HomePoradyRenowacja i odnawianie fug

Renowacja i odnawianie fug

Większość osób posiada w swoich mieszkaniach i domach pomieszczenia, w których wykończenie stanowią płytki. Najczęściej znajdują się one w kuchniach, łazienkach, rzadziej w korytarzach i spiżarniach. Z położeniem płytek wiąże się łączenie ich za pomocą fug. Tutaj może pojawić się problem, bowiem niestety bardzo szybko dochodzi do ich zanieczyszczenia. Na szczęście istnieją rozwiązania czym odnowić fugi. Przedstawimy także jak odnowić fugi domowym sposobem. 

Jak odświeżyć fugi?

Najczęściej odświeżanie fug dotyczy fug łazienkowych. Spowodowane jest to warunkami jakie w niej panują. Jest tam znacznie wilgotniej i o wiele więcej pary w powietrzu, niż w pozostałych pomieszczeniach. Fugi łazienkowe są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju zabrudzenia, którymi są:

 • zacieki z płynów do mycia i kąpieli
 • kurz
 • grzyb

Z tego powodu renowacja fug łazienkowych odbywa się najczęściej wśród pomieszczeń. Zabrudzenia są tym bardziej widoczne, im jaśniejsze jest wypełnienie łączące płytki. Najczęściej używany jest biały kolor fug. Niestety jest on także najbardziej problematyczny ze względu na bardzo szybko dostrzegalne zabrudzenia. Wymagane jest zatem od posiadaczy takich fug bardzo częste odnawianie i renowacja fug. Znacznie częściej, niż gdy fuga ma kolor ciemny, np. szary lub granatowy.

Najważniejsze w odnawianiu i odświeżaniu fug jest systematyczne czyszczenie fug, w momencie gdy są one zabrudzone w mało widoczny sposób. Jest wtedy bowiem o wiele łatwiej oczyścić i  odświeżyć fugi. Czyste i zadbane fugi znacznie wpływają na całościowy wygląd wnętrza. A zatem jak odświeżyć fugi, by wyglądały jak nowe? Na rynku dostępne są narzędzia i środki do czyszczenia fug:

 • szczotki do czyszczenia fug
 • myjki parowe
 • specjalistyczne środki chemiczne (zawierające wybielacz)

Zaopatrzenie się w specjalną szczotkę do odświeżania fug będzie o wiele łatwiejsze w użyciu i znacznie efektywniejsze, niż używanie starej szczoteczki do zębów, chociaż i ten przedmiot jest dobrym, domowym sposobem jak odnowić fugi. Trzeba pamiętać, że dedykowana szczotka do czyszczenia nie uszkadza struktury fug, co może się zdarzyć przy starej szczoteczce do zębów, ponieważ wykonana jest z materiałów takich jak guma.

Czym odnowić fugi kiedy zauważyliśmy, że są one znacznie zabrudzone? W tym przypadku świetnie sprawdzi się myjka parowa. Wypuszcza ona pod ciśnieniem gorącą wodę, która usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia z fug jednocześnie dezynfekując ich powierzchnię.

Jednym z podstawowych, specjalistycznych środków do czyszczenia i renowacji fug jest wybielacz do fug. Na rynku istnieje także bardzo wiele innych środków, które w większości zawierają wybielacze. Najczęściej jest to chlor, przez co trzeba uważać, kiedy chcemy odświeżyć fugi, ponieważ nie można wdychać jego oparów.

Jak odnowić fugi domowym sposobem?

Warto rozejrzeć się po pomieszczeniach i poszukać czy posiadamy produkty takie jak:

 • płyn do wc
 • soda oczyszczona
 • ocet
 • cytryny
 • sól kuchenna

Gdy zabrudzenia nie są bardzo duże, warto odnowić fugi domowym sposobem. Środki chemiczne mogą być dla nas niebezpieczne oraz są szkodliwe dla środowiska.

Bardzo szybkim i sprawdzonym sposobem jak odświeżyć fugi jest wkorzystanie roztworu wody i płynu do wc w proporcjach 1:1. Taki roztwór należy nanieść na fugi przy pomocy np. starej szczoteczki do zębów lub ścierki i delikatnie przecierać. Taka mieszanka doskonale usuwa wszelkie grzyby i bakterie.

Równie dobrym, domowym sposobem jak odnowić fugi jest soda oczyszczona, którą łączymy razem z octem. W wyniku ich połączenia powstanie lepka masa, którą nakładami na fugi i także czyścimy używając starej ścierki lub szczoteczki.

Czasem odnawianie fug może być dziecinnie proste. Czym odnowić fugi w najprostszy sposób? Wystarczy sok z cytryny, do którego dodajemy sól kuchenną. Szmatką z wymieszaną, jednolitą masą przecieramy fugi i zostawiamy na kilka minut, by następnie spłukać je wodą. Taką metodą możemy odnowić fugi, gdy są lekko zabrudzone.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 COMMENT

 1. Odświeżać fug nie mam zamiaru, ale szukam białej fugi odpornej na wszelkie zabrudzenia oraz odpornej na pleśń. Ważne, aby była trwała i szybko nie straciła koloru, szukam czegoś z górnej półki cenowej.
  Mam też problem z kamieniem w kranie, co miesiąc muszę stosować ocet z sodą oczyszczoną. Jest coś skuteczniejszego, bo nie ukrywam co miesięczne usuwanie tego nalotu jest denerwujące. Mieszkam w dużym mieście, stąd pewnie taka MARNA jakość wody…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze