HomePoradyKompresor z lodówki — jak zrobić to samemu?

Kompresor z lodówki — jak zrobić to samemu?

Kompresor to urządzenie o bardzo wielu zastosowaniach. Inaczej nazywa się go sprężarką i służy do uzyskania sprężonego powietrza. Takie jest niezbędne w każdym warsztacie, ale także w domu, jeżeli chcesz naprawić jakąś elektronikę albo napompować koła roweru. Jednak taki ze sklepu jest dość drogi. Kompresor z lodówki, wykonany samodzielnie, może być świetnym rozwiązaniem. 

Budowa kompresora — schemat

Budowa kompresora krok po kroku nie jest sprawą skomplikowaną. Składa się on z niewielu części. Najważniejsze jest posiadanie starej lodówki lub dostępu do jej części (można poszukać na złomie lub popytać wśród znajomych). Jak przerobić agregat z lodówki na kompresor? Po jego odłączeniu łączy się go z presostatem. To wyłącznik ciśnieniowy, który dba o bezpieczeństwo. Po osiągnięciu ciśnienia wynoszącego na przykład 8 barów, agregat się wyłączy i włączy ponownie w momencie, kiedy ciśnienie spadnie do 6 barów. Taki element najlepiej jest kupić gotowy. Konieczny jest także metalowy zbiornik, na przykład po pustej gaśnicy. Musi być zabezpieczony przed korozją przez pomalowanie. Przymocowuje się go przy udziale dwóch płaskowników.  Sprawdzi się taki o pojemności 3 kilogramów proszku gaśniczego. Niezbędne będzie także pół metra węża ciśnieniowego, mającego średnicę 8 milimetrów, wraz z końcówkami do jego podłączenia. ​​Co jest jeszcze potrzebne i jak zrobić? Kompresor z lodówki wymaga także jednokierunkowego zaworu zwrotnego oraz dwóch zaworów zamykających, ze względu na wysokie ciśnienie wewnątrz. Zawór zwrotny w kompresorze z lodówki zabezpiecza przed powrotem powietrza do agregatu. Pozostałe elementy to dwa filtry paliwa (na przykład z samochodu), dwa kolanka z gwintami i opaski zaciskowe. Konieczny jest oczywiście także przewód z wtyczką, aby wszystko podłączyć do prądu. 

Przyda się także podstawa, na której sprężarka z lodówki zostanie umieszczona. Sprawdzi się płyta wiórowa, na przykład meblowa, docięta do wielkości odpowiedniej do umieszczenia na niej wszystkich elementów. Można dodać kółka od spodu — dla wygody. Przyda się taśma uszczelniająca z teflonu, a także taśma izolacyjna oraz śruby i nakrętki, które każdy powinien mieć w warsztacie.

Jak zrobić kompresor krok po kroku?

Kompresor z lodówki zacznij robić od przygotowania butli. Zazwyczaj dobrze jest odciąć od niej gwint. Następnie wytnij w niej otwór z boku. Następnie budowa kompresora krok po kroku wymaga pomocy spawacza. Do dwóch otworów należy przyspawać przygotowane wcześniej gwintowane kolanka. Od spodu przyczep płaskowniki. Reduktor ciśnienia trzeba połączyć złączką z wężykiem. Tak przygotowany zbiornik oraz agregat można przymocować do płyty wiórowej. Taśma teflonowa (hydrauliczna) przyda się do zabezpieczenia gwintów. Sprężarka z lodówki wymaga jeszcze zaworu zwrotnego, który przyczepia się do zbiornika. Dodatkowo w najniższym punkcie węża potrzebny jest zawór do spuszczania skroplonej pary wodnej. Kompresor z agregatu lodówki łączy się ze zbiornikiem przy pomocy specjalnego węża wytrzymującego duże ciśnienie. Wszystkie końcówki po podłączeniu zabezpiecz zaciskami. Drugie kolanko w zbiorniku po gaśnicy to miejsce do podłączenia reduktora. Do reduktora przy pomocy kawałka zwykłego wężyka przyczep filtr paliwa. Drugi filtr przyda się na końcówce doprowadzającej powietrze do kompresora z agregatu lodówki. 

Jak przerobić agregat z lodówki na kompresor? Wymaga to odcięcia i zaizolowania niepotrzebnych przewodów uziemiających i tych biegnących do termostatu. Następnie przewód, który zasila agregat oraz przewód doprowadzający do wyłącznika prądu, podłącz do styków wyłącznika ciśnieniowego. W ten sposób zakończona jest budowa kompresora. Schemat zawsze można dopasować do swoich potrzeb. 

Jak zrobić kompresor do aerografu?

Aerograf jest rodzajem niedużego zazwyczaj “pistoletu”, który służy do precyzyjnego malowania. Przyda się nie tylko twórcom obrazów, ale także w lakiernictwie albo w cukiernictwie. Możliwości jego zastosowania są bardzo szerokie. Jak zrobić kompresor do aerografu? Podstawowym problemem z gotowym sprzętem jest generowany przez nie hałas, nawet na poziomie 100 decybeli. Przy pracy w przydomowym warsztacie to zdecydowanie zbyt dużo. Dlatego samoróbka okazać się może dużo lepszym wyjściem. Jak zrobić sprężarkę z lodówki, która następnie zostanie zamontowana do aerografu? Tak jak w przypadku pokazanego już wyżej kompresora z agregatu lodówki, niezbędny jest zbiornik. Po tym, jak zrobisz sprężarkę z lodówki, nie zapomnij jej przetestować, by sprawdzić szczelność połączeń. Na zakończenie można pomalować kompresor z lodówki. Wydajność takiego urządzenia to około 9 atmosfer.                     

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze