Strona głównaPoradyJak zamontować grzałkę do bojlera

Jak zamontować grzałkę do bojlera

Morsowanie jest aktualnie bardzo na czasie, ale nie masz ochoty robić tego pod prysznicem? Z kranu płynie zimna woda i jesteś pewny, że Twój elektryczny podgrzewacz wody nie działa? Szukasz odpowiedzi na pytanie jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, Elektromet lub Biawar? W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, jak, krok po kroku, wykonać montaż grzałki do bojlera. Nie jest to czynność, której nie możesz wykonać samodzielnie, szczególnie, kiedy możesz skorzystać z video-poradnika. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet”,  YouTube wskaże instruktaż, który zobrazuje ci każdy etap pracy.

Rodzaje grzałek elektrycznych

Każdy elektryczny podgrzewacz wody posiada grzałkę, która odpowiada za zwiększenie temperatury wody. Są to jedne z najbardziej sprawnych urządzeń elektrycznych. Prawie cała pobrana przez nie energia elektryczna zamienia się w energię termiczną. Grzałki do bojlerów dzielimy ze względu na wiele czynników. Między innymi ze względu na: kształt, moc, materiał, z którego została wykonana; sposób kontrolowania temperatury wody, producenta oraz sposób, jak zamontować grzałkę do bojlera.

Kształtów jest wiele, takie jak „sanki” czy „agrafka” wyglądają dość podobnie. W porównaniu z nimi, grzałka spiralna, jest bardziej wydajna, z powodu dużej powierzchni grzewczej. Moc grzałki elektrycznej do bojlera zazwyczaj mieści się w granicach od 1,5 kW do 2 kW. Najczęściej wykonane są z miedzi lub stali nierdzewnej. Kontrolowane są przez termostat lub sterownik elektroniczny. Często spotykane są grzałki z gwintem, służącym do przymocowania ich w bojlerze. Innym rodzajem są grzałki z kołnierzem, wymagające śrub, do wykonania montażu. Jeżeli kołnierz nie posiada otworów na śruby, należy je samodzielnie wywiercić. Duża popularnością wśród producentów cieszą się firmy Bluker i Ariston, jednak najczęściej pada pytanie, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet.

Jak zamontować grzałkę do bojlera

Montaż grzałki do bojlera to proces kilkuetapowy. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie sobie partnera do pomocy oraz obejrzenie poradnika w formie video na przykład na YouTube. Tak przygotowani możemy zabierać się do pracy, jeżeli mamy wszystkie niezbędne elementy i narzędzia.

Pierwszym krokiem będzie zakręcenie głównego zaworu wody. Następnie należy spuścić wodę z bojlera przez odkręcenie zaworu bezpieczeństwa. Uzbrój się w wiadra i cierpliwość – to może być dużo wody. Dobrym pomysłem będzie zrobienie zdjęcia przewodów elektrycznych urządzenia, aby nie popełnić błędu, kiedy przyjdzie czas na montaż grzałki do bojlera. Na każdym etapie pracy pomoże ci instruktaż w formie video, który możesz łatwo znaleźć w serwisie YouTube.

Kolejnym krokiem będzie odkręcenie śrub. Tutaj przyda nam się pomocnik. Podczas tej czynności z bojlera może jeszcze wypłynąć sporo wody. Warto jest złapać ją do wiaderka zanim zaleje nam podłogę w twojej kotłowni. 

Warto zwrócić uwagę na stan uszczelki. Jeżeli jest zniszczona, należy koniecznie ją również wymienić. To samo dotyczy anody magnezowej lub tytanowej, która chroni urządzenie przed kamieniem. Jeżeli znajduje się na niej duża nadbudowa, spowodowana twardą wodą, należy zamontować nową. Następnie należy umieścić w bojlerze nową grzałkę. Na tym etapie z pomocą przyjdzie nam zrobione wcześniej zdjęcie.

Jeżeli nadal masz wątpliwości co do tego, jak zamontować grzałkę do bojlera Galmet, YouTube okaże się doskonałym pomocnikiem. Znajdziesz na YouTubie filmy instruktażowe, o tym jak poprawnie wykonać montaż grzałki do bojlera. Wykonując tę czynność samodzielnie, na pewno zaoszczędzisz zasoby swojego portfela oraz poznasz od podszewki urządzenie, które zapewnia ciepłą wodę w Twoim domu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze