Strona głównaRemontNarzędzia do wycinania otworów w gresie, czyli czym wyciąć otwór?

Narzędzia do wycinania otworów w gresie, czyli czym wyciąć otwór?

Gres uważany jest za jeden z najtwardszych i najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Z tego względu chętnie stosowany jest jako materiał na płytki, zwłaszcza te zewnętrzne. Nie tylko doskonale się prezentuje, ale również świetnie spełnia się w swojej roli. Pozostaje jednak pytanie, jak wyciąć otwór w płytce gresowej podczas remontowania mieszkania?

Fachowcy radzą sobie z wycinaniem i docinaniem gresu bez problemu, a wszystko dzięki narzędziom do wycinania otworów w gresie. Na szczęście specjalistyczne otwornice dostępne są dla wszystkich – domorośli majsterkowicze i amatorzy samodzielnie przeprowadzanych remontów mogą odetchnąć z ulgą. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt?

Wycinanie otworów w płytkach gresowych

Do wycinania otworów w płytkach gresowych przeznaczone są specjalne otwornice i wiertła diamentowe – charakteryzujące się ogromną odpornością. Aby wycinanie otworów w gresie było możliwe, trzeba do tego celu wykorzystać po prostu materiał twardszy i odporniejszy od samego gresu. W tym wypadku zdecydowanie należy postawić na narzędzia, których obszar roboczy pokryty jest powłoką diamentową. Jakie na rynku można znaleźć narzędzia do wycinania otworów w gresie i w które warto zainwestować?

Narzędzia do wycinania otworów w gresie

Wśród wszystkich dostępnych narzędzi do wycinania otworów w gresie wymienić należy oczywiście specjalne otwornice oraz wiertła diamentowe. Na tym jednak nie kończy się lista możliwości, jeśli chodzi o to, jak wyciąć otwór w płytce gresowej. W sklepach dostępne są też specjalne koronki, które można zastosować w duecie ze szlifierką kątową czy nawet wiertarko-wkrętarką. Stosując takie narzędzia do wycinanie otworów w gresie nie narażamy się na wyszczerbione i nieestetycznie wykończone brzegi. Dobry efekt dają też otwornice pracujące na mokro, te jednak wytwarzają podczas pracy nieprzyjemną mieszaninę pyłu i wody. Fachowcy zgodnie przyznają, że dzięki tym kilki prostym instrumentom są w stanie wykonać każde zlecenie szybko i w pełni profesjonalnie.

Jak wyciąć otwór w płytce gresowej krok po kroku

Korzystanie z otwornic czy koronek nie nastręcza trudności nawet amatorom domowych remontów. Urządzenia służące do wycinania otworów w płytkach gresowych na sucho są w stanie wykonać swoją pracę nawet w kilkanaście sekund. W przypadku standardowych grubości płytek wykonanie otworu narzędziem dobrej klasy o zaledwie kilka sekund. Zasada działania otwornic jest bardzo prosta – gotowe do pracy urządzenie, o końcówce odpowiadającej otworowi, jaki masz wykonać, przykładasz do wskazanego miejsca i… włączasz. Osoby niewprawione powinny wcześniej wyrysować sobie na powierzchni płytki docelowe miejsce na otwór. W przypadku niektórych narzędzi do wycinania otworów w gresie nie jest konieczne nawet mocne dociskanie. Otwór jest gotowy w zaledwie kilka sekund. Narzędzie jednak trzeba solidnie trzymać, aby podczas pracy nie przesunęło się i nie zniszczyło powierzchni niepotrzebnymi nacięciami w nieodpowiednich miejscach.

Sprzęt do wycinania otworów w gresie – na co zwrócić uwagę?

Wybierając urządzenia do wycinania otworów w gresie dobrze jest sprawdzić producenta oraz opinie o jego produktach. W tej kwestii dobrze jest nie eksperymentować i wybierać sprawdzone marki. Dobrze wybrane narzędzia do wycinania otworów w gresie nie będą się tępić – przez co praca, niezależnie od jej ilości, zawsze będzie szła w doskonałym tempie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze