Żywica epoksydowa ma wiele zastosowań. Zazwyczaj używa się jej jako lepiszcza laminatów konstrukcyjnych, przede wszystkim do zalewania elementów elektrycznych, ale także można użyć jej jako klej do metali oraz do tworzenia form twardych. Żywica epoksydowa znalazła również zastosowanie w wykonywaniu posadzek. Między innymi podłogę z żywicy epoksydowej spotkać można w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, ale bardzo często praktykuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki swoim właściwościom żywica epoksydowa wykorzystywana jest do wykonywania podłóg łatwych pod względem utrzymania czystości, a także przeprowadzania zabiegów odkażających powierzchnię. Jest ona składnikiem farb oraz lakierów, ale również klejów, szpachli. Żywicę epoksydową można użyć, jak wcześniej wspomniano, do tworzenia wierzchniej warstwy podłóg, jako składnik farb i lakierów, między innymi do malowania betonu, czy metalu, a także sprawdzi się jako impregnat do drewna, czy płytek ceramicznych.
Żywica epoksydowa – właściwości
Szeroki zasięg możliwości zastosowań żywicy epoksydowej wynika z jej właściwości. Przede wszystkim dzięki temu, że jest nierozpuszczalna i nietopliwa, a także posiada wysokiej przyczepność do różnych materiałów można jej użyć praktycznie do wszystkiego.
Żywica epoksydowa – podłoga
Zaletą stosowania żywicy na podłogę jest jej mnogość, jeżeli chodzi o rodzaje powierzchni, na których można użyć żywicy. Systemy podłogowe wykonane z żywicy epoksydowej charakteryzują się przede wszystkim antyelektrostatycznością, dzięki której nie przyciąga ona kurzu, pyłków różnego rodzaju, a także sierści zwierzęcej, co bardzo często jest uciążliwe w sprzątaniu. Drugą zaletą żywicy na podłodze jest antypoślizgowość, co zapobiega często spotykanym upadkom, jak w przypadku podłóg ułożonych z płytek, czy lakierowanego drewna. Podłoga z żywicy epoksydowej jest odporna na różnego rodzaju substancje, nawet na te bardzo żrące środki czystości. Nie trzeba się obawiać, że zniszczymy sobie posadzkę przy sprzątaniu. Dodatkowo, utworzona w ten sposób podłoga z żywicy zapobiega wilgoci pod posadzkę. Zasługą jest jej bezspoinowa konstrukcja. I jedna z najważniejszych zalet, to łatwe utrzymanie jej w czystości i higienie. Dzięki tej właściwości znalazła ona zastosowanie w placówkach medycznych, czy zakładach przetwórczych, gdzie bardzo ważna jest sanityzacja powierzchni. Rodzi się pytanie, ile kosztuje posadzka epoksydowa? Wykonanie 1 m2 posadzki epoksydowej wynosi średnio od 150 do 250 złotych. Dodatkowo należy doliczyć cenę żywicy epoksydowej, czyli około 50-100 złotych za 1 m2. Cena żywicy epoksydowej różni się w zależności od tego, czy wybierzemy żywicę bezbarwną, wtedy kosztować ona będzie około 70 złotych za 1 m2, czy żywicę barwioną, której cena oscyluje w przedziale od 40-50 złotych za m2. Odpowiedź, ile kosztuje posadzka epoksydowa się różna. Pod uwagę należy wziąć ilość zużycia żywicy na 1 m2 posadzki, a także grubość powłoki. Wtedy cena posadzki epoksydowej będzie wyższa. Dodatkowo cena może wzrosnąć o nałożenie powłoki antypoślizgowej.
Żywica na ścianę
Żywica epoksydowa znalazła również zastosowanie, jako materiał wykończeniowy na ścianach. Żywica na ścianę to coraz popularniejszy rodzaj materiału, którym wykańczamy pomieszczenie i jest alternatywą dla płytek, czy szkła. Przede wszystkim dotyczy to pomieszczeń narażonych na kontakt z wilgocią czy skokami temperatur, jak kuchnia, czy łazienka. Żywica do ścian, na przykład w kuchni, zapobiega pochłanianiu wilgoci, dzięki czemu unikniemy rozwoju grzybów i pleśni, utworzona z żywicy gładka powierzchnia jest łatwa do mycia, jest również odporna na środki dezynfekujące, więc nie trzeba obawiać się jej zniszczenia. Jest bardzo trwała, co przy narażeniu na kontakt z ogniem lub wysoką temperaturę, jak w przypadku kuchenki, jest bardzo pożądane. I jeden z najistotniejszych walorów, czyli wiele możliwości barwienia, czy zatapiania różnych przedmiotów, dzięki czemu stworzyć można przeróżne struktury.
Żywica epoksydowa do betonu
Żywica epoksydowa do betonu to świetny sposób na stworzenie bardzo twardej, odpornej na ścieranie posadzki, która sprawdzi się w garażu, czy w różnych halach. Jest ona odporna chemicznie, na wpływ różnego rodzaju olejów, czy rozpuszczalników. Przed zastosowaniem żywicy epoksydowej do betonu należy odpowiednio przygotować posadzkę. Przede wszystkim ważne jest dokładne jej przeszlifowanie, co zapewnia przyleganie żywicy epoksydowej do betonu.
Żywica do wyrobu jasnych lakierów
Żywica, jak wcześniej wspomniano, wykorzystywana jest również do wyrobu jasnych lakierów. Dzięki temu, zyskujemy produkty o świetnej trwałości, odporności na zarysowania, czy negatywne warunki zewnętrzne. Damara, bo tak nazywa się żywica do wyrobu jasnych lakierów, jest miękką żywicą naturalna, a jej wyroby stosowane są do utrwalania rysunków i malowideł, a także impregnowania podobrazi drewnianych.