Świeżo remontowane czy dopiero co wykończone łazienki coraz rzadziej mają w zestawie z prysznicem montowane brodziki. To archaicznie i niezbyt estetyczne rozwiązanie, od którego powoli odchodzi się na rzecz znacznie lepiej wyglądającej opcji w postaci drzwi do prysznica bez brodzika.
Wielu inwestorów zastanawia się, jak zrobić prysznic bez brodzika, czy jest to kosztowniejsze i bardziej skomplikowane niż tradycyjne rozwiązania, czy może opłaca się to bardziej? Czy prysznic bez brodzika wymaga zatrudnienia ekipy fachowców, czy można wykonać go samodzielnie? Czas, by się o tym przekonać.
Modna kabina prysznicowa bez brodzika
Praktyczne i niezwykle uniwersalne kabiny prysznicowe bez brodzika montowane są w łazienkach niezależnie od ich powierzchni. Na małych przestrzeniach jest to bardziej funkcjonalne rozwiązanie, a w dużych dodatkowo znacznie lepiej się prezentuje. W takim razie, jeśli chodzi o prysznic bez brodzika – jak zrobić taki wystrój u siebie, bez wielkich nakładów finansowych? Metody są przynajmniej dwie, obie skuteczne. Jedną z nich będzie zastosowanie gotowego brodzika podpłytkowego. Jego wymiary są standardowymi wymiarami brodzików prysznicowych i kosztują około kilkuset złotych. Te jednak sprawdzą się głównie w nowym budownictwie. Istnieje jeszcze drugie, znacznie wygodniejsze rozwiązanie, w którym montowane są drzwi do prysznica bez brodzika.
Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Prysznic bez brodzika można zrobić też bezpośrednio z poziomu podłogi, przed położeniem płytek. Zamiast gotowego brodzika umieszczonego pod płytkami, można przygotować samemu obniżenie podłogi w jednym miejscu, aby woda spływała w jednym, określonym kierunku. Takie przygotowanie kabiny prysznicowej bez brodzika wymaga jednak nieco większej wiedzy fachowej oraz umiejętności manualnych, aby podłoga była idealnie wypoziomowana i miała we wszystkich miejscach ten sam skos. Możliwe jest też wykonanie prysznica z odpływem liniowym. W jego przypadku montowane są tylko drzwi do prysznica bez brodzika, natomiast podłoga pozostaje płaska. Ta opcja wykorzystywana jest często nie tylko w nowoczesnym budownictwie, ale również w domach, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne mające problemy w poruszaniu się, ale również i małe dzieci. Tak wykończony prysznic – z odpływem liniowym – jest znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu niż ten z ukośną podłogą. Pozostaje kolejna kwestia, jeśli chodzi o prysznic bez brodzika – jakie wymiary powinien mieć, aby być komfortowy dla korzystających?
Prysznic bez brodzika – jakie wymiary należy założyć?
W przypadku tradycyjnych kabin prysznicowych z brodzikiem to właśnie ów ostatni element determinował wielkość i ilość zajmowanej powierzchni. Jeśli chodzi o prysznic bez brodzika, jakie wymiary należy przyjąć, aby korzystanie z niego nie było kłopotliwe? To kwestia dość indywidualna, uzależniona nie tylko od naszej wizji aranżacji łazienki, ale głównie od wielkości pomieszczenia i tego, kto będzie z prysznica korzystał. Jak zrobić prysznic bez brodzika przy założeniu pochylenia podłogi o dwa stopnie? Aby możliwe było dostosowanie się do tej matematycznej zależności, wystarczy przestrzeń o wymiarach ok. 80 cm x 100 cm w przypadku mniejszych łazienek. Naprawdę komfortowe warunki zapewnią kabiny prysznicowe bez brodzika o większej powierzchni, ok. 140 cm x 70 cm. Nie oznacza to wcale, że kabina prysznicowa bez brodzika nie może mieć w zasadzie dowolnej wielkości.
Zalety prysznica bez brodzika – dlaczego warto go mieć?
Nie bez powodu coraz częściej w domach pojawiają się same drzwi do prysznica bez brodzika. Ta opcja pozwala zaoszczędzić czas, który zwykle trzeba było wykorzystać na ciągłym czyszczeniu i odtykaniu brodzika. Prysznic z odpływem liniowym jest też bezpieczniejszy przez to, że ze względu na brak progu potknięcie się, czy upadek są zminimalizowane. Jeśli mamy prysznic bez brodzika, jak zrobić wrażenie na innych, również doskonale wiemy – takie wnętrze prezentuje się modnie i przestronnie. Czy warto wybrać prysznic bez brodzika? Jak zrobić królewską łazienkę, to tylko w ten sposób.
My kupiliśmy brodzik podpłytkowy firmy Schedpol. Lepsze rozwiązanie niż sam odpływ, bo jest jeszcze taka specjalna uszczelniająca płyta z odpowiednim kołnierzem, który pomaga w zabezpieczeniu całej stregfy dookoła odpływu. Zakup ze sklepu lazienka360.pl dotarł w 3 dni. Super sprawa!