Strona głównaRemontPanele winylowe - opinie, cena, szkodliwość

Panele winylowe – opinie, cena, szkodliwość

Wykonane z kilku warstw panele winylowe to panele podłogowe, które rodzą sporo pytań. Doskonale imitują drewno, a przy okazji są bardzo tanie, więc zainteresowanie tym produktem nie maleje. Jeśli chodzi o montaż tego materiału to jest on bardzo prosty i kładziemy panele winylowe w taki sam sposób jak zwykłe panele. To co może wyróżniać panele winylowe to fakt, że grubość ich zazwyczaj nie przekracza jednego centymetra. Dzisiaj sobie odpowiemy zatem na kilka kluczowych pytań, które nurtują osoby, które są zainteresowane położeniem tego materiału na swoje podłogi. Odpowiemy na takie pytanie jak:

  • Czy warto kupić?
  • Jakie są wady takiego rozwiązania? 
  • Czy można je kłaść na ścianę
  • Czy nadają się do łazienki? 
  • Jak kłaść panele winylowe na stare płytki?
  • Czy są szkodliwe?
  • Panele winylowe czy laminowane? Które wybrać? 
  • Jakie są opinie użytkowników? 
  • Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe, czy można? 

Pytań jest sporo, więc artykuł również będzie bardzo obszerny. Będąc ostatnio w pięknym mieście, jakim jest Wrocław, zauważyłem promocję i sporę zainteresowanie wśród klientów sklepu. Praktiker, obi, leroy merlin czy castorama to sklepy, gdzie promocja może być naprawdę sporo. Kusząca promocja rodzi właśnie powyższę pytania. Tyle tytułem wstępu, czas zagłębić się w to pokrycie podłogowe i wyciągnąć wnioski czy warto to kupić. 

Panele winylowe czy warto?

Wiele osób w swoich wypowiedziach zwraca uwagę, że jest to tańszy zamiennik dobrej deski podłogowej. Świetnie sobie radzi z imitacją drewna i naprawdę sprawia wrażenie jakby nim było. Jednak czy warto kupować to tylko i wyłącznie ze względu na dobrą imitację drewna? Czy panele te mają inne zalety? 

Na pytanie czy warto kupić panele winylowe, wiele budowlańców odpowie – TAK. Jak wiemy czas budowlańca kosztuje, coraz drożej. Można już znaleźć cennik, gdzie godzina kosztuje ponad 100 złotych za godzinę pracy. Montaż paneli winylowych jest bardzo prosty, więc dla zwykłego budowlańca położenie paneli winylowych nie stanowi żadnego problemu. Opinie zatem z ich strony będą takie, że będą rekomendować założenie. 

Jak się okazuje warto i to nie tylko na podłogi. Na ścianę też można, uniwersalny materiał prawda? Okazuje się, że materiał ten można kłaść również na ścianę, na płytki. Często możemy ten materiał znaleźć w kuchniach, sypialniach czy salonach. Więc warto zainteresować się tym tematem, jeśli chcemy umieścić na ścianie coś uniwersalnego, a jednocześnie oryginalnego. Czy można położyć panele winylowe na płytki ceramiczne? Można, jeszcze jak!

Panele winylowe – wady, o których trzeba wiedzieć 

Jak widać warto, ale warto też wiedzieć o wadach, które panele winylowe posiadają. Ciężko znaleźć idealny materiał na naszą podłogę lub na ścianę za tanie pieniądze. Ciężko jest znaleźć i za większe pieniądze, więc teraz o wadach. Wadą jest fakt, że materiał jest bardzo cienki co za tym idzie, bardzo szybko traci ciepło. Jeśli lubimy grzać się w ciepłym pomieszczeniu to materiał ten niestety bardzo szybko je oddaje. Z jednej strony może być to zaleta, bo przecież jeśli zainwestujemy w ogrzewanie podłogowe to szybko nasza podłoga się nagrzeje, nie mniej jednak od razu po wyłączeniu ogrzewania będziemy mieć zimną podłogę. Wspominaliśmy, że świetnie imituje drewno. Faktycznie tak jest, nawet w montażu jest lepszy niż drewno, ale jest jedno małe ale. To nadal nie jest drewno, więc osoby, które kochają naturę, kochają ciepło jakie daje drewniana podłoga nie polubią paneli winylowych. 

Wadą nie jest jednak cena czy montaż, więc myślę, że te dwa czynniki wpływają finalnie na pozytywną opinie wsród użytkowników. 

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki?

Zaletą jest to, że nie musimy zrywać starej podłogi, kuć płytek, bo możemy założyć je na stare płytki. Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Bardzo prosto, bo okazuje się, że nie jest tutaj potrzebny żaden inny klej, jak w przypadku kładzenia tego materiału na betonie. Stare płytki często mieliśmy w kuchniach, nawet na ścianie, dla paneli winylowych nie jest to problem. 

Panele winylowe opinie

Dowiedzieliśmy się już kilka konkretnych rzeczy, czas na opinie użytkowników. Jeśli sam masz panele winylowe w swoim domu to śmiało możesz je ocenić u nas w komentarzach. Czytając opinie, wady i zalety mogę stwierdzić, że wiele osób jest pozytywnie zaskoczona tym materiałem. Nie mniej jednak zostawiamy Wam ocenę tego materiału, możecie bazować na poniższych opiniach. 

Marek – 32 lata, Wrocław 

Pracuje w branży remontowej już ponad 10 lat. Montaż tego jest bardzo prosty, łatwo się przycina materiał i co najważniejsze jest lekki. Będzie go chwalił każdy remontowiec, któy będzie prowadził remont w dużym mieście jak np. Wrocław, gdzie będzie musiał je wnosić na 10 piętro. Materiał w mojej opinii daje radę. Przede wszystkim nie ma za dużej różnicy czy kładziemy to na ściane czy też na podłogę. Świetnie daje radę w łazience, salonie czy pokoju. Cena montażu w porównaniu do ceny montażu zwykłych paneli jest podobna, a w niektórych przypadkach nawet mniejsza. Są też wersje samoprzyplene, które można kłaść nawet na stare płytki. Wiele osób może tak naprawdę robić montaż tego na własną rękę. Opinia finalna? 8/10 

Tobiasz – 39 lat, Wrocław 

Na początku zastanawiałem się jak układać panele winylowe. Nawet chciałem oddać je do montażu ekipie remontowej. Jednak jak się okazało potem jest to bardzo proste. Sam materiał szału nie robi, widać, że to nie jest drewno. Ja wcześniej miałem panele, więc przerzucenie się na panele winylowe nie było dla mnie jakimś skokie. Korzystałem z samoprzylepnych. Polecam wam wersję quick step cena jest naprawdę dobra, a montaż trwa jeden dzień. 

Panele winylowe czy laminowane?

Na pytanie panele winylowe czy laminowane można odpowiedzieć dwojako. Zawsze powtarzamy, ze pytania typu panele winylowe czy laminowane zależą od człowieka. Laminowane będą droższe, zależy też co lubisz, więc na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie ceny montażu, wad i zalet oby materiałów i zdecydowanie się czy to jest to o co nam chodzi. 

Czy panele winylowe są szkodliwe?

Przyjęło się, że panele winylowe mogą być szkodliwe. Jest to kolejna historia majstra, który chce Was namówić do zakupu droższej deski podłogowej. Czy panele winylowe są szkodliwe? Nie, gdyby były to by nie były sprzedawane w tak dużych ilościach. Polske prawo jest bardzo czujne i wszelkie produkty, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia są bardzo szybko wycofywane z obrotu. 

Polichlorku winylu na rynku jest od lat, mają zatem miliony dorobionych historii. Naszym zdaniem szkodliwe jest wszystko, wszystko w odpowiednich dawkach. Szkodliwość mniejszą na pewno ma drewno, ale mówimy tu o takiej szkodliwości, która realnie nie wpływa na nasze zdrowie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze