HomePoradyJak odnowić stare krzesło?

Jak odnowić stare krzesło?

Coraz modniejsze staje się odnawianie starych rzeczy zamiast zastępowania je nowymi. Związane jest to z jednej strony ze wzrastającą świadomością ekologiczną, z drugiej z powracającą po prostu modą na styl dawnych lat. W bardzo dużym stopniu odnawiane są stare meble. Najczęściej renowacja dotyczy starych krzeseł, a zwłaszcza krzeseł drewnianych. 

Renowacja starych krzeseł

Dlaczego renowacja krzesła cieszy się taką popularnością? Przyczyna zapewne tkwi w efekcie końcowym  jaki otrzymuje się w bardzo szybkim czasie. Poniesione nakłady pieniężna wcale nie muszą być takie duże. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłu. Istnieją oczywiście sprawdzone sposoby jak odnowić stare krzesło. Przedstawimy co zrobić, aby renowacja krzesła zakończyła się powodzeniem.

Stare krzesło – gdzie znaleźć?

Aby można było przystąpić do renowacji krzesła, trzeba wpierw takie krzesło mieć. Najczęściej podczas porządków na strychu lub w piwnicy znajdujemy zapomniane już stare krzesła. Można także szukać ich po prostu na ulicy. Ludzie często wynoszą na śmieci stare meble, w tym stare krzesła, ponieważ nie są w stanie dostrzec ich wartości. 

Każdy poszukiwacz starych krzeseł nie zapomina, a wręcz czeka z niecierpliwością na zbliżające się dni wywozu śmieci wielkogabarytowych. Zazwyczaj najwięcej staroci można znaleźć w dzielnicach, gdzie przeważają kamienice bądź stare, prl-owskie blokowiska z wielkiej płyty. 

Nie można zapomnieć także o giełdach. Tam starocie są na wyciągnięcie ręki. Całe miejsce pęka w szwach od starych krzeseł w prl’owym stylu, stołów, szaf, półek, kanap i wielu innych mebli. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych miejsc, w których można znaleźć krzesło do renowacji, tutaj trzeba za nie zapłacić. Cena zależy od sprzedawcy, ale targowanie się z nim jest jak najbardziej wskazane.

Istnieją także sklepy z meblami używanymi stacjonarne oraz online, które wystarczy odwiedzić kilka razy i śledzić ich aktualną ofertę, by znaleźć swoje wymarzone stare krzesło.

Jak odnowić krzesło?

A zatem, gdy jesteśmy już posiadaczami starego krzesła i zdecydowaliśmy się by go odnowić, trzeba się przygotować. Jak odnowić stare krzesło? Czym wyróżnia się odnawianie krzeseł drewnianych? Renowacja drewnianego krzesła polega na tym, że drewno trzeba na początku odpowiednio przygotować, a następnie odpowiednio zaimpregnować. Aby odnowić stare krzesło drewniane najważniejsze są narzędzia. Przydadzą się:

  • różne rodzaje papieru ściernego
  • folia malarska
  • szpachelka
  • masa szpachlowa do drewna
  • pędzle; także kilka rozmiarów, płaskie, okrągłe
  • wiadro
  • ściereczka lub ręcznik, który można później wyrzucić
  • farba w wybranych kolorach i przeznaczona do konkretnego materiału, jaki będzie nią malowany
  • lakier lub lakierobejca do drewna

Przystępując do renowacji krzesła drewnianego trzeba ocenić jego stan. Jeżeli krzesło tego wymaga należy je naprawić. Następnie dobrze przygotować powierzchnię do malowania. W tym celu stare krzesło trzeba bardzo dokładnie oczyścić ze starego lakieru. Używa się do tego gruboziarnistego papieru ściernego. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę by wyrównywać wszelkie rysy w odnawianym starym krześle. Kolejnym etapem jest zmatowienie drewna papierem drobnoziarnistym. Nada to lepszej przyczepności nowej powłoce lakieru.

Tak przygotowane stare krzesło można poddać malowaniu, choć nie jest ono wymagane. Wykonując renowację krzesła można zachować jego teksturę. Gdy chcemy odnowić krzesło najważniejsze jest by przed nałożeniem farby wpierw położyć na krzesło odpowiedni preparat zabezpieczający. Na rynku istnieje ich wiele i każdy może powodować inny efekt. Warto przy wyborze preparatu w sklepie zapytać o pomoc pracownika. 

Jeżeli wciąż nie wiemy jak odnowić stare krzesło, jak się za to zabrać lub zwyczajnie – renowacja krzesła to nie jest zajęcie, które chcielibyśmy robić w wolnym czasie, to zawsze można przejrzeć strony sklepów vintige i innych tego pokroju. Dużo osób zajmuje się zawodowo renowacją krzeseł i innych mebli. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że samodzielne odnawianie jest o wiele tańsze. Przedmioty po renowacji będą znacznie droższe. Na rynku dostępnych jest szczególnie bardzo dużo krzeseł po renowacji z czasów prl.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 COMMENT

  1. Niedawno udało mi sie upolować na Olx w zadowalającym stanie, staromodny fotel z lat 70. Planuje przemalować jego nóżki i podłokietniki. Materiał z jakiego są wykonane to drewno. Chce uzyskać efekt starego drewna, lecz w odświeżonej wersji, tzw. decoupage. Jakiej konkretnie farby szukać, czy może wystarczy przejechać mebel bejcą, czym konkretnie?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze