Strona głównaArchitekturaPodłączenie grzejnika rurą PEX

Podłączenie grzejnika rurą PEX

Grzejnik jest podstawowym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia w domu. Poza nielicznymi przypadkami (takimi jak na przykład instalacja ogrzewania podłogowego) znaleźć go można w zasadzie w każdej przestrzeni. Nie trzeba od razu brak fachowca do jego wymiany albo podłączenia w nowym miejscu. Podłączenie grzejnika rurą PEX nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy do tego podstawowa wiedza hydrauliczna oraz kilka narzędzi.

Zalety podłączenia rury PEX

Układanie rur PEX do grzejników ma wiele zalet. Sam system PEX jest już dość dobrze znany. Takie rury są bardzo lekkie i jednocześnie bardzo odporne. Trwałość szacowana jest na nawet 50 lat. Tak więc raz przeprowadzony remont nie będzie się musiał szybko powtórzyć. System PEX jest również bardzo elastyczny. Dzięki temu łatwiej jest umieścić kaloryfer w niemal dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Rury i złączki PEX nie wchodzą w reakcję z innymi materiałami, co także wpływa na szczelność i długotrwałość tego rozwiązania. Dodatkowo te rury mają odporność na temperatury do 95 stopni Celsjusza. Rury wytrzymują również ciśnienie do nawet 10 bar. Są odporne na osadzanie się kamienia oraz na uszkodzenia mechaniczne. Układanie rur PEX do grzejników jest bardzo łatwe, nie dziwi więc, że jest to najchętniej wybierany rodzaj.

Układanie rur PEX do grzejników

Rury PEX po ich wygięciu nie wracają już do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki temu są naprawdę wygodne. Dodatkową wygodę gwarantuje warstwa metalu, która również usztywnia rurę. Przez to układanie rur PEX do grzejników odbywać się może na wiele sposobów dostosowanych do konkretnych okoliczności.

Wybierając podłączenie grzejnika PEX trzeba zwrócić uwagę na przekrój rury. Musi być on na tyle duży, by grzejnik był w stanie pracować na pełni swojej mocy. Rury PEX do grzejników należy zawsze dobierać do konkretnego kaloryfera i jego wielkości. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pionu z PEX 25 oraz wykorzystanie PEX 16 do grzejnika mającego do maksymalnie 12-15 żeberek aluminiowych albo PEX 20 w przypadku grzejnika większego niż 16 żeberek. 

Podłączenie grzejnika PEX – jak to zrobić?

Planujące podłączenie grzejnika rurą PEX przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, jaki rodzaj złączek zostanie zainstalowany na rurach. Popularne do instalacji wodnej jest zastosowanie złączek zaciskanych. W tym celu rurę pex należy przeciąć pod kątem prostym, używając w tym celu specjalnych nożyc do rur. Rurę trzeba odpowiednio wykończyć, aby nie uszkodziła ona zacisku. Końcówkę rury PEX wsuwa się w nakrętkę oraz w pierścień zaciskowy. Całość należy skręcić przy pomocy kluczy. Dobrze dokręcone połączenie jest bardzo trwałe i uszczelnione. Pierścień w połączeniu z nakrętką dociska do siebie poszczególne elementy, a więc nie ma groźby przecieku.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z rur PEX skręcanych. Takie podłączenie grzejnika PEX jest wygodne, ponieważ korzysta się ze złączek, które w razie potrzeby można rozłączyć. Dzięki temu całość może zostać swobodnie rozkręcona, dzięki czemu dokonać można na przykład jakichś zmian. Ta metoda polega na tym, że pierścień zaciska się wokół rury za sprawą skręcania nagwintowanego korpusu złączki. Dzięki temu uzyskać można pełną szczelność. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Wymaga użycia zaciskarki, który to sprzęt nie każdy posiada w domu.

Rury PEX do grzejników to bardzo popularne rozwiązanie. Często stosuje się je w instalacji centralnego ogrzewania z uwagi chociażby na już wymienione zalety. Podłączenie grzejnika rurą PEX najlepiej jest przeprowadzić w sposób korzystający z zacisków skręcanych. Jest to bardzo wygodne. W razie potrzeby można wymontować poszczególne elementy i wykorzystać je w innym miejscu. Podłączenie grzejnika rurą PEX zawsze odbyć się musi zgodnie ze specyfikacją techniczną danego urządzenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze