Podczas remontu czy wykończenia domu w nowym budownictwie nie wszystkie kwestie są oczywiste. Wśród rzeczy, nad którymi trzeba pomyśleć wcześniej, jest wysokość instalowania poszczególnych elementów infrastruktury. Dotyczy to szczególnie łazienki, w której spędzamy stosunkowo dużo czasu w ciągu dnia. To, na jakiej wysokości umywalka zostanie zamontowana, ma wpływ na komfort korzystania z niej.
Przy montażu i ustalaniu wysokości umywalki trzeba uwzględnić przede wszystkim jej rodzaj oraz ewentualne, indywidualne potrzeby osób korzystających z niej w przyszłości. Umywalki standardowe, wpuszczane w szafki, nablatowe czy te, z których korzystają osoby niepełnosprawne, będą się nieco w tym względzie od siebie różnić. W jaki sposób? Czas się przekonać, jaka wysokość umywalki sprawdzi się w konkretnych przypadkach.
Standardowa wysokość umywalki w łazience
Przy instalowaniu w łazience umywalki najważniejszym parametrem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest wygoda korzystania z niej. W takim razie na jakiej wysokości umywalka jest montowana zazwyczaj? Standardowe modele umywalek, z misą opierającą się na szafce, powinny znaleźć się na wysokości między 75 a 80 cm. Wysokość umywalki mierzona jest od podłogi. Wytyczne te pochodzą z lat 70. XX wieku. Obecnie zmienił się średni wzrost przeciętnego człowieka. Z tego względu aktualizacji musiały ulec również warunki instalacji umywalki oraz to, na jakiej wysokości umywalka faktycznie powinna się znaleźć. Dzisiaj przyjmuje się, że licząc od podłogi do górnej krawędzi umywalki, wysokość nie powinna przekroczyć 95 cm. Najniższy możliwy pułap do instalacji standardowych modeli to 85 cm. Za optymalną wysokość umywalki uważa się 85 cm, co odpowiada komfortowemu korzystaniu z niej przez osoby liczące do 175 cm wzrostu. Montaż powinien jednak uwzględniać specjalne potrzeby użytkowników, w tym ich niewielki lub bardzo duży wzrost.
Optymalna wysokość umywalki nablatowej
Jedynie odrobinę różnić się będzie zalecana wysokość umywalki nablatowej. Od standardowych modeli różni się tym, że jej misa jest posadowiona na szafce, więc się na niej nie opiera ani nie jest w niej osadzona. Wysokości umywalek nablatowych są identyczne, jak w przypadku modeli podwieszanych na ścianie. Górna krawędź misy umywalki musi znajdować się minimalnie na wysokości 85 cm, a maksymalnie – na wysokości 90 cm. Zakładając standardowe wysokości takich umywalek szacuje się, że sam blat pod umywalkę powinien znaleźć się na wysokości 75 cm od podłogi. Zwykle za wysokość umywalki nablatowej, czyli samej misy, przyjmuje się zakres między 10 a 15 cm. Pozostaje jeszcze jedna, ważna kwestia: jaka wysokość umywalki dla niepełnosprawnych sprawi, że wnętrze łazienki będzie funkcjonalne?
Jaka wysokość umywalki dla osób niepełnosprawnych?
Osoby o szczególnych potrzebach muszą mieć wnętrze odpowiednio dostosowane, aby było funkcjonalne i komfortowe. W przypadku osób na co dzień poruszających się na wózkach inwalidzkich wysokość umywalki ma ogromne znaczenie. Przepisy jasno określają, na jakiej wysokości umywalka musi być zainstalowana w przypadku pomieszczeń korzystających przez osoby niepełnosprawne. Wysokość umywalki musi minimalnie wynieść 67 do 70 cm, aby znalazła się ponad kolanami użytkownika. Blat pod taką umywalkę powinien być zainstalowany na wysokości około 80 do 85 cm. Przyjmuje się jednak, że 80 cm jest maksymalną granicą, na jakiej może znaleźć się górna krawędź umywalki. W przypadku niepełnosprawnych znaczenie ma również rodzaj umywalki – wersje nablatowe będą zdecydowanie niewygodne. Lepiej sprawdzą się szerokie i głębokie umywalki, najlepiej z dodatkowymi podłokietnikami. Niezbędne jest też zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego manewrowania.