Jeszcze niedawno dostępna jedynie dla profesjonalnych ogrodników agrowłóknina dzisiaj stosowana jest powszechnie również przez hobbystów. Szczególnie ceniona jest agrowłóknina przeciw chwastom, opinie o której można znaleźć na niejednym forum ogrodniczym. Jeśli mówimy o popularności agrowłókniny, cena tej obecnie dostępnej sprawia, że myślimy o niej znacznie częściej. Mimo tego często pojawiają się pytania o to, czy agrowłóknina przepuszcza wodę, jaka agrowłóknina pod tuje czy o linię kroplującą – na czy pod agrowłókniną? Czas znaleźć odpowiedź na te pytania.
Pasjonaci z pewnością wiedza, jaka agrowłóknina pod tuje sprawdzi się najlepiej. Wiedzą również o agrowłókninie, jak kłaść ją najlepiej. Czas, aby więcej miłośników przydomowej zieleni skorzystała z tego patentu.
Agrowłóknina czy agrotkanina?
Jeśli chodzi o wybór: agrowłóknina czy agrotkanina, wszystko zależy od przeznaczenia materiału. Jeśli chodzi o agrowłókninę, producenci obiecują dość uniwersalne jej zastosowanie. Ten polipropylenowy materiał świetnie nada się jako podłoże dla ogrodowych roślin uprawnych, chociaż agrowłóknina do przykrywania słomy cenowo również wypada naprawdę nieźle. Warto przyjrzeć się też agrowłókninie przeciw chwastom – opinie o niej są bardzo pozytywne ze względu na skuteczność. Jak się okazuje, agrowłóknina przeciw chwastom – opinie to potwierdzają – chroni nie tylko przed chwastami, ale również przed szkodnikami.
Jeśli spytamy w sklepie, jaka agrowłóknina pod tuje, fachowiec z pewnością doradzi nam odpowiedni produkt. Najczęściej jako agrowłókninę pod tuje stosuje się specjalną agrowłókninę czarną – cena jej będzie się wahać w zależności od producenta. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę? Jak najbardziej, dlatego stosowana jest tak chętnie przy wszelkich uprawach. W sporze o to, co wybrać: agrowłókninę czy agrotkaninę trzeba znać cel: pierwsza nada się lepiej do ogrodu, druga na ogrodowe skarpy i do szkółek leśnych.
Agrowłóknina – jak układać?
W przypadku każdej agrowłókniny producent zwykle określa to, jak ją kłaść. Jeśli chodzi o wiosenną agrowłókninę – jak kłaść – metoda jest bardzo prosta. Materiał wystarczy położyć na przygotowanej grządce, ewentualnie na wykiełkowanych roślinach. Trzeba pamiętać, aby rośliny nie były przez agrowłókninę zniekształcane. Pytając o agrowłókninę, jak układać ją na brzegach, trzeba pamiętać o jej umocnieniu na brzegach. Chcąc wiedzieć też o agrowłókninie, jak kłaść ą poprawnie na ogrodowych grządkach trzeba wiedzieć, aby co około metr dawać dodatkowe umocnienia w postaci większego kamienia.
Dzięki temu materiał nie będzie się przesuwać. Wiemy już, czy agrowłóknina przepuszcza wodę. Pora na informacje o linii kroplującej – na czy pod agrowłókniną? Gdzie należy ją umieścić? Kwestia instalacji linii kroplującej – na czy pod agrowłókniną – jest bardzo prosta. Linię umieszcza się bezpośrednio na materiale i przykrywa warstwą kory, aby dostęp do nawodnienia był maksymalnie uproszczony, a jednocześnie, aby niezbyt rzucał się w oczy. Pozostaje ostatnia kwestia, jaką trzeba powiedzieć nie tylko o agrowłókninie czarnej – cena.
Agrowłóknina – cena za m2
Jak w przypadku każdej inwestycji również w kwestii agrowłókniny cena będzie jednym z ważniejszych parametrów do porównania. Zwykle agrowłókninę producent oferuje najtaniej i to właśnie tam dobrze jest się zwrócić w pierwszej kolejności, szczególnie przy zapotrzebowaniu na większe ilości. W przypadku agrowłókniny cena będzie zależeć nie tylko od miejsca zakupu, ale przede wszystkim od rodzaju materiału, grubości czy dokładnego zastosowania. Na przykład agrowłóknina do przykrywania słomy cenę może mieć inną niż agrowłóknina przeciwdziałająca rozwojowi chwastów.
W takim celu najczęściej wykorzystywana jest uniwersalna agrowłóknina czarna, cena której zależy od wielkości kawałka materiału oraz gramatury. Średnio przyjmuje się gramaturę od 50 do 100 g/ m2. W takim wypadku agrowłókniny cena za m2 wynosi między 15 a 20 złotych brutto. W sklepach poza ściółkową wersją dostaniemy też białą agrowłókninę, której cena będzie niższa ze względu na mniejszą gramaturę, zwykle ok. 50 g / m2. Ostatecznie jednak, pytając o agrowłókninę – cenę za m2, trzeba policzyć sobie samodzielnie wybrany rodzaj materiału – tych jest dzisiaj naprawdę wiele.