia, jak:

  • dekoracyjne poduszki na sofy i fotele,
  • zasłony i firany,
  • dywany.

Ich zadaniem jest budowanie nastrojowego klimatu i stworzenie przytulnego zakątka, w którym każdy będzie mógł wygodnie wypocząć, bez względu na porę dnia lub nocy.

Oprócz tego, powinno się wprowadzić do pokoju dziennego w nurcie skandynawskim nieco zieleni. Ustawia się zatem ceramiczne donice z roślinami, które sprawiają, że we własnym salonie czujemy się niemal jak na łonie natury. Podobne rozwiązania wykorzystuje inny, modny obecnie trend, czyli styl urban jungle, bazujący właśnie na założeniach rozwiązań ze Skandynawii.

Większość dodatków skandynawskich jest ascetyczna. Łączą w sobie funkcjonalność z wysoką jakością wykonania i dbałością o szczegóły. Nie oznacza to jednak, że geometryczne elementy, utrzymane w tym nurcie nie są dekoracyjne. Ich prostota, zastosowanie dobrych materiałów oraz ciekawe kolory stanowią o ich ozdobności.

Nowoczesne skandynawskie wnętrza – sposób na piękny i nowoczesny salon w najlepszym wydaniu

Salony skandynawskie przede wszystkim są wygodne i praktyczne. W takich miejscach wprowadza się do wnętrza sporo światła. Wykorzystuje się naturalne materiały oraz żywe rośliny, by zbudować piękne miejsce do życia, w którym da się zregenerować siły, spędzić czas z dziećmi lub porozmawiać ze znajomymi. Krótko mówiąc, są to nowoczesne aranżacje, które spełniają wszystkie potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze