Ściana szczelinowa to system konstrukcyjny używany w budownictwie już od wielu lat. Służy głównie do zabezpieczania obudowywania głębokich wykopów. Ściany szczelinowe możemy spotkać najczęściej w większych miastach, w budynkach gdzie możemy znaleźć parkingi podziemne. Ściany szczelinowe wspomagają też ściany metra, czy tuneli, a także sprawdzają się przy budowaniu pompowni, a czasem i schronów czy mostów. Materiał, z którego wykonuje się ściany szczelinowe, to żelbet (lub też zwykły beton), materiał trwały i sztywny, który idealnie nadaje się do takich konstrukcji. Do budowy ścian szczelinowych potrzebujemy specjalnego, przeznaczonego do prac tego typu sprzętu, dlatego też zajmują się tym wyłącznie wykwalifikowani fachowcy.
Ściana szczelinowa a ścianka szczelna – różnice
Zarówno ściana szczelinowa, jak i ścianka szczelna, są konstrukcjami, które w budowie wymagają doświadczenia, dużej wiedzy oraz wykorzystywania specjalistycznych maszyn. Mają one dosyć podobne funkcje, jednak różnią się od siebie kilkoma istotnymi szczegółami. Ściany szczelinowe najczęściej stawia się, gdy mamy do czynienia z bardzo głębokim wykopem, szczególnie jeśli mamy do czynienia z zabudową miejską. Ścianki szczelne wykorzystuje się często przy budowie piwnic, fundamentów budynków czy też falochronów. Ścianki szczelne tymczasowe bywają wykorzystywane, jako zabezpieczenie przed wodą, stosuje się je często przy budowie filarów mostowych. Jest to rozwiązanie kosztujące mniej niż budowa ściany szczelinowej; konstrukcja waży też mniej, jest również szybsza w montażu.
Ściana szczelinowa – z czego są wykonane?
Ściany szczelinowe wykonywane są z żelbetu, lub zwykłego betonu. Formuje się ją w przeznaczonej do tego szczelinie gruntowej. Ścianę tworzy się krok po kroku, najpierw dokonując niezbędnych obliczeń, przygotowując materiały i teren, a potem kolejno wykonuje się murki prowadzące, pogłębia szczelinę w osłonie specjalistycznej zawiesiny iłowej (lub też bentonitowej, która jest obojętna dla środowiska). Kolejnym etapem jest wstawienie elementów rozdzielczych, oraz zbrojenia, po czym wykonuje się betonowanie. Ostatnim krokiem są niezbędne prace wykończeniowe. Jest kilka metod wykonywania ścian szczelinowych, takie jak metoda stropowa, metoda top & down, można również stosować rozpierane ściany szczelinowe.
Ściana szczelinowa – gdzie znaleźć przekrój?
W sieci można znaleźć wiele zdjęć, przedstawiających przekrój różnego rodzaju ścian szczelinowych. Na zdjęciach przekrojów możemy znaleźć bardzo przydatne informacje, dotyczące całej konstrukcji, a także sposobu ułożenia się w niej materiałów. Internet oferuje nam też obrazki w postaci projektów ścian szczelinowych, zarówno tych wykończonych, jak i tych w budowie. Łatwo znaleźć zdjęcia dotyczące faz budowy konstrukcji, a także opisy poszczególnych jej etapów. Zdjęcia przekrojów dostarczają nam dużo informacji o sposobie stawiania ścian szczelinowych, pozwalają nam też na lepsze zrozumienie powodu ich budowy.
Ściana szczelinowa – jak wykonać obliczenia?
Powszechnie budowane ściany szczelinowe są grubości od około 60 cm do 80 cm. Stawiając kondygnacje, których wysokość waha się między 2,5 m do 3,5 m, nie potrzeba stawiać ściany grubszej niż 60 cm. By ustalić właściwą grubość ściany, należy dokonać odpowiednich do tego obliczeń, uwzględniając takie aspekty jak wielkość obiektu, ciężar materiałów, a także obszar budowy. Należy również dokonać analizy warunków gruntowych, jak i wodnych, a także ocenić wpływ budowy, na inne obiekty stojące niedaleko, co pozwala na dobranie niezbędnych zabezpieczeń.