Strona głównaRemontCzy dawać folię na stropie?

Czy dawać folię na stropie?

Izolacja stropu i poprawne jego ocieplenie jest nie lada wyzwaniem dla niejednego fachowca. Jednak z odrobiną wprawnej ręki można samemu zrobić naprawdę wiele! Podczas izolacji stropu trzeba pamiętać po co tak naprawdę się to robi…

Warunki akustyczne i dobra termoizolacja jest bardzo ważna. Współczynnik przenikania ciepła jest najważniejszy przy zapewnieniu dobrej termoizolacji. Natomiast warunki akustyczne zapewnia całkowita masa stropu. Jak dobrać budowę stropu, aby zmaksymalizować izolację termiczną i akustyczną?  Oraz czy dawać folię na stropie?

Wykonanie ocieplenia poddasza krok po kroku

Folia pod styropian na stropie jest wykorzystywana przez znaczną część budowlańców. Co prawda niektórzy mówią po co, albo czy dawać folię na stropie – jednak odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Bowiem strop jest narażony na negatywne warunki środowiska. Duza wilgośc może dostać się do materiału izolacyjnego jakim bardzo często jest styropian. Aby nie dopuścić do podlania tego materiału i pogorszenia swoich parametrów izolujących kładzie się folię pod styropian na stropie. Dzięki niej jest on dodatkowo chroniony.

Aby zapewnić jeszcze lepsze parametry stropu warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych desek izolacyjnych. W ten sposób strop będzie charakteryzował się jeszcze lepszymi warunkami termoizolacyjnymi, ale także akustycznymi. Nie raz chyba po dachu każdej osoby przebiegło zwierze i zbudziło domowników ze snu. W zimie – co chwilę z dachu spada śnieg, a na jesień obfity deszcz stukający w dach potrafi działać na nerwy… Dlatego izolacja akustyczna jest również bardzo istotna!

Czy dawać folię pod styropian na piętrze?

Położenie folii pod styropian na piętrze budzi sporo kontrowersji. Niektórzy budowlańcy jednogłośnie odpowiadają na pytanie; „Czy dawać folię pod styropian na piętrze jednym słowem” – słowami, że nie jest to konieczne.

Mimo wszystko folia pod styropian na piętrze może naprawdę pomóc! To miejsce, w którym efekt zimnej podłogi może długo się utrzymywać, zwłaszcza w zimie. Nikt chyba nie przepada za chodzeniem po zimnej podłodze – grube skarpety i domowe, ciepłe pantofle to w takim wypadku podstawa.

Jednak tak naprawdę folia pod styropian na piętrze potrafi zdziałać cuda. Tam również panuje otaczająca wilgoć, która może zadziałać w sposób niekorzystny na styropian – zwłaszcza z upływem lat. Styropian pod wpływem wilgoci traci swoje parametry stając się bardziej przepuszczalnym. Wyłożenie folii pod styropian na piętrze z pewnością w jakimś stopniu poprawi termoochronę podłogi domowników mieszkających na piętrze. 

Co po wyłożeniu folii pod styropian na piętrze?

Przede wszystkim równie ważną zaletą wyłożenia folii pod styropian na piętrze jest zapewnienie warunków akustycznych. Jak na parterze pod spodem z reguły nie ma mieszkańców (tylko zimna gleba) tak już na górze bardzo często mieszkają domownicy. 

Dzieci, które uwielbiają skakać potrafią doprowadzić rodziców mieszkających na parterze do szału. Aby zapewnić sobie spokój i ciszę warto położyć folię na piętrze pod styropian w celu poprawy jego akustycznych parametrów. Będzie dłużej dobrze izolował dźwięki i spełniał swoja funkcję.

Po wyłożeniu folii pod styropian na piętrze przychodzi czas dokładnego ułożenia na niej styropianu. Warto jest aby idealnie przylegał w każdym miejscu nie miał w sobie dziur. Zostało już tylko wykonanie specjalistycznej wylewki  i położenie gąbki z panelami podłogowymi.

A więc czy dawać folię pod styropian na piętrze? Z pewnością nie zaszkodzi, a może tylko pomóc!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze