Za szukanie najprostszego sposobu, jak zamontować listwy przypodłogowe drewniane, zabieramy się w chwili, kiedy mamy pomalowane ściany oraz ułożone podłogi. Montaż listew przypodłogowych na klej to bowiem ostatni etap przed wielką chwilą, kiedy możemy zacząć meblować nasze mieszkanie czy dom. Jednak jak zamontować listwy przypodłogowe MDF prawidłowo i szybko? Czy konieczne jest wzywanie fachowca?
Jeśli samodzielnie ułożyliśmy całą podłogę, z pewnością poradzimy sobie z montażem listew przypodłogowych drewnianych. Przed samym klejeniem listew przypodłogowych warto jednak poczytać trochę forów internetowych czy porad fachowców, aby praca poszła szybko, sprawnie i po naszej myśli. W takim razie jak zamontować listwy przypodłogowe i od czego zacząć?
Listwy przypodłogowe na klej czy kołki?
Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy zadać, jest to, jakie listwy przypodłogowe – na klej czy kołki – lepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Wszystko zależy nie tylko od naszych preferencji, ale i od materiału, z jakiego listwy zostały wykonane. Ich przydatność jest nieoceniona – niezależnie od tego, jak dobrzy jesteśmy w układaniu podłóg, listwy przypodłogowe na klej czy kołki są w stanie zamaskować wszystkie nasze nierówności i niedociągnięcia, jakie powstały podczas pracy. To także niewielki element, który jednak stanowi doskonałe połączenie ściany z podłogą, dlatego powinien być odpowiednio dopasowany kolorystycznie. Zamontowanie listwy przypodłogowej na klej czy kołki daje pozytywny efekt w postaci wytrzymałej i atrakcyjnej wizualnie konstrukcji.
Jak zamontować listwy przypodłogowe?
W sklepach najczęściej spotykanym rodzajem są listwy z tworzywa sztucznego, czyli z MDF. Jak zamontować listwy przypodłogowe MDF? Ich montaż nie różni się niczym od montażu listew przypodłogowych drewnianych. Wśród wszystkich fachowców, również tych domorosłych, często wybieraną metodą instalacji listew jest klejenie listew przypodłogowych. Fachowcy jednak uczulają, że zastosowanie w miejscu styku listwy ze ścianą oraz z podłoga kleju lub silikonu jest jednym z powszechniej popełnianych błędów. Mocując listwy przypodłogowe na klej możemy spodziewać się w przyszłości problemów przy kolejnym remoncie. Jeśli na przykład do odnowienia będą jedynie ściany, posiadanie listew przypodłogowych na kleju sprawi, że zniszczą się nie tylko one same. Uszkodzeniu może ulec także podłoga oraz ściana w miejscach styku. Ponadto nie jest powiedziane, że klejenie listew przypodłogowych będzie najsolidniejszą i najtrwalszą metodą.
Montaż listew przypodłogowych drewnianych
Zarówno, jeśli chodzi o to, jak zamontować listwy przypodłogowe MDF oraz listwy przypodłogowe drewniane, montaż ich jest analogiczny. Poprawną i w pełni profesjonalną metodą jest montaż na specjalnych kołkach, nazywanych również fachowo klamrami. Zanim jednak dojdziemy do jak zamontować listwy przypodłogowe drewniane, ważniejsze jest czym ciąć listwy przypodłogowe PCV.
Profesjonalne przycinanie listew przypodłogowych
Każdorazowo montaż listew przypodłogowych drewnianych wymaga wcześniejszego dokładnego wymierzenia i dopasowania długości listwy. Czym ciąć listwy przypodłogowe PCV? Do przycinania listew przypodłogowych warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi, takich, jak ręczna piłka, oczywiście wsparta na stojaku do cięcia. Aby przyciąć listwy przypodłogowe na odpowiednią długość, warto zaznaczyć miejsce cięcia ołówkiem czy markerem. Jeśli wiemy już, czym ciąć listwy przypodłogowe PCV, czas na montaż listew przypodłogowych – na klej wiemy już, że nie powinniśmy próbować. Jak w takim razie wykorzystać do tego system oparty na kołkach? Przycinanie listew przypodłogowych wykonasz samodzielnie.
Jak zamontować listwy przypodłogowe na kołkach
Większość listew przypodłogowych składa się z dwóch części, stąd też montowanie listwy przypodłogowe na klej nie ma większego sensu. Po rozdzieleniu listwy jedna z nich wyposażona jest w specjalny kanał, powinna znaleźć się w miejscu styku ze ścianą. Drugi element to rodzaj maskownicy, zakładany dopiero na końcu. Jeśli w grę wchodzą listwy przypodłogowe drewniane, montaż nie jest skomplikowany, jednak wymaga wykorzystania wiertarki. W wyznaczonych miejscach wykonujemy dziury, w których następnie osadzimy kołki rozporowe. Dalej – jak zamontować listwy przypodłogowe drewniane, kiedy kołki są już na miejscu? Przykładamy listwę montażową i dokręcamy śruby w miejscu kołków. Ostatnim etapem tego, jak zamontować listwy przypodłogowe MDF, jest osadzenie w rogach łączników oraz założenie wierzchniej części listwy.