Budowa warsztatu samochodowego to bardzo dobry biznes. W końcu samochody były, są i już będą nieodłączną częścią życia praktycznie każdego, dorosłego człowieka. Jednak jak każde rzeczy materialne – mają tendencję do uszkodzeń i psucia się wraz z eksploatacją. Zwłaszcza kupując samochody starsze, z większymi przebiegami należy wykonywać specjalistycznych przeglądów, wymian oleju, klocków hamulcowych, turbiny…
Jednak aby to wszystko zrobić i zarabiać pieniądze otwierając swój warsztat samochodowy trzeba się na tym znać i wiedzieć jak zrobić to najkorzystniej.
Projekt warsztatu samochodowego – początek drogi
Na początku wszystko rozpoczyna się od dobrego projektu warsztatu samochodowego. Wszystko tutaj zależy od tego w jaki sposób mechanik dogada się z architektem. Wiele poważnych firm posiada już gotowe projekty hal warsztatowych, które mogą zainteresować i będą przede wszystkim tańsze. Drugą opcją jest zaprojektowanie warsztatu idealnie pod daną osobę – będzie to zdecydowanie wygodniejsze, ale droższe. Biura przygotowują wiele ofert przedstawiających nowoczesne warsztaty samochodowe. Projekty czekają tylko na akceptację!
W ofertach biur architektonicznych przygotowanych jest wiele ofert różniących się przede wszystkim rozmiarami. W zależności od wielkości warsztatu samochodowego, który dany mechanik chce otworzyć rozróżnia się gotowe projekty hal warsztatowych w następujących projektach:
- Projekt warsztatu samochodowego – 2 stanowiska; Z reguły 2 stanowiska posiadają najmniejsze warsztaty, które są dość nowoczesnymi warsztatami samochodowymi. Projekty o takiej konfiguracji są najczęściej sprzedawane dla jednoosobowych działalności.
- Projekt warsztatu samochodowego – 3 stanowiska; w jednym momencie, aż 3 samochody mogą być jednocześnie naprawiane. Z reguły taki projekt wcielany jest w życie w przypadku średniej wielkości warsztatów, w której będzie pracować kilku mechaników
- Projekt warsztatu – 4 stanowiska; dość duży warsztat samochodowy, w których będzie pracować wielu mechaników. Przestrzeń = cena, więc z reguły takie projekty będą najdroższe.
Projekty warsztatów samochodowych z płyty warstwowej
Projekty warsztatów samochodowych z płyty warstwowej są z reguły gotowymi projektami, które dość łatwo wcielić w życie. Warsztat samochodowy z płyty warstwowej wyglądem przypomina dużej wielkości garaż samochodowy, który zaprojektowany jest od razu pod mechanika. Dzięki temu wyposażony jest w intuicyjne wjazdy, które dodatkowo wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Warsztat samochodowy z płyty warstwowej – cena
Wymiary grają ogromną rolę przy budowaniu warsztatu samochodowego z płyty warstwowej. Cena za większy warsztat samochodowy obsługiwany na więcej stanowisk będzie droższa niż za mniejszy warsztat samochodowy. Jednak mimo wszystko jego budowa z płyty warstwowej z pewnością będzie mniejsza niż wybudowanie warsztatu tradycyjnymi metodami. Dodatkowo takie garaże z płyty warstwowej są dostępne w sklepach internetowych wraz z montażem! Dzięki temu w jednej cenie można zaopatrzyć swoją działalność w prawdziwe miejsce do pracy w bardzo szybki sposób.
Orientacyjna cena za warsztat samochodowy z dwoma stanowiskami waha się w okolicach 50 000 złotych.
Budowa warsztatu samochodowego – wymogi
Jak to w polskim prawie – często papierologi jest dużo. Tak samo jest przy budowie warsztatu samochodowego. Wymogami do legalnej budowy warsztatu samochodowego jakie opisane są w polskim prawie to:
- zezwolenie na budowę,
- posiadanie działalności gospodarczej,
- rejestracja warsztatu w CEIDG,
- wyposażenie się w tradycyjną kasę fiskalną,
- wykreślenie PKD,
- wybranie formy opodatkowania,
- prowadzenie składek ZUS.
Budowa warsztatu samochodowego – cena
Płaca jest dość zróżnicowana za budowę warsztatu samochodowego. Cena ależy przede wszystkim od materiału z jakiego warsztat będzie wykonany, a także od jego rozmiarów.
Aby wyjść na tym najbardziej korzystnie finansowo warto jest poszukać tańszych materiałów niż choćby tych używanych w budowie domu. Dlatego bardzo często mechanicy decydują się na zakup i budowę warsztatu samochodowego z płyty warstwowej.
Budowa hali na warsztat samochodowy wiąże się z dość niskimi kosztami porównując budowę lokali wykorzystywanych do innych branży. Jednak tutaj koszt samego lokalu może stanowić wierzchołek góry lodowej. Sam sprzęt w tej branży jest bardzo drogi, dlatego wybudowanie warsztatu samochodowego może być dopiero połową kosztów jakie ponosi przedsiębiorca.
Koszt budowy warsztatu 100 m²
Koszt budowy warsztatu o powierzchni 100 m² z niewymagających materiałów jak płyta warstwowa czy hala należy raczej do kosztów „do udźwignięcia”. W sieci można zamówić takie miejsca w granicach 40-50 tysięcy złotych.
Inną alternatywą jest pod wynajem miejsca na warsztat samochodowy. Wtedy koszty spadają do około 3-4 tysięcy złotych na miesiąc. Bowiem warsztat samochodowy nie jest zbyt wymagającym miejscem pod względem estetyki i warunków do pracy. Wystarczą najbardziej podstawowe warunki, a przestrzeń, na której będą stać samochody będzie kluczowa.