Strona głównaRemontJaki silikon do brodzika wybrać?

Jaki silikon do brodzika wybrać?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym nietrudno o zachlapania, wilgoć czy nagłe zmiany temperatury. Jest to miejsce w domu, które powinno być zaaranżowane i wykończone z dbałością o każdy szczegół. Chyba każdy nienawidzi sytuacji, w której nagle wychodząc z prysznica widzi zalaną łazienkę. Godziny sprzątania i doprowadzania jej do porządku, wraz z zamartwianiem się o wytrzymałość podłogi potrafią doprowadzić do szału…

Aby ustrzec się przed takimi przykrymi incydentami, warto wybrać dobrej jakości silikon do brodzika, który zapewni mu szczelność i nieprzepuszczalność. Równocześnie gwarantuje to protekcję przed rozwojem grzybów i pleśni w przestrzeni łazienkowej.

Jaki silikon do kabiny prysznicowej wybrać?

Silikon jest jednym z najlepszym materiałów, które służą w uszczelnianiu zarówno kabiny prysznicowej jak i brodzika. Na rynku istnieje szereg różnorodnych silikonów, które różnią się od siebie parametrami. Jednak często nie wiadomo, który z nich będzie idealny dla uszczelnienia kabiny prysznicowej. Rozróżnia się:

  • Silikon szklarski; używany jest jak sama nazwa wskazuje do spajania elementów szklanych i różnych podobnie gładkich powierzchni. 
  • Silikon budowlany; idealny do tak zwanej wykończeniówki i prac budowlanych. Bardzo uniwersalny wytrzymujący wysokie wahania temperatur – dlatego może być również stosowany na zewnątrz mieszkania
  • Silikon uniwersalny; jest taki jak jego nazwa. Gdy dany problem nie znajduje się w ramach żadnego silikonu wybiera się właśnie silikon uniwersalny. 
  • Silikon kamieniarski; służy do spajania kamienia. Bardzo dobrze chłonie, lecz jest łatwy do odbarwienia.

-Silikon sanitarny; ostatni, lecz najważniejszy z punktu widzenia tematu artykułu. To on jest idealnym silikonem będącym odpowiedzią na pytanie – Jaki silikon do kabiny prysznicowej wybrać. 

Silikon sanitarny – garść informacji

Jest idealnym silikonem do wypełniania elementów pomieszczeń, w których panuje duży poziom wilgoci – tak więc łazienka jest chyba najlepszym miejsce dopasowanym do jego parametrów. W niej po prostu nie da się zapobiec zachlapaniom czy unoszeniu się pary wodnej. Dzięki swoim parametrom nie dopuszcza do rozwoju pleśni i grzybów zapewniając jednocześnie wysokie bezpieczeństwo.

Co do jego specyfikacji to nie ma on zapachu, bardzo szybko schnie, jest łatwy w aplikacji i odpowiedni do praktycznie każdego rodzaju powierzchni. Może być wykorzystywany do uszczelnienia wanny, kabiny prysznicowej, brodzika czy umywalki. Ze względu na swoje fantastyczne właściwości znalazł również swoje miejsce w kuchni. Blaty kuchenne również często ulegają zachlapaniu – zwłaszcza w okolicach zlewu. 

Rodzaje silikonów sanitarnych 

Silikony sanitarne to kategoria, w której występuje jeszcze podział na dwie podgrupy. Są nimi:

  • Silikony kwaśne – ze względu na swoje kwasowe właściwości bardzo dobrze nadają się do wypełnienia miejsc, które mają tendencję do kolonizacji grzybów i pleśni. Bardzo dobrze „chwytają” połączenia różniące się od siebie teksturą – na przykład nieporowate z porowatymi. 
  • Silikony neutralne – są mniej uniwersalne niż silikony kwaśne. Dobrze łączą powierzchnie różniąc się od siebie materiałem. Posiada on lekką przewagę nad poprzednikiem ze względu na swój neutralny odczyn. Niestety silikony kwaśne nie nadają się do połączeń, w których znajdują się metale – mogą one ulegać korozji pod wpływem kwasowego charakteru silikonów. Bardzo dobrą alternatywą są opisywane silikony neutralne, które warto zastosować jeśli w swojej łazience posiada się wiele metalowych elementów, które czekają na uszczelnienie. 

Podsumowanie 

Jaki silikon do brodzika, czy jaki silikon do kabiny prysznicowej – to pytania, które bardzo często się pojawiają podczas przystępowania do wykończenia swojej łazienki. Warto jest zrobić dobry research i poszukać silikonów, które idealnie uszczelnią najbardziej podatne na wilgoć elementy łazienki. Rozwój grzybów, pleśni czy podlewanie paneli podłogowych to ostatnie czego każdy chciałby doświadczyć.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze